Odhad ekonomického růstu je ve výši 1.4 procenta HDP. Sám ministr Kalousek prohlašuje, že turbulence v ekonomice jsou natolik silné, že je prakticky nemožné odhadnout, co ekonomika udělá a jak hluboko se propadne.

Socialisté kritizují současnou vládu, že prý zaspala. V tom případě musely zaspat vlády v celé Evropě, které se propadají v růstu HDP do červených čísel. Jak jinak si vysvětlit, že v sousedním Německu očekávají propad okolo 2% HDP, stejně jako odobně v celé západní Evropě.

Je jisté, že v dobách, kdy se ekonomice nedaří, musí stát zasáhnout v její prospěch nějakou intervencí jako například investičními pobídkami, prorůstovou politikou a i kroky nepopulárními, například omezením výdajů.

V těchto chvílích je na místě uvažovat nad schodkovým rozpočtem, jinými slovy vypomoci si půjčkou a dluhem. Ministr Kalousek přehodnotil státní rozpočet a počítá pro příští rok se schodkem, který by mohl dosáhnout až na 75 miliard. Zároveň zdůraznil, že pokud by nic nedělal, pak by se schodek pohyboval okolo 100 miliard.

V dnešní debatě svého oponenta, právnického eléva Sobotku úplně rozcupoval. Správně svému politickému odpůrci řekl, že pokud se bude stát zadlužovat stále více, tak se v přímé úměře blíží doba, kdy nikdo nebude ochoten nám půjčit.

V současné době platíme na úrocích z dluhu 50 miliard ročně. Troufám si tvrdit, že pokud by socialisté opravdu hospodařili se svěřenými financemi zdravým selským rozumem a nerozhazovali plnými hrstmi na všechny strany financemi, ktetré v důsledku ničím nepomohli, například volební úplatky typu pastelkovného, pak bychom měli lepší podmínky pro to, jak se s krizí vyrovnat.

V uplynulých letech naše ekonomika vykazovala nebývalý růst okolo 6% HDP ročně. Přesto socialisté rok co rok zatínali stomiliardovou sekeru do futra. Během osmi let socialistických vlád vzrostl dluh státního rozpočtu ze 195 miliard na miliard 892, když HDP se zvedlo z 1997 miliard na 3558 miliard.

A jaký nabízejí socialisté lék na krizi? Ještě masivnější a drastičtější zadlužení. Stát by podle nich měl začít podporovat na všech možných frontách. Novomanželské půjčky, šrotovné, výhody exportérům, investiční pobídky, třinácté důchody...

V naší zemi je okolo dvou milionů důchodců. Při průměrném důchodu by vyplacení třináctého důchodu přišlo státní kasu na dvacet miliard korun. Samozřejmě si jsou socialisté vědomi toho, že někde se vzít peníze musí, a tak přichází se svým evergeenem. Sebrat peníze těm, kteří vydělávají víc peněz. Skutečně motivační opatření.

Socialisté rádi žijí za peníze druhých. Ve svém důsledku je ale tato politika zhoubná a kontraproduktivní. Pokud by se měly realizovat socialistické nápady v plné míře jak navrhují, tak by schodek mohl klidně dosáhnout odhadem až na 250 miliard.

Naši socialisté neumí hospodařit. Žijí v bludu, že když se daří, tak se mohou stále zadlužovat a v krizi dvojnásob. Argumentují tím, že náš stát je zadlužený málo a ostatní jsou zadluženi víc. Stačí se podívat na křivku, jak vzrostl za socialistů dluh. Nakonec by dopadli stejně jako komunisté.

Ti také nejprve projídali výdobytky z první republiky, když už pak neměli, tak sebrali lidem majetky a projídalo se vesele dál. Nebyly finance, pracovní trh byl demotivován... Koneckonců většina národa ví, jak to tady za komunistů vypadalo. Dnešní obchody se s těmi předrevolučními nedají srovnat.

Teprve, když byli komunisté na konci s dechem raději souhlasili s pádem režimu. Socialisté by to dovedli tamtéž, jen o pár let později. Možná by bylo dobré, pokud by se socialističtí pohlaváři pochlubili tím, jak každoročně jejich rodiny hospodaří s měsíčním schodkem.

Buďme rádi, že krizi řeší tato a ne socialistická vláda. To bychom hodně rychle poznali, zač je toho argentinský úrok.

Napsáno rpo http://www.blog.idnes.cz