Potřebujeme novou pravicovou stranu?

Autor: Petr Žantovský | Publikováno: 17.12.2008 | Rubrika: Politika
Volby 2006

Už více než týden, nejméně od kongresu ODS, se mluví poměrně vážným hlasem o tom, kolik nových pravicových stran se v české kotlině chystá. Jednak je to zatím bezejmenné uskupení kolem ředitele CEPu Petra Macha, ideově napojené na presidenta Václava Klause. Pak se už dlouho mluví o nějaké české odnoži či pobočce Ganleyho sdružení Libertas, zejména v souvislosti s nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu. Vedle toho je tu již delší čas přítomna, byť málo viditelně, strana Politika 21, vedená poslankyní EP Janou Bobošíkovou, která se také – již v záhlaví – vymezuje pojmem „liberální“.

Poněkud mimo dění jsou rozmanité iniciativy staršího data, které také měly v minulosti ambici buď přímo nahradit hegemonickou ODS nebo aspoň alternativně či doplňkově obsluhovat část pravicového elektorátu: LiRa Milana Hamerského měla jistý čas senátora, který se k ní hlásil, to už je minulostí. Česká pravice Michala Simkaniče jako by skončila excesem svého předsedy s pálením slavné Grossovy směnky. Od té doby po ní nebylo vidu, ačkoli svého času bývala mezi zvanými na kongresech ODS a Michal Simkanič tam pronášel politické zdravice. Mluvit v této souvislosti o někdejších vládních stranách ODA či US/DEU je nemístné: ony svou šanci měly – a promarnily.

O potřebě jiné strany na pravici – vedle ODS – se mluví periodicky, zpravidla tehdy, když se ODS nedaří, a to bez ohledu na to, zda vlastní vinou, či z objektivních důvodů. ODS letos fatálně prohrála dvoje volby a poté zabetonovala ojedinělou šanci na sebereflexi, navolila si víceméně staronové vedení, čímž dala najevo, že o žádnou skutečnou změnu neusiluje. Problém dnešní ODS je dvojí: jeden je důsledkem jejího politického stylu, který ji žene do mnohdy zbytečných ústupků za cenu obětování vlastních programových priorit, jen s cílem udržet se u moci ať to stojí, co to stojí. A druhý problém s tím prvním souvisí: jestliže ODS dnes nedokáže zjevně prosazovat programové priority, které měly být průmětem základních ideových stanovisek, je to často proto, že dnešní ODS žádná pevná ideová stanoviska nemá či nedodržuje. ODS je stranou ryze exekutivní, jenže voliče svým výkonem nezískává. A aby jej lákala na ideje, to by nějaké musela mít. Proto prohrává a zřejmě i bude prohrávat jedny volby za druhými.

Mnozí nositelé politických ambicí, a to vůbec nemusí být myšleno zle a pejorativně, pochopitelně v takové chvíli cítí vedle ODS prostor. Je tu prázdná nika pro subjekt, který se dostatečně pevně myšlenkově vymezí a prokáže, že svým myšlenkám umí dostát nejen slovy, ale i činem. Je tu prostor pro subjekt, který uspokojí všechny pravicové voliče, pro něž je ODS příliš rozkročená napříč, příliš měkká v koalici a značně nespolehlivá v plnění svých slibů. Pro subjekt, který bude v tomto smyslu konzervativní. ODS se vždy definovala jako strana liberální a konzervativní, po odchodu Václava Klause z čela strany ten druhý přívlastek stále ubýval na významu, až jej ODS odhodila zcela.

Jaká by mohla být témata alternativní pravicové strany? Evropská zdrženlivost, nesouhlas s dalším přenosem kompetencí z národní na bruselskou úroveň. Lisabonská smlouva je toho symbolem, zejména proto, jak silově ji Německo, Francie a další velké státy EU tlačí do života, bez ohledu na vůli lidí v členských zemích. Proto její ratifikace probíhá především parlamentně, tedy rozhodnutím elit, nikoli referendem, rozhodnutím lidu. To je velké téma pro novou stranu, a všechny, které o sobě dávají slyšet, to dobře vědí.

Druhé zásadní téma pro novou pravici je v ekonomické a sociální sféře. Konzervativní strana by měla dokončit neprodleně odstátnění a demonopolizaci dopravy, spojů a energetiky, zrušit státní (rozuměj politickou) účast na řízení jednotlivých firem, a tím je vystavit skutečnému působení trhu. Dokud budou ve správních radách ČEZu a podobných megafirem sedět politici a bývalí politici, budou tyto firmy vždy hájeny a chráněny před nepřízní trhu, budou provázány se státními i soukromými zájmy, budou pokračováním státního „kapitalismu“, jaký se tu pěstoval za Husáka. Nová pravicová strana má příležitost toto téma otevřít. Nebude potřebovat peníze těchto firem pro svou kampaň, žádné by od nich stejně nedostala, proto je v tomto smyslu nebývale svobodná.

A konečně třetí téma, které může nová pravicová strana vzít pevně do ruky, je téma veřejných financí. Jejich zbědovaný stav je dnes dán řadou faktorů: nesmyslně a nemotivačně nastaveným systémem sociálních dávek z minulosti, ale také přebujelým a nenasytným aparátem státní správy a obecně státních zaměstnanců – není náhodou, že ti jediní podle schváleného návrhu nového rozpočtu nepřijdou zkrátka, naopak si polepší. Přitom zejména úředníci, jimiž se to hemží čím dál víc, mj. i díky byrokratickému nátlaku evropských institucí, jsou zcela neproduktivní částí ekonomiky, měli by obstarávat nejnutnější servis pro chod státu, nikoli být jeho středobodem – jak opět bylo za reálného socialismu, kam se naše země spolu s celou Evropou pod vedením lídrů jako je Sarkozy, Merkelová či Topolánek nezadržitelně řítí.

To jsou tři body, na něž může přísahat nová pravice: co nejsvobodnější občan, maximální podpora tržní konkurence a minimalizace státu. To jsou ostatně ty tři pilíře, na nichž vznikala před lety ODS. Pokud je dnes tato strana dala do vetešnictví, neznamená to, že nemají hodnotu, Znamená to jen, že je ODS už nechce. Ujme se jich někdo jiný?

Petr Žantovský
 

5530 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Tři měsíce po nástupu Bidena do úřadu hrozí v Evropě válka. NATO si zaslouží, aby se ztratilo ze světaEvropská unie je diktát a tyranie!

Eurabia.cz

Anketa: Jak jste vnímali na ČT moderování Z. Tvarůžkové o Rusech ve Vrběticích?Skandál! Češi dodávali zbraně islámským teroristům v Sýrií a ruští agenti tomu zabránili

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Takto se s informacemi nenakládá. Jestli to chtějí vyhrotit, tak to fakt není sranda, obává se generál BlaškoVolíte hodné hochy a pak se divíte, že přijde teror jako řemen. Kdysi komunisté, dneska Piráti. Šichtařová varuje
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění