Gross a Barková: Psal jí zákony „na tělo“?

Autor: Alexander Adler | Publikováno: 25.2.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Barková

Prostituce jako taková není ani trestným činem, ani přestupkem, ani podnikáním (živností) a není nijak protiprávní a ani není v souladu s právem. Peníze prostitucí získané by sice prostitutka měla zdanit (je to příjem), ale mechanismus k tomu v právním řádu není. Ono je zdanit nejde. Sociální i zdravotní pojištění si platit může, ale zdanit svůj příjem nemá jak.

V zásadě to ale nevyvolává žádný těžký problém, neb prostitutka vydělané peníze utratí poměrně lehce a snadno - takříkajíc je „projí“ a prohýří. Mnohem horší je z tohoto pohledu situace těch, kdo z prostituce žijí. Pasák, bordelmamá, provozovatel erotického klubu má problém. Na prostitutkách vydělává příliš mnoho. Ale jak ty peníze zdanit?

Když není živností prostituce, není živností ani pasáctví. A navíc - pasáctví je trestným činem kuplířství (§ 204 TZ) nebo obchodování s lidmi (§ 232a TZ). Ovšem když takový „pasák pase více dívek“, má příjmy z nich enormně veliké. A jde o peníze nezdaněné a nezdanitelné. A to je mimořádný problém. Aby si těch peněz mohl užít, aby je mohl investovat do nemovitostí nebo jiného podnikání, musí je tzv. vyprat. A to je zdroj a důvod další nekalé činnosti.

Mít nezdaněný milion - to je jistě radostné. Ale mít nezdaněných 50 milionů - to je starost a problém. A tak se peníze „perou“ různými způsoby - nejde jen o placení horentního nájemného. Znal jsem například firmu zaměstnávající řádově desítky lidí, která několik roků jen vyvíjela a vyvíjela nový luxusní výrobek a nikdy nic neprodala a dobře prosperovala - dokud oba akcionáře (manžele) nezavřeli za něco úplně jiného.

Všichni jistě také znají ty prázdné a poloprázdné hospody, které fungují léta a léta platí vysoký nájem, aniž by v nich nápoje konzumoval někdo jiný než houf nudících se číšníků. Nevyprané peníze jsou také dobrým zdrojem úplatků - protože nejsou v žádném účetnictví, nikde také účetně nechybí. A tak o ně mají zájem i normálně fungující firmy a tyto peníze si „kupují“, což je také báječný způsob praní (a kupující firma pak může podplácet a nemusí to účetně maskovat jako reklamu a podobně).

Ideální k vyprání takových peněz je firma bez provozovny, která účetně báječně prosperuje a podnikatelé bohatnou, ale veškerá kontrola může být jen kontrolou papírovou právě proto, že zde není žádná provozovna. Řetězec pro podomní prodej čehokoli - ať již vysavačů nebo kosmetiky se k tomu hodí báječně. Černé peníze se jakoby vydělají a řádné zdaní a zbytek po zdanění se může krásně investovat do nemovitostí nebo jiného legálního podnikání.

Za leckterým obchodním úspěchem se skrývají právě takovéto peníze. Dobrou formou praní jsou také firmy, které neprodávají zboží, ale myšlenky. Tam se také těžko dá prokazovat, že na poradu ve skutečnosti nepřišlo tolik lidí, kolik je jich zapsáno, a že nezaplatili tak moc, jak se vykazuje.

A protože rodina Grossových se dostala do vážného a zcela opodstatněného podezření, že na praní takovýchto peněz z organizování prostituce participuje, nemůže být Gross předsedou vlády. Že to sociální demokracie nechápe, to je velmi bolestné.

Legalizace prostituce v nevěstincích, vymyšlená ministerstvem vnitra pod Grossovým vedením, vytvoří také báječnou pračku na peníze. Nejen že peníze z pasáctví již budou legální a zdanitelné, ale protože nebude možno spočítat, kolikrát která za noc „šla“ (tedy aspoň s někým na pokoj) a za kolik, bude snadno možné přehánět a nadsazovat a do účetnictví dostat třeba peníze z obchodu s drogami a tak je vyprat.

A sociální demokracie toto hodlá prosadit, i když je to „šité na tělo“ paní Barkové, rodinné to přítelkyni Grossových. Zbude ještě něco, co bychom pak mohli považovat ze nemorální a odsouzeníhodné? Kam se na to hrabou postprivatizační tunely!

Zůstal-li by Gross předsedou vlády, velmi výrazně by to snížilo laťku „morálního prahu“ celé společnosti. Může-li šidit a lhát a žít z nečistých peněz premiér, může tak činit kdokoli a ještě ve větší míře.

6497 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Klaus ml. se odklonil od ODS. Novotný vyzývající k "utrácení" lidí program reprezentuje? Sociální sítě zaplavily fotky nahaté Kateřiny Bursíkové Jacques. Hodlá se stát českou Cicciolinou a vrátit se do politikyKdyž revoluce začne požírat své dětiPatnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?

euPortal.cz

Muslimští imigranti se pokusili unést ve Finsku autobusy za pokřiku Allahu akbar...Jak strašlivě hloupý nebo zkorumpovaný musí být člověk, který tvrdí, že máme patřit na takový Západ?

Eurabia.cz

Konvička: Čučkaři z BIS zatím bojují s "dezinformačními zdroji" a mezitím Muslimskou komunitu v Praze ovládli radikální muslimovéCenzura na internetu zesiluje. Česko-švédská spisovatelka je cenzurovaná kvůli Tommymu Robinsonovi

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Kauza V. K. junior po týdnu. Propad ODS do hnojiště. Pestrá skladba lidí typu Petříčka, Bartušky i Bartoše, Pospíšila i Kalouska, teď se k nim přidal i FialaNadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSD

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Tak kde jsou tedy ve Francii problémy?“ ptal se Takáč na ČT hosta. A byl zavalen hromadou příkladů, znáte je i vyKonec přijde, jsem o tom pevně přesvědčen. Miroslav Macek probral bolavou ránu Evropy
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění