Už předem je však zřejmé, jak tato volba dopadne. Jen málokdo pravděpodobně pochybuje o vítězství Mirka Topolánka, což dokazuje i jeho podpora regionálních organizací ODS, která vyznívá vcelku jednoznačně - 10:0 pro současného lídra ODS. A to přesto, že po debaklu v krajských a senátních volbách vše nasvědčovalo tomu, že pro Pavla Béma nastal pravý čas k dalšímu posunu v jeho dosavadní úspěšné politické kariéře.

Na Mirka Topolánka se valila jedna kritika za druhou, mnozí představitelé ODS, převážně ti z krajů, svalovali svůj neúspěch ve volbách na vládní politiku vedenou právě jejich předsedou. Do vedení strany se nezvykle tvrdě pustil i prezident Václav Klaus. Mnozí spolustraníci otevřeně volali po změnách ve vrcholných stranických pozicích a otevřeně podporovali současného primátora hlavního města Prahy Pavla Béma jako kandidáta na post předsedy strany. Ten na jejich výzvu po krátkém rozmýšlení reagoval a rozhodl se o tento post ucházet. Je možné, že pokud by se kongres konal v co nejkratším termínu po "zpackaných" volbách a kdyby Pavel Bém přišel s jasnou vizí budoucnosti své strany, měl by větší šanci na usednutí v pomyslném křesle předsedy ODS.

Postupem času však zřejmě jeho "povolební" stoupenci podlehli lobbingu ze strany současného vedení, případně si uvědomili problémy ve vládě, které by zřejmě nastaly po výměně vedoucích představitelů dominatní koaliční strany, a to v tu nejnevhodnější chvíli - vpodstatě pár dnů před začátkem předsednictví ČR v EU. A nebo šlo pouze o varování ze strany bývalých hejtmanů a jejich krajských spolustraníků adresované Mirku Topolánkovi.

Tak či tak je zřejmé, že Pavel Bém o své příznivce přišel, což je evidentní na příkladu Petra Bendla, bývalého hejtmana středočeského kraje, který po volbách patřil k Bémovým největším podporovatelům, nyní je však jasné, že jej ve volbě nepodpoří. Je tedy pravděpodobné, že Pavel Bém souboj o post předsedy ODS prohraje a znovuzvolené vedení strany mu jeho rivalitu jen tak neodpustí a Pavel Bém bude postupně ztrácet vliv na chod ODS. A pokud skutečně vznikne nová politická strana v okolí prezidenta Václava Klause, je možné, že Pavel Bém bude v budoucnosti jedním z jejích členů.

Napsal Vladimír Lamoč pro http://www.blog.idnes.cz