"Samozřejmě jsem tam jezdil. V "bordelu" jsem nebyl. To se o tom mluvilo, ale já jsem se o ty věci raději nezajímal, protože to je pro politika akorát problém. Ne. Byl jsem tam přes den, a to zřejmě ještě nepracovaly. Asi pracovaly v noci," říká exministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach novinářům.

Oč vlastně běží? Vlivný člen ČSSD Mrština provozoval exkluzivní nevěstinec a před volbami v roce 2006 dostal od ministerstev dotaci na jeho rekonstrukci, kdy "hodinový" hotel předělal na klasický. Na dotacích se podílelo ministerstvo pro místní rozvoj (Radko Martínek, 1.32 milionu) a ministerstvo práce a sociálních věcí (Zdeněk Škromach, téměř 4 miliony). Škromachova dotace byla přiklepnuta sbratřenému podnikateli 31.5.2006, dva dny před parlamentními volbami.

Krom toho je Miloslav Mrština majitelem s velkou pravděpodobností neoprávněné čisté lustrace. Možná nechtěně to prozradil předseda jeho strany. Lustrace byla vystavena na jméno Miroslav Mrština a velice pravděpodobně jde o podvod, kterým byl obejit lustrační zákon. Miloslav Mrština byl spolupracovníkem STB a dokonce je volně k nahlédnutí podepsaný vázací akt. Čistou lustraci tehdy podepsal další socialista, exministr vnitra Václav Grulich.

Poté, co se tato aféra dostala na světlo boží, okamžitě jsem si vzpomněl na jinou slavnou bordelmamá spojenou s politiky ČSSD, Libuši Barkovou. Té velice často volal exministr, expředseda a expremiér Stanislav Gross, toho času miamský rezident, a exministr, nyní přidrždeštník Jaroslav Tvrdík. Opravdu to vypadá, že socialisté se velice rádi pohybují v prostředí veřejných domů, pletouce si je s veřejným prostranstvím.

To samé je i co se týče Mrštinovy Vyhlídky. Podle Mrštiny nebyl Škromach sám. Jeho podnik navštěvovali i další špičkoví politici tehdy vládnoucí strany. "Byl to takový slušný podnik. Chodili tam slušní lidé – inkognito," říká sám Mrština a nepopírá návštěvy dalších čelních představitelů Lidového domu.

Samozřejmě jako každá aféra týkající se ČSSD zasluhuje okamžitou pozornost nejsilnějšího předsedy a epochálního vítěze Jiřího Paroubka. Hned včera vydal tiskové prohlášení, že za vše může, jak jinak, ODS. Socialisté přiklepli dotaci, dalších několik měsíců se zdráhali opustit vládní místa, ale ODS prý špatně kontrolovala.

Za vše prý může příslušný Úřad práce, který vedl a snad ještě vede poslanec ODS Kafka: "Podle dnešního vyjádření příslušného ředitele Úřadu práce totiž zmíněnou dotaci nepřidělovalo ani MPSV, ani tehdejší ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, ale příslušný Úřad práce, v jehož čele stojí nynější poslanec ODS Kafka," říká ve svém prohlášení Jiří Paroubek.

Jak jinak? Pokaždé může za průšvih ČSSD její politický oponent. Jiří Paroubek sice hezky říká, že "lidé, kteří vlastní nevěstinec, by neměli být sociální demokraté", a že se ČSSD od Mrštiny distancuje. Pozastavení členství a požadavek na novou lustraci je jen snahou Mrštinu obětovat a vše zamést pod koberec. Mrština bude dál pan hoteliér a finančně určitě tratit nebude. Beztak se určitě během pár měsíců objeví v nějaké poradenské funkci.

Ono není až tak zarážející, že někdo provozuje vykřičený dům, byť je spjat s politikou. Samozřejmě oklikou, aby nebyl nařčen z kuplířství. Tyto domy provázejí lidskou společnost od nepaměti. Není ani tak skandál, že veřejné domy navštěvují politici. I to se dělo od nepaměti a jen to ukazuje na morálku takového politika.

Nejhorší je státní dotace přiklepnutá na poslední chvíli pouhé dva dny před volbami spolustraníkovi a pravděpodobně "falešné" lustrační osvědčení. Ať se Jiří Paroubek, Zdeněk Škromach nebo Václav Grulich kroutí sebevíc, z tohoto maléru se nevykroutí. Stát by rozhodně neměl dávat dotaci bordelu a nevydávat čistá osvědčení agentům STB. Ale možná si socialisté řekli, že kam jinam by měly jít veřejné finance než do veřejného domu? Nechci být špatným prorokem, ale i tenhle malér nakonec vyzní do ztracena. Pěšák bude obětován a generálové si umyjí ruce. Šlo to udělat nad Ďuričkem, půjde to i nad Mrštinou a voliči ČSSD prominou svým břicháčkům úplně všechno.

A tak by mě na závěr zajímala snad jen jedna otázka, kterou by možná mohl nejlépe zodpovědět Zdeněk Škromach: "A co ještě říkala, Vilma?"

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz