Skromný návrh, jak skřípnout Ratha

Autor: Roman Joch | Publikováno: 10.3.2009 | Rubrika: Politika
Rath_David

V malé vesničce ve Středočeském kraji, v níž bydlím, se dotázali Obecního zastupitelstva, proč jedna ulice, jež měla být opravena (je plná děr a výmolů), ještě opravena nebyla.

Odpovědí z našeho Obecního zastupitelstva bylo, že ulice, kterou měla opravit obec, obec opravila, ale ulice, kterou měl opravit kraj, kraj neopravil, neboť pan hejtman Rath z peněz kraje platí zdravotní poplatky a proto prý vydal generální stop-stav na všechny opravy ve Středočeském kraji, které byly plánovány a které se měly konat. 
 
Hmmmmm! 
 
Mám takový skromný návrh. V naši zemi ani obce ani kraje nemají vlastní autonomní příjmy. Nemají vlastní zdaňovací pravomoc a tudíž nemají vlastní nezávislé příjmy. Jedině Parlament ČR má zdaňovací pravomoc a tedy jen on ze všech státních institucí má své autonomní příjmy. Ty příjmy, které vybere na daních, pak přerozděluje mezi ministerstva, kraje, obce, atd. Zároveň se předpokládá, že ministerstva, kraje a obce budou z peněz daňových poplatníků, které jim přidělí Parlament, vykonávat své zákonné funkce a pravomoci, jakož i poskytovat své zákonné veřejné služby vůči občanům. 
Zákon nepředpokládá, že by kraj platil za občany zdravotnické poplatky. 
 
Zákon předpokládá, že kraj bude opravovat ulice. 
 
Středočeský kraj neopravuje ulice. 
 
Můj skromný návrh zní: Parlament České republiky by prostým zákonem (ústavní zákon není nutný) mohl změnit financování krajů a „potrestat“ ty kraje, které financují, co financovat nemají, ale nefinancují, co financovat mají. Jinými slovy, mohl by přiškrtit přívod peněz Rathovi, ať si fracek tolik nevyskakuje. 
A aby občané nebyli škodní, ušetřené peníze by si Parlament nenechal pro sebe, natož aby je rozpustil na ministerstvech, ale vrátil by je občanům. Nepřímo. Dal by je obcím jako extra peníze navíc. A obce již budou vědět, co s nimi. 
 
Například opravovat ulice.
 

Když se kraje a jejich hejtmani neumí chovat, nuže co, jejich peníze dostanou obce. A my občané si již na obecní zastupitelstva došlápneme mnohem účinněji než na zastupitelstva krajská (neboť obce jsou mám občanům blíž než kraje a tudíž máme nad nimi efektivnější kontrolu), aby obce tyto nové peníze navíc vynakládaly no to, co je k obecnému prospěchu.

Například aby zaplácávaly ty díry v ulicích.

http://www.obcinst.cz

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

12805 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

A tak zme se opět stali pitomcama, jako už mnohokrat, tentokrat ovšem před očima celeho světa...Ale aji ta prostytutka, kera prodava sama sebe, za to dostane jakusik protihodnotuChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Akce Vrbětice byla "konzultována" spíše s USA než s EUArgentina spouští výrobu Sputniku

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u násNátlak z žumpy ČT. Xaverovi bouchly saze a vyhlásil válku
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění