Má smysl nová pravicová strana?

Autor: Hynek Fajmon | Publikováno: 8.1.2009 | Rubrika: Politika
Volby 2006

Nechci nikomu brát právo založit si jakoukoliv novou stranu. Pokud se ale zklamaný volič, nebo dokonce bývalý člen ODS rozhodne zakládat novou stranu, tak by měl zvážit, zda to věci pravicové politiky skutečně pomůže nebo naopak uškodí. Příklady z minulosti jsou totiž varovné. Dobrý úmysl ještě nikdy negarantoval dobrý výsledek.

V roce 1994 se od ODS odštěpila skupina vedená Alenou Hromádkovou a založila "pravou pravicovou stranu". Jmenovala se Demokratická unie (DEU). V roce 1996 se tato strana účastnila parlamentních voleb a se ziskem necelých tří procent hlasů se do parlamentu nedostala.

Pravicové koalici ODS, ODA a KDU-ČSL tyto hlasy velmi chyběly. Výsledkem byla menšinová vláda Václava Klause a po roce a půl sarajevský atentát. Česká pravice se rozhádala a vládu na osm let získali sociální demokraté.

V roce 1997 se od ODS odštěpila Unie svobody, která opět chtěla být "pravou pravicovou" stranou. V letech 2002-2006 se tato strana sice dostala do vlády, ale v roce 2006 skončila u voleb s mizivou podporou. Její hlasy opět propadly, stejně jako v případě DEU, se kterou se v mezičase sloučila.

Co z toho plyne pro dnešek? Nová pravicová strana má smysl pouze za předpokladu, že bude schopna dlouhodobě získávat více než pět procent hlasů voličů a bude rovněž schopna vytvářet s ODS a KDU-ČSL funkční pravostředové koalice na úrovni komunální, regionální i národní.

Naplnit tyto podmínky bude velmi obtížné. Získat a udržet dostatečný počet voličů je úkol, který nové politické strany málokdy zvládnou. A nepohádat se na smrt s potenciálními koaličními partnery v situaci, kdy oslovuji podobný, ne-li totožný elektorát, je rovněž úkol hodný zručného provazochodce. Obávám se, že nově vznikající subjekty tyto dva úkoly nebudou schopny zvládnout.

Nejhorší scénář nastane v případě, že vzniknou dva nebo dokonce více takových nových subjektů a všechny u voleb získají méně než pět procent hlasů. Důsledkem takového počínání by byl přesný opak toho, co zakladatelé těchto stran zamýšlejí, totiž úplná dominance spojené levice KSČM a ČSSD na naší politické scéně a Jiří Paroubek ve funkci prezidenta ČR.

Hynek Fajmon

Autor je europoslanec za ODS.
Zveřejněno na serveru www.virtually.cz a v týdeníku Reflex.
 

8206 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

A tak zme se opět stali pitomcama, jako už mnohokrat, tentokrat ovšem před očima celeho světa...Ale aji ta prostytutka, kera prodava sama sebe, za to dostane jakusik protihodnotuChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Akce Vrbětice byla "konzultována" spíše s USA než s EUArgentina spouští výrobu Sputniku

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u násNátlak z žumpy ČT. Xaverovi bouchly saze a vyhlásil válku
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění