Rozpadne se ODS?

Autor: Petr Žantovský | Publikováno: 15.12.2008 | Rubrika: Rozhovor
ODS

Víkendový kongres ODS přinesl několik poznatků. Předně: strana, která tak fatálně propadla v posledních volbách, odmítla z tohoto debaklu vyvodit sebemenší sebereflexi. Nejsou na místě námitky, že šlo „jen“ o volby krajské a senátní. Právě naopak. Kraje a Senát byly doposud pro ODS víceméně monopolním územím. V krajích se volí podle vykonané práce, do Senátu zase podle osobností. Ani na jednom z těch míst nestačí kolektivní stranická standarta. Fakt, že ODS oboje volby prohrála tak drtivě, neznamená, že by nabízela špatné kandidáty, ale to, že ji voliči potrestali za špatnou celostátní politiku: jakkoli to krajským politikům a senátorům může připadat nespravedlivé, nyní oni pykají za neschopnost poslanců, ministrů a členů vedení ODS.

Takto jednoduše si vzkaz letošních voleb přeložil i poslední novinář. Ne tak sama ODS. Tím, že si do svého čela zvolila stejné lidi, tedy Mirka Topolánka, Petra Nečase, Ivana Langera, Petra Bendla – a k nim nováčka Davida Vodrážku, která má fungovat hlavně jako beranidlo proti poraženému Pavlu Bémovi,  dala ODS najevo, že jí dnes už vůbec nejde o tvorbu veřejně prospěšné politiky, zastupování názorů a zájmu voličů, občanů, nýbrž jen a pouze o výnosná bydla. ODS nenašla odvahu vyměnit dvouletou perspektivu pohodlného dovládnutí za nejistotu hledání nových cest.

Topolánek má teď svůj „tým snů“: Bendl, Langer a Nečas budou stejně jako dříve dělat stabilní stafáž všemu, co premiér, mnohdy i bez vědomí či navzdory vůli strany učiní. A první místopředseda Vodrážka je i v samotné ODS předmětem hořkého pobavení. Jeho zvolení sice oficiálně má uspokojovat regionální nároky Prahy, ale ani sám Vodrážka se netají tím, že, jak říká, „bude držet Topolánkovi záda“. Nejspíš se tak dobrovolně pasuje do role užitečného mouřenína. Tato pštrosí politika ne-změny, ne-přijímání osobní odpovědnosti a ne-zájmu o názor voličů a sympatizantů bude ODS nepochybně v budoucnu stát hodně hlasů, ať už v eurovolbách příští rok či ve volbách do Sněmovny zjara 2010.

Ale je to smrtící politika i dovnitř strany samotné. Topolánek si ze strany učinil servisní organizaci, kterou autokraticky ovládá pomocí poslušných podřízených typu Petra Tluchoře či nově Davida Vodrážky. To je ovšem stav, který mohou členové politické strany tolerovat jen tehdy, je-li strana úspěšná a jde nahoru. Jde pak o jakousi vcelku legitimní a relativně snesitelnou daň za kariérní vzestup, jehož je úspěšný, byť třeba trochu diktátorský předseda jakousi zárukou. Jenomže dnes je ODS v situaci právě opačné. Je na sestupu, neřku-li ve stavu volného pádu. Tím, že se stávající vedení zabetonovalo ve svých funkcích, dalo i řadovým členům ODS jasně najevo, že na jejich osudech vlastně nezáleží. Jde o to silově doklepat mandáty a pak se případně porozhlédnout po nové trafice, kupříkladu bruselské. Ostatně není asi náhodou, že ODS brzdí splnění jednoho z hlavních předvolebních slibů, totiž důslednou privatizaci energetiky, dopravy, spojů a dalších polostátních podniků. Právě tamní představenstva a dozorčí rady mohou být pro emeritní ministry či poslance docela dobrým zaopatřením pro časy příští.

Pár dnů před kongresem Mirek Topolánek obvinil, sice neadresně, ale zřejmě, Pavla Béma a další vnitrostranické oponenty z přípravy nového Sarajeva. Každý druhý kongresový projev přetékal výzvami k udržení jednoty strany, varoval před jejím štěpením a rozpadem. Jenže právě ono násilné předstírání jednoty, která je vynucená, zastávání postojů, které neprošly sítem demokratické diskuse a jsou jen výrazem vůle jednotlivce či malé vůdčí skupiny, to jsou ty pravé a nebezpečné faktory, které mohou zapříčinit rozklad ODS. Koherence každé sociální skupiny, a tedy i politické strany, sice má jakousi vnitřní gravitaci, tvořenou společným důvodem k účasti, společnou vůlí, společnými myšlenkami. Jenže když tyto důvody pomíjejí, vůle vyprchává a myšlenky mizí, rozpadá se soudržnost a sociální systém se dělí na menší, ale často životaschopnější, protože lépe definované – i motivované. Rozpad ODS tak dnes už vůbec nemusí být strašákem, nýbrž cestou vpřed.

Petr Žantovský

5343 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Zahraniční tisk vnímá roztržku mezi Prahou a Moskvou jen jako bizarní záležitost ČeskaEU chystá žalobu na Astru Zenecu

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Notičky z USA. Babiš na tiskovce vypadal, že se rozbrečí. Stvořitel Drahoše a Pavla vylezl z nory. Vyoral o týdnu války s RuskemIdiotské ultimatum Rusku. Ti lidé vůbec nemají představu, co je diplomacie, chytá se za hlavu Štefec. Kdyby Moskva chtěla, mohl být úplný konec vztahů
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění