Rozhodnutí Jiřího Paroubka odejít z vrcholové politiky je tak překvapivé a nečekané, že tomu ani sami poslanci ČSSD nemohou uvěřit. Hned po volbě prezidenta o tom sice spekulovala česká i zahraniční média, Jiří Paroubek ale tenkrát ještě vše vyvracel. "Cítím se unaven tou špinavou politikou, kterou některé strany praktikují. A ty nábojnice, ty jsem nerozesílal já! Minimálně to ještě nikdo nedokázal.", dodal dnes na tiskové konferenci a všem přítomným novinářům doslova vyrazil dech.

Jaké bude hodnocení Jiřího Paroubka, co vše jako předseda ČSSD dokázal? Jaké jsou první reakce jeho nejbližších?

Reakce některých členů ČSSD hovořily o tom, že odchází velká osobnost, která zanechala v české politice zřetelnou stopu. Jiří Paroubek sice prohrál vše co se zatím prohrát dalo, udělal z ČSSD hlavní spojence komunistů a původně sociální stranu z dob Miloše Zemana přeměnil na populistickou stranu plnou korupce a nesvobody, avšak ani to nemění nic na faktu, že bude ještě dlouho v nás. David Rath dokonce při zjištění té noviny plakal jak malý kluk.

David Rath (člen ODS, poslanec ČSSD)
"Tak to jste mě překvapili. Opravdu jsem to nečekal. Byli jsme jak bratři.". Utřel si nos kapesníkem a pokračoval. "Jak jsem už řekl. Opravdu jsem nečekal, že budu předsedou tak brzy."

Bohuslav Sobotka (poslanec ČSSD, ekonomický expert, specializace - státní dluh) "Věděl jsem to. Já to věděl! Jiří mi to oznámil už včera.", vykřikoval. "Bohužel teď už nikdy nebudu ministrem financí. Jen Jirka dokázal ocenit moje kvality, ostatní si ze mě vždy jen utahovali. Ale za to může ten důchodce, Zeman. A ne, určitě vám neřeknu, co mi pan Paroubek šeptal za rady do života, když se se mnou loučil."

Jiří Paroubek radí Sobotkovi
Paroubek: "Na nikoho se nepovyšuj a před nikým se
neponižuj. A ten tvůj státní dluh 900 miliard korun, ten už
nějak svedeme na ODS." (Foto: iDnes.cz)

Petra Kováčová (milenka Jiřího Paroubka, žena Jiřího Paroubka)
"Nezlobte se, ale k tomu se nemohu vyjadřovat. Jediné, co můžu říct, je to, že Jirka je opravdu kanec. Ne, nemyslím v posteli. Nejsem žádná běhna, takže první sex az po svatbě. Dlouho po svatbě. Ne, ne po téhle svatbě, protože Jirka už není předsedou a budu muset svoji lásku k němu lehce přehodnotit. Kanec jsem myslela jako že u jídla taky tak funí."

Jan Švejnar (člen nominační komise pro Nobelovu cenu v oboru ekonomie, prezident České republiky, americký ekonom)
"Chtěl bych být prezidentem všech. Reforma je špatná a hlavně je potřeba vzdělání. Jo a být u privatizace já, tak se určitě nic nerozkradlo. Aha, takhle. Vy chcete vyjádření k panu Paroubkovi? No, ještě nemám rád plytké fráze a populismus. Ten nesnáším snad ze všeho nejvíce. Teda až po Václavu Klausovi."

Tisková konference s Jiřím Paroubkem se vedla v pokojném duchu. Odcházející persona českého politického nebe hovořila klidně, rozvážně. Jiří ale mluvil také i velmi tajemně. "Za tři roky, za tři roky.", opakoval stále. Nakonec se ale novináři dozvěděli i něco víc, než se původně dozvědět chtěli.

Jiří Paroubek oznamuje svoji kandidaturu na prezidenta
Paroubek: "Český lid si zaslouží lepšího prezidenta. Dámy a
pánové, nechci se vás dotknout, ale znáte někoho lepšího, než
jsem já? Myslím někoho s českým pasem." (Foto: Novinky.cz)


Neúspěchy Jiřího Paroubka

  • Debakl ve volbách do Senátu 2004 (lze brát i jako úspěch, druhé místo není špatné)
  • Prohra ve volbách do Poslanecké sněmovny 2006 (lze brát i jako úspěch, druhé místo není špatné)
  • Neúspěch při volbě prezidenta (lze brát i jako úspěch, druhé místo není špatné)
  • Strana vlastně pod jeho vedením nikdy pořádně nic nevyhrála (lze brát i jako úspěch, tři druhá místa, z olympijských her by se vracel jako hrdina)

Úspěchy Jiřího Paroubka

  • Navázal úzkou spolupráci s KSČM, strana konečně našla partnera
  • Odkopl manželku kvůli mladší milence, ve společnosti je teď váženější
  • Jakýkoliv pokus o vlastní názor ve své straně dokázal vždy potlačit (za komunismu ho hodně naučili)
  • Dokázal si koupit milióny hloupých lidí za 30 korun a "vyhrát" volby do Senátu 2008
  • Vždy říkal, že pět českých na stole nic o úplatcích neříká, což soud také potvrdil
  • Ve spolupráci s ekonomickým géniem panem Sobotkou dokázal smazat svým známým mnohamiliónové dluhy (ukázal celé zemi, že nic není nemožné)