Před třemi lety se ČSSD, která vládla v zemi, rozhodla dát vládní garance pořadatelům této velkolepé sportovní akce a zároveň mezinárodní lyžařské federaci. To znamenalo jediné, že tato vláda a všechny další ručí za to, že mistrovství světa v klasickém lyžování se v Česku konat bude. Náklady na tento podnik se vyšplhaly až na půldruhé miliardy korun a vláda minulý týden přihodila dalších necelých dvě stě milionů korun. Nic jiného dělat nemohla, protože rušit závazky svých předchůdkyň de facto nemůže. Co by se však stalo, kdyby to přesto neudělala?

Odpověď je jednoduchá, nastala by velká mezinárodní ostuda. Česko by se stalo v očích celého světa nespolehlivou zemí se všemi důsledky. Takže by se mohlo například stát, že v případě ucházení se o další významné akce by si odpovědní činitelé řekli, pozor Češi, ti akorát slibují a skutek utek, nic jim nedávejte. To by vážně poškodilo i českou ekonomiku, protože pořadatelství významných sportovních mistrovství, hospodářských kongresů apod. bývají velkým přínosem, hosté někde musí bydlet, stravovat se apod. Na druhé straně chápu, že rozhazování peněz kvůli neschopnosti v tomto případě oranžových je zločinné. Moje přítelkyně se pohoršila a řekla, „kdyby to raději dali na sociální ústavy, které nemají peníze."

Takže vláda než příště dá záruky za sportovní podnik, si musí nejdříve důkladně ověřit, zda organizátoři skutečně mají na to, aby peníze, které si naplánovali z marketingu skutečně dostali a nejednalo se tedy pouze o imaginární bublinu, na kterou všichni doplatíme.

Napsal Jan Ziegler pto http://www.blog.idnes.cz