Dalo by se to shrnout do pár bodů. Všechny reformy se zruší, poplatky ve zdravotnictví se budou napůl platit dál (je to vítaný zdroj příjmů), všem se přidá, hospodářský růst se projí, bude se dál zadlužovat a okradou se úspěšní. (Bohuslav Sobotka: "Jedna z věcí, kterou chceme udělat, je zvýšení daní pro nejvyšší příjmové kategorie, to přinese určité prostředky.")

ČSSD chce zrušit reformy, které naše republika už dávno potřebovala a na jejichž nutnost poukazovala i Světová banka. ODS se snažila prosadit alespoň nějaké reformy, byť mnohdy silně redukované a polovičaté. Bohužel, mnoho reformních kroků bylo obětováno na oltář křehké koalice, ale aspoň se začalo něco dít.

Lidový dům tedy tvrdí, že naše republika žádné reformy nepotřebuje. Nevadí, že populace stárne a tím se zvyšuje počet důchodců, kteří tvoří největší část státních výdajů. Jak by to asi vypadalo, kdyby každý musel být vůči sobě zodpovědný a šetřit si na svůj důchod? Vždyť ČSSD přeci ví všechno líp a o každého se postará.

Podle ČSSD nepotřebujeme reformu daní, nepotřebujeme reformu právní, zkrátka nepotřebujeme žádné reformy. Vždy tady bude sedět moudré ÚVV, které rozhodne za každého z nás a které docílí toho, že se budeme mít líp i kdybychom nechtěli.

Poplatky ve zdravotnictví chce ČSSD zrušit a zároveň nechat. Zruší se třicetikoruny, takže se čekárny opět zaplní lidmi, kteří ošetření nepotřebují, zase se bude zbytečně vyhazovat za léky, které si pacienti hromadí do zásoby. Letošní rok znamenal celkovou úsporu (poplatky a za léky) deset miliard korun. Díky těmto financím zbyly peníze na obtížné léčby a operace. Podle ČSSD tedy platí, že je jedno, jestli pár lidí zbytečně zemře, hlavně když pacient ušetří třicet korun.

Jenže ČSSD zjistila, že nemocnice by mohly požadovat vypadlé příjmy po státu a krajích. Takže se rozhodla, že ponechá poplatky za pobyt v nemocnicích, přesněji za stravu. Přeci to nebude platit ona, když má toho tolik ještě rozdat.

ČSSD chce zvýšit rodinné a rodičovské přídavky. Argumentuje tím, že růst HDP o jedno procento znamená dvanáct miliard které se mohou rozdat. Jinými slovy, ČSSD chce ekonomický růst jednoduše projíst s heslem dluhy se neplatí, protože nemá v plánu snižovat státní deficit, spíše ho chce ještě navýšit.

Zdroj příjmů je uváděn právě v hospodářském růstu a v progresivním zdanění. ČSSD plánuje, jak zase bude úspěšným sahat hlouběji do peněženky. Nepřesný, ale ilustrativní obrázek si může udělat každý sám: Pokud přejde hrubý plat určitou mez, tak může jedna jediná koruna znamenat o dva tisíce větší daň.

Současný systém je spravedlivější. Každý platí stejné procento ze svých příjmů. Je to jednodušší, přehlednější. Progresivní systém, který chce ČSSD znovu zavést počítá s tím, že by lidé s příjmem 40000 hrubého platili o deset procent vyšší daně než ti, jejichž mzda je 39999. Motivující, že?

Přitom plat čtyřiceti tisíc už dnes není žádnou výjimkou. V této platové úrovni a nad ní se pohybují například lékaři, "ajťáci", bankovní úředníci a mnoho dalších šéfů. Jde v našich zemích de facto o střední třídu, kterou ČSSD už považuje za bohatou a kterou je nutno za jejich úspěšnost ztrestat.

Myslím, že mluvím i za velkou část veřejnosti, když říkám, že trestání úspěšnějších je mi proti srsti. Tito lidé se provinili pouze tím, že na sobě pracovali, starali se o své vzdělání, o svou budoucnost, chtěli být úspěšnější než druzí. ČSSD tak razí myšlenku, která zde byla za minulého režimu. Šedivá masa průměru a běda tomu, kdo z ní bude jen trochu vyčnívat. Děkuji, ale tohle v žádném případě nechci.

Jistě, ČSSD počítá a hraje s nízkými lidskými pudy, především se závistí. Zároveň moc dobře ví, že v našich zemích je zakořeněný zvyk nechtít se mít stejně dobře jako soused, ale přát si, aby soused na tom byl stejně špatně.

Na závěr ještě perlička. Krajské volby byly v podání ČSSD plné celostátních témat, které kraje nemohou nikdy vyřešit, nemají proto kompetence. Šéf ČSSD říká, že strana lidem "v předstihu" vysvětlovala, co udělá po vyhraných volbách do parlamentu.

Zároveň ale Jiří Paroubek říká: "S ohledem na finanční situaci ve světě i u nás teď nastává čas na tvorbu nového programu." Jinými slovy, rádoby krajský program už neplatí. Řečeno slovy Paroubka, jen naprosto politicky stupidní člověk věřil slibům ČSSD a volil ji.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz