Socialisté se nám zase za vydatné podpory komunistů snaží svrhnout vládu. Stále jen populistická gesta, snaha ukázat, že je něco jakoby špatně. Socialisté vidí, že po počátečních rozpacích lidé zjišťují, že je lepší pracovat a mít se dobře, než se jen válet a mít taky na pivo. Jejich politika zaměřená na flákače a nemakačenka nefunguje.

Musím říct, že jsem ani nečekal, že po polovině čtyřletého období na tom naše země bude tak dobře. Politický pat a tři strany u vlády, není jednoduché takhle něco prosazovat. Nebýt stále větší krize ve světě, mohly by být všechny dluhy po ČSSD brzy splaceny a naše země po tom osmiletém trápení zase růst. Lidé to vidí a vidí to i současná opozice, která se bojí, že jim na dlouhý čas odzvonilo. Jejich destruktivní politika a styl být za každou cenu vždy a stále proti všemu už lidi nezajímá. Stejně tak rušení poplatků ve zdravotnictví či znovuzavedení progresivních daní už nikdo nechce.

Třeba ty poplatky. Na tom je dobře vidět, že ČSSD nemá na nic žádný plán. Před volbami pan Rath říkal, že poplatky jsou potřeba. Jeho legendárních 200 korun za pohotovost ale rychle vzalo za své po volbách, kdy ČSSD pod Jiřím Paroubkem potřetí v řadě vyhořela a lidé je vyhnali od koryt. Potom už najednou byly poplatky špatné a bylo je potřeba zrušit. Nyní zase od ČSSD slyšíme, že poplatky ano, ale jen některé. Klasická politika ČSSD, nic nedělat a jen čekat, jak zareagují lidé. Když jim to bude vadit, budeme proti poplatkům ať se děje co se děje. Když už i lidé zjistí, že poplatky nejsou zase tak špatné a mají smysl, potom jsme najednou pro poplatky, ale opatrně, takže jen pro některé. A to je i důvod, proč bych ty populisty nikdy nevolil. Nemají vlastní hlavu, nedělají to co je dobré pro tuhle zemi, dělají jen to, co je dobré pro ně a pro jejich popularitu a zalíbení se lidem.

David Rath
David Rath: "200 korun za pohotovost? Ne, to bude nějaký
omyl. To mělo být jen pro Středočeský kraj." (Foto: Novinky.cz)


Opravdová vláda musí lidem naslouchat, nesmí ale slepě dělat to, co lidé chtějí. Opravdová vláda se nesmí bát dělat rázné kroky, pokud věří, že to bude mít smysl. Že nebude vše hned napoprvé ideální, to je jasné. Ale chyby se dají opravit a výsledek bude stále lepší, než nedělat nic. Lidé se bojí změn, není divu, protože po 50 letech komunismu, zastrašování a teroru jsou stále ještě na takové věci opatrní.

Nejhůře současnou situaci snáší Jiří Paroubek. Jeho neustále strašení obyvatel, jak se budeme mít hrozně špatně a že nebude co jíst, už nezabírá. Neustálé pokusy svrhout vládu kvůli špatné politice v době, kdy je na tom naše země nejlépe za posledních 10 let, to už je také spíše k pláči. A jejich spřátelené odbory se zdá se taky nezmůžou na víc, než na zastrašování lidí. To v této zemi to totiž stále funguje a lidé jsou a vždy budou lehce zmanipulovatelní.

ČSSD není špatnou stranou. Jen má špatné vedení. Doufejme tedy, že pan Paroubek brzy rezignuje, bude to pro něj méně bolestné, než prohrát se Škromachem v přímém souboji. Doufejme, že potom ze strany odejdou talenti jako je pan Sobotka nebo Rath či Jandák. Příkladem jim může být křišťálově čistý Standa Gross, určitě se nebudou mít potom špatně. A stejně tak ani my.