Má smysl nová pravicová strana?

Autor: Hynek Fajmon | Publikováno: 8.1.2009 | Rubrika: Politika
Volby 2006

Nechci nikomu brát právo založit si jakoukoliv novou stranu. Pokud se ale zklamaný volič, nebo dokonce bývalý člen ODS rozhodne zakládat novou stranu, tak by měl zvážit, zda to věci pravicové politiky skutečně pomůže nebo naopak uškodí. Příklady z minulosti jsou totiž varovné. Dobrý úmysl ještě nikdy negarantoval dobrý výsledek.

V roce 1994 se od ODS odštěpila skupina vedená Alenou Hromádkovou a založila "pravou pravicovou stranu". Jmenovala se Demokratická unie (DEU). V roce 1996 se tato strana účastnila parlamentních voleb a se ziskem necelých tří procent hlasů se do parlamentu nedostala.

Pravicové koalici ODS, ODA a KDU-ČSL tyto hlasy velmi chyběly. Výsledkem byla menšinová vláda Václava Klause a po roce a půl sarajevský atentát. Česká pravice se rozhádala a vládu na osm let získali sociální demokraté.

V roce 1997 se od ODS odštěpila Unie svobody, která opět chtěla být "pravou pravicovou" stranou. V letech 2002-2006 se tato strana sice dostala do vlády, ale v roce 2006 skončila u voleb s mizivou podporou. Její hlasy opět propadly, stejně jako v případě DEU, se kterou se v mezičase sloučila.

Co z toho plyne pro dnešek? Nová pravicová strana má smysl pouze za předpokladu, že bude schopna dlouhodobě získávat více než pět procent hlasů voličů a bude rovněž schopna vytvářet s ODS a KDU-ČSL funkční pravostředové koalice na úrovni komunální, regionální i národní.

Naplnit tyto podmínky bude velmi obtížné. Získat a udržet dostatečný počet voličů je úkol, který nové politické strany málokdy zvládnou. A nepohádat se na smrt s potenciálními koaličními partnery v situaci, kdy oslovuji podobný, ne-li totožný elektorát, je rovněž úkol hodný zručného provazochodce. Obávám se, že nově vznikající subjekty tyto dva úkoly nebudou schopny zvládnout.

Nejhorší scénář nastane v případě, že vzniknou dva nebo dokonce více takových nových subjektů a všechny u voleb získají méně než pět procent hlasů. Důsledkem takového počínání by byl přesný opak toho, co zakladatelé těchto stran zamýšlejí, totiž úplná dominance spojené levice KSČM a ČSSD na naší politické scéně a Jiří Paroubek ve funkci prezidenta ČR.

Hynek Fajmon

Autor je europoslanec za ODS.
Zveřejněno na serveru www.virtually.cz a v týdeníku Reflex.
 

7566 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Je třeba, aby nyní promluvil Putin – a to ještě dříve, než promluví děla. A to proto, že je jen malá naděje na to, že se Rusko bude moci budoucímu střetu vyhnout. Jinak hrozí ArmageddonTakovéto děsivé věci se opravdu dějí v českém zdravotnictví... Čtěte příběhy konkrétních lidí

Eurabia.cz

Poslanec SPD a zkušený ex-diplomat Kobza analyzuje krizi kolem útoků na saúdskoarabskou rafineriíDnešní Londýn - dav v černém zahalených muslimek oslavuje multikulturalismus

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Historik: Protektorát se vrátí? Nechtějí si to připustit. Ale...Horší než Esmeralda! Výbuch ČT se show o ,,fake news": Trošku jde o Zdeňka Trošku
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění