Už několikráte jsem tady psal, že si připadám jako otrok sociálního státu. Vždy však zatnu zuby a táhnu svoji káru dál. Už toho mám však ty zuby plné. Zatímco já, pokud se náhodou zpozdím s nějakou platbou, ať je to finančímu úřadu, OSSZ nebo zdravotní pojišťovně, okamžitě jsem pasován do role téměř kriminálního nepřítele společnosti a státní výkonná moc mne zmasíruje takovým způsobem, že jako fyzická osoba mohu kdykoliv skončit na ulici, popřípadě se špagátem na nejbližší větvi, neboť pro lichvářské penále a závratné poplatky soudní a, nedejbože, exekuční, nemám šanci se ze začarovaného kruhu vymotat. Jsem prostě vymačkán, vysán, zlikvidován a vyhozen na smetiště dějin. Vyvolení panáci si však poté mnou odvedené koruny přehazují z jedné hromady na druhou, aby jim vždy pár miliónů zůstalo mezi prsty.


 

Politika se u nás stala výnosným byznysem. Všechny strany se naoko mezi sebou hašteří a pomlouvají, aby v případech, pokud se to týká jejich výhod a majetků, vždy jako jeden muž táhly za jeden provaz. Opravdu už mám dost parlamentních debatních frašek, mám dost pernamentního volebního boje, mám dost zbytečných tiskových konferencí, mám dost pseudořešení mediálních pseudoproblémů, mám dost každodenního plácání prázdné slámy za stovky miliard vybraných od pracujicích lidí, pasovaných na občany druhé kategorie (makej a plať).


 

Nejsem žádným anarchistou. Uznávám hodnoty státu a chápu, že je třeba jeho chod financovat, stejně jako například solidární zdravotní péči, či důchodový účet. Pravidla však musí být nastavena absolutně transparetně a výše odvodů by měla býti únosná, nikoliv nechutně vyděračská jako tomu máme dnes.


 

Globální společnost se se svým mýtem o sociálně spravedlivém státě, do kterého je třeba neustále pumpovat stále více peněz od daňových nevolníků, dospěla až k celosvětové finanční a hospodářské krizi. Populističtí vládní představitelé už ani neví, co by ještě voličům za jejich peníze slíbili. Jedinou jejich starostí je udržet se u vesla a kontrolovat tok peněžních koryt, neboť se to stalo zdrojem pohodlné obživy a poslanecké či ministerské platy jsou jen malým kapesným na přilepšenou. Mirek Dušín by řekl, že je to nečestné a nesportovní. Já říkám, že je nemorální, když za naše peníze bohatne vyvolená parta přerozdělovačů a jejich kamarádů. Bylo by nemorální, vyhlásit těmto figurám občanskou neposlušnost a do doby, než nastaví jasná pravidla, která by definitivně zamezila korupci a jánabráchizmu, daně prostě neplatit?


 

Je už vcelku jedno, jestli se nachytaný politik jmenuje Standa Gross, Aleš Řebíček, Jiří Čunek, Martin Bursík nebo Pepa Ouřada z magistrátu. Principielně bychom se všichni měli zasadit o to, aby možnosti jejich “korupčního selhání”, tedy okrádání obyčejných lidí, kteří vytváří hodnoty a platí odvody do státní pokladny, byly co nejmenší. Vysmát se tedy slibům sociálních populistů o ráji na zemi ve kterém se dluhy neplatí a každý zadarmo dostane o co si řekne. Všechno tvrdě platíme přátelé.


 

A čím víc budeme platit, tím se budeme mít hůře. Nikoliv naopak. Můžeme se jen dohadovat, kolik peněz je ze státní kasy použito opravdu účelově a kolik jich zůstane v kapsách vyvolených, či kolik stojí celý ten moloch, jež byl stvořen k obírání moderních otroků. Společnost nezachrání krizové balíčky, pastelkovné, příspěvek na bydlení ani osvícený Obama s Merkelovou. Dokonce ani Paroubek s Filipem. Každý bude muset za své. Buď se tady navzájem ubijeme ve frontách na sociální dávky, nebo dokážeme společnost zbavit populisticko demagogických vředů a přežijeme.


 

Potom už třeba nebudeme muset poslouchat pohádky a krabicích bot plných peněz, křišťálově čistých miliónových akciích za hubičku, velkém šetření z přídavků na děti, či zázračně zhodnocených podílech ve firmě se státními zakázkami za miliardy. A možná se onen náhled na kriminálního nepřítele společnosti posune o něco výše.

 

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz