Bývalá komunistka, hejtmanka za ČSSD Milada Emmerová odvolala všech dvanáct ředitelů zařízení sociální péče. Podle radní pro sociální věci Dagmar Terelmešové měl kraj určité poznatky o pochybení v některých ústavech, a protože nechtěl konkrétně jmenovat, odvolal ředitele všechny.

Výborně. Představme si, že by se takto postupovalo vždy, všude a ve všem. Policie by kvůli pár neukázněným řidičům v nějakém úseku začala na tomto místě zastavovat všechny vozy a všem řidičům nemilosrdně zabavovat řidičáky.

Při fotbalovém utkání by se několik hráčů dopustilo faulu a rozhodčí by pro jistotu vyloučili všechny hráče obou týmů, včetně těch na střídačce, ba i trenéry. Ve městě by se vyskytlo pár usvědčených zlodějů a soud by pro jistotu poslal za mříže veškeré obyvatelstvo včetně nemluvňat.

O tom, že na kraj chodí stížnosti a anonymní dopisy, netřeba pochybovat. Děje se tak všude a je otázka nakolik jsou stížnosti či anonymní dopisy oprávněné a pravdivé. Existují notoričtí stěžovatelé, kteří jsou schopni vyplodit stížnost i na to, že se na ně někdo jen "divně" podíval.

"To by se těžko rozřešilo bez nějakého řezu a než si vybírat někoho a jiného ne, zvolili jsme radši tuto variantu odvolat všechny," říká hejtmanka Emmerová. To opravdu nešlo odvolat jen ty, kteří si to svým špatným přístupem či špatnou činností zasloužili? Asi ne, protože, a to se klidně vsadím, budou na uvolněná místa jmenováni lidé blízcí ČSSD.

Prý noví ředitelé budou muset kromě vysokoškolského titulu mít vzdělání sociálního směru nebo aspoň zkušenosti s vedením takovéhoto zařízení. Nevím, ale myslím si, že každý ředitel by měl být v prvé řadě dobrý manažer.

Stejný osud s velkou pravděpodobností čeká i šéfy krajských nemocnic. Podle Emmerové se ale nejedná o čistky a Terelmešová dodává, že "je čas od času podobné opatření zapotřebí". V momentě, kdyby se totéž událo v opačném gardu, byli by socialisté první, kteří by křičeli o politických čistkách.

To "kabrňák" Rath na to šel jinak. Nebyl v úřadu ještě ani polovinu pracovní doby a rovnou odvolal všehny šéfy krajských nemocnic. Ba dokonce se jim ani nenamáhal nic sdělit, odvolaní ředitelé se o svém osudu dozvěděli až ze sdělovacích prostředků.

Na uvolněná místa okamžitě Rath dosadil své lidi bez výběrového řízení. Vždyť přeci jen socialisté vědí nejlépe, co je pro lid dobré a kteří lidé jsou schopni vést manažersky krajské nemocnice. Přeci nebudou podstupovat nějaké výběrové řízení a nebudou čelit obvinění z jeho zmanipulování.

Jihomoravský hejtman Hašek (ten, který chtěl odejít ze Sněmovny a jeho stranický šéf ho od jeho odchodu zrazoval tak dlouho, až potom za své hejtmany prohlásil, že jsou schopni vykonávat obě náročné funkce souběžně) prohlašuje, že nebude dělat žádné čistky. Prověří si ale, jak moc ředitelé krajských nemocnic pochybili a pak je za jejich chyby odvolá.

Není ono to spíše o tom, že se socialisté snaží urvat co nejvíc a najít pro své kamarády dobře placená místa? Vždyť na krajích najednou vznikají nově plně placené funkce, které předtím lidé vykonávali ke svému zaměstnání.

Dříve takový člověk za svou práci pro kraj dostal odměnu nějakých 8 tisíc měsíčně, přičemž tuto činnost měl jako "vedlejšák". Nyní nově jmenovaní "poskoci" jiné zaměstnání nemají a pobírají za svou činnost pro kraj bratru na 60 tisíc měsíčně. Inu z cizího, rozuměj z peněz daňových poplatníků, krev neteče.

ČSSD říká, že v krajích vládli a hospodařili špatně hejtmané ODS. Ti naspořili prachmizerných 17 miliard. Po skvělém hospodaření a vládě hejtmanů ČSSD budou kraje určitě vzkvétat. Podle prvních kroků tak, jako by je zasáhla skutečná tsunami - devastace a zadlužení. Obzvláště, pokud by se mělo postupovat podle socialistického návodu na řešení krize.

Hejtman Rath ve své tiskové zprávě z 29.1.2009 říká: "Tím, že ČSSD splnila svůj předvolební slib a hradí za občany v lékárnách zřizovaných krajem poplatky...". Kdyby alespoň socialističtí pohlaváři nelhali tak okatě. Pane hejtmane, ČSSD nic nehradí. Prachsprostě vzala peníze všech určených na provoz kraje a dává je jen někomu. Kdyby ČSSD poplatky hradila ze svého, tak by to bylo něco jiného. Tomu bych zatleskal, protože by ČSSD do roka vyhlásila bankrot.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz