Paroubkovi to kleslo. Po dlouhé době, kdy mu to stále stoupalo, nastal okamžik, kdy mu to začalo klesat. Řeklo by se nic neobvyklého, ale to pro majitele nejvíc sexy mozku přeci nesmí platit. Jemu to musí stále stoupat, klidně až na 200, na 300 i na 600%.

A tak to nějak velitele Lidového domu naštvalo. Pochopitelně okamžitě za to může někdo jiný, neprofesionální, kdo záměrně falšuje a dezinformuje. A okamžitě se dovolává opravdových profesionálů, kteří by si ani netroufli napsat, že mu to kleslo.

Buď jak buď, volební preference jsou pohyblivé a s tím nenadělá nic ani sám předsedissimus (díky, Bronislave) Paroubek. Podle jedné z firem zabývajících se průzkumem veřejného mínění klesl rozdíl mezi dvěma hlavními stranami z 12 a půl procenta na pouhá čtyři. Smazávání rozdílu zaznamenaly všechny agentury zabývajících se podobným průzkumem.

Jiří Paroubek si nechce připustit, že by se lidé začali odklánět od ČSSD poté, co zjistili jakým způsobem se řeší vrácení poplatků v zdravotnictví a zejména po socialistických aférách v posledních dvou měsících. Dalším impulsem se mohl stát socialistický plán řešení krize, kdy každý soudný člověk preferuje opatrnější finanční politiku a investice do zaměstnanosti a především budoucnosti.

Socialistický plán ale počítá s ohromným a neefektivním rozhazováním státních peněz, kdy místo investic do budoucnosti bude budoucnost "prožrána" na dluh. Mnozí lidé si uvědomují, že při realizaci takového plánu by stát hodně rychle nakročil k bankrotu. To bylo patrno i z ankety v nedělní Partii, kdy socialistický plán u hlasujících diváků prohrál na celé čáře.

První socialista dává Medianu za vzor agenturu STEM, kde jsou prý opravdoví profíci. Jenže právě STEM je poněkud nedůvěryhodný. Právě u této agentury dochází k největším chybám v odhadech a prapodivným výsledkům průzkumů.

Není tajemstvím, že si Lidový dům zadává průzkumy právě u této agentury a vždy jsou výsledky od tohoto"královského dodavatele" pro zadavatele příznivé. A je zcela jedno, zda si průzkum u STEMu objedná ČSSD nebo ODS, vždy je výsledek příznivý pro toho, kdo si výzkum zadal.

Pochopitelně je okamžitě ČSSD, potažmo Paroubkovi u Medianu ubližováno a kdo ví, zda to zase není nějaké spiknutí v žoldu nejmenované strany se snahou očernit před volbami ČSSD a osobu jejího předsedy: "Myslím, že výsledky průzkumu Medianu jsou v rozporu s tím, co zveřejnily renomovanější agentury pro výzkum veřejného mínění. Je zajímavé, že vždy před zlomovými momenty činnosti soc. dem., ať už je to sjezd, který bude za týden, nebo volby do krajských zastupitelstev nebo sjezd v březnu 2007, vždycky je takový zvláštní pokles volebních preferencí, tedy podle Medianu," říká předseda s posláním od vyšší bytosti.

Přitom ještě o loňských prázdninách si nejsilnější předseda Median po té, co byly zvěřejněny výsledky průzkumu v němž ČSSD výrazně vedla pochvaloval: "Ostatně poslední zatím zveřejněná prognóza agentury pro výzkum veřejného mínění Median, prokazující trvale mimořádně vysokou podporu soc. dem., svědčí o tom, že lidé nevěnují pozornost ani podrazům loutek pravice, ani lžím, ani demagogii."

Inu, po té, co to stoupalo musí zákonitě přijít okamžik, kdy to zase začne klesat. Uražená ješitnost poslance Paroubka je směšná a jeho stihomam snad ještě komičtější. Beztak se vše ukáže až v době voleb. Neustálé stavění se do role ubližovaného otloukánka pokaždé, kdy nejsou výsledky pro ČSSD příznivé, sice dokáže přinést hlasy navíc, ale po nějaké době to zákonitě bude kontraproduktivní. Preference by pak nemusely zůstat jedinou věcí, která Paroubkovi klesá.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz