Paroubek: Americké volby vyhrála sociální demokracie

Autor: Jiří Paroubek | Publikováno: 14.11.2008 | Rubrika: Politika
USA

Vyhráli americké prezidentské volby sociální demokraté? Všechno nasvědčuje tomu, že ano.
Přesněji, vyhrála je strana velice blízká tomu, co by v Evropě náleželo k sociálnědemokratické orientaci.

Krize a hurikány

Sama Demokratická strana USA se tak vnímá také. Na což lze usuzovat z faktu, že udržuje kontakty s Evropskou socialistickou stranou (PES) sdružující sociálně demokratické strany v Evropském parlamentu. Američtí demokraté často zařazují do svých evropských cest také návštěvu bruselské centrály PES a jsou zváni jako hosté na klíčová jednání.

Blízkost k sociálnědemokratické orientaci lze vyčíst i z programové shody. Například v pozornosti k potřebám zaměstnanců a pravidelnému zvyšování minimální mzdy nebo v důrazu na veřejné služby a instituce, které jsou obdobou evropského zdravotního a sociálního pojištění.

V předvolebních bitvách zahrnul Obamův program další témata. Některá přinesla finanční krize, která přeskupila priority americké volební kampaně. Navíc po sérii hurikánů, které zpustošily jihovýchodní pobřeží Spojených států, se pozornost soustředila také na změny klimatu. Irácká válka a další konflikty v regionu Blízkého východu odhalily přežilost doktríny osamělé supervelmoci i rizika rostoucí závislosti USA na dovozu energetických surovin. Rekordní schodky obchodní bilance USA naznačily pomíjivost technologického předstihu USA a volají po podpoře výzkumu a vývoje spolu s reformou vzdělávání.

Internetové evangelium

Ekonomický balíček, který byl zatím vyčíslován na 190 miliard dolarů, chce Obama propojit s dlouhodobou podporou vědy a bezpečnější energetiky. Program obnovitelných zdrojů energie a energetických úspor v budovách a podpora vývoje hybridních motorů bude dostávat 15 miliard dolarů ročně po dobu 10 let.

Podobně uvažují i ikony technologické revoluce. Například jeden z tvůrců internetu Vinton Cerf (nyní »internetový evangelista« společnosti Google). Ten doporučuje soustředit vědeckovýzkumné kapacity na vývoj obnovitelných zdrojů, aby byly cenově srovnatelné s uhlím. Souběžně by měl pokračovat výzkum »čistého uhlí« (bez emisí) a obnova vývoje jaderných zdrojů.

Vojenský výzkum by měl pomoci vývoji lehkých konstrukčních materiálů pro automobily a letadla. Základní a střední školy čekají na vývoj vzdělávacích programů, které by děti přitáhly k přírodním vědám, technologiím, technice a matematice.

Obama zatím slibuje školství 8 miliard dolarů na zlepšení péče o děti s horšími výsledky. A 10 miliard dolarů na rozšíření předškolní výchovy. Studentům jsou pak určeny daňové úlevy. Zásadní změnu čekají Američané ve zdravotnictví. Nechtějí se smířit s tím, že je příliš drahé. Je na ně vydáváno nejvíc na světě (15 procent HDP), ale 45 milionů lidí v USA si nemůže zdravotní pojištění dovolit. Obama sliboval dostupnou zdravotní péči pro všechny.

Daně z příjmů obnoví někdejší progresi. Snižování daní zahájené Bushem bude pokračovat jen pro osoby s příjmy do 250 tisíc dolarů ročně. Osoby s příjmy do 200 tisíc dolarů ročně k tomu mohou dostat ještě daňovou úlevu.

Vládnout přes Google

Pozoruhodná je také Obamova snaha o obnovu demokratické účasti občanů na vládě. Před »inteligentním davem«, který debatuje na sociálních webech, se hůře schovávají nejrůznější triky. Také obrovský Obamův volební fond (kolem 600 milionů dolarů!), složený z milionů drobných příspěvků, můžeme považovat za projev odhodlané většiny. Teď na to chce Obama navázat programem »vládnutí přes Google«, tedy zpřístupněním dat úřadů tak, aby se dala porovnávat prostřednictvím internetových vyhledávačů.

Prezidentské plány Baracka Obamy tedy sledují prospěch většiny, mají jasné strategické cíle a snaží se udržet informovaný zájem občanů o věci veřejné. To jsou prvky programu, za který se nemusí stydět žádná sociálnědemokratická strana. A určitě je inspirativní také pro české sociální demokraty.


Jiří Paroubek

Autor je předseda ČSSD.
Publikováno v deníku Hospodářské noviny.
 

5767 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI? Pane Fialo, že se nestydíteODS zTOPkovatěla a likviduje poslední stopy své pravicovostiStudenti Sorosova gymnázia v Praze vyhlásili stávku kvůli Zemanovi. Přišli je podpořit Pavel Novotný, herečky Holubová s Geislerovou a Eva Decroix

euPortal.cz

Andrej Babiš: Euro musí být klíčové téma pro jakoukoliv budoucí vládu. Nechápu, proč to politici konečně nepochopíAustralan povraždil lidi v mešitě. Ovšem media již neřeknou, že v této mešitě verbovali muslimy pro džihád proti nevěřícím

Eurabia.cz

Rvou se čeští muslimové o peníze původně určené islámským teroristům v Sýrií??!Okamura vyzval českou pilicií, aby nevydávala muslimům povolení vlastnit zbraně. Okamura opět i upozornil na radikalismus českých muslimů

FreeGlobe.cz

Teroristický útok v pražském metru: Hřib naštěstí nebyl atomovýBílé feministky sklízejí plody své tolerance! Barevné sestry jim nadávají do bílých ku.ev (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Vyloučení z ODS jako záměr. A v pravý čas úder na Babiše... Známá advokátka předkládá dosud nevídaný scénář kolem Klause junioraMaláčová má problém. Rodiče podepisují tuto petici. A ta raketově narůstá
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění