Nechci tady hodnotit jednání senátora Drymla. Morální a lidskou úroveň člověka, který dostal obrovské množství preferenčních hlasů ve volbách hlavně pro svoji populistickou kampaň s nevybíráním regulačních poplatků v jím řízené nemocnici. Nechci hodnotit ani morální a lidskou úroveň jeho voličů, kteří se zde na diskusích bijí v prsa, že jim o žádných 30,- Kč nejde, oni přeci bojují za lepší, sociálně spravedlivější společnost, a přitom vyzvednou do nejvyšších pater politiky člověka, který je chce obratem okrást o 250 000 0000,- (nyní ubral na 120 miliónků) z veřejných rozpočtů, neboť inkriminovanou nemocnici přivedl na pokraj bankrotu a za krajské peníze by ji chtěl výhodně prostřelit s jistě nemalou “malou domů”.


 

To je zřejmě i podstata celé kauzy. Do cesty k lehkému výdělku se postavila přítelkyně Orgoníková, která prodej zadlužené nemocnice zmedializovala a dokonce proti němu měla veřejně výhrady. Co s ní ? Pan ředitel, náměstek a senátor v jedné osobě si však ví rady. Osloví detektivní agenturu, aby mu pomohla na kolegyni najít nějakou špínu. Je sice velmi opatrný, přece není takový naivka jako Morava a do koupání ve vířivce se asi nikomu moc nechtělo, přesto nedokalkuloval lidský faktor a jeho kuté pikle byly podstoupeny novinářům celostátního deníku.


 

Překvapený Vladimír kouká s otevřenou pusou, že se někdo zachoval jako on. A začne na ty “podrazáky” dštít síru, hromy i blesky. Politická provokace ! Oni mě kontaktovali první ! Já chci jen křišťálově čisté hospodaření kraje a to se někomu nelíbí ! Vyhrožují mi smrtí ! Ubráním se sám ! Nosím bouchačku a však vy uvidíte !


 

To možná platí na lidi co jej kroužkovali na softkomunistické kandidátce. Ti mu možná uvěří stejně jako Grossovi jeho geniální akciové spekulace, Ráthovi jeho lidumilné dary, Zaorálkovi jeho starost o bezpečnost vlasti a Paroubkovi jeho ekonomickou vzdělanost a boj proti mafiánským praktikám v politice.


 

Co na tom tedy nepobral přítel předseda ČSSD ? Co mu není jasné, když v kauze Morava mu bylo jasné všechno hned a vyzýval k odstoupení předsedu ODS ze všech funkcí, neboť on byl tím hlavním viníkem ? Jak to, že mu není tak stejně jasné, že je to výsledek jedání celé partaje, prolezlé korupčními mafiány, jako v případě ODS ? Proč se spokojí s malicherným pokáráním, omluvou stranické kolegyni a Drymlovým opuštěním jedné, méně placené, politické trafiky, ke kterému stejně asi ani nedojde ? Proč nevyvozuje osobní odpovědnost ? Proč nevidí rozdíl mezi jednáním a sebereflexí “naivního” Moravy a pistolníka z ČSSD ?


 

Co jsem na kauze Dryml nepobral já ? Že nikomu nevadí jedna věta z rozhovoru senátora s novinářem, kde se baví o úhradě celé zakázky a soudruh přítel si žádá o fakturu za fiktivní konzultaci k nějakému problému na jeho kancelář v Senátu ČR. Takže on ani tuhle špínu nechtěl platit ze svého, ale z rozpočtu státního. To je vrchol. Ve společnosti, kde pro politiku není synonymem korupce a přerozdělování za malou domů, by jen tato věta měla stačit k tomu, aby dotyčný politik okamžitě skončil. Ne tak u nás. A to je moc špatná perspektiva do dalších let.

 

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz