Paroubek: Americké volby vyhrála sociální demokracie

Autor: Jiří Paroubek | Publikováno: 14.11.2008 | Rubrika: Politika
USA

Vyhráli americké prezidentské volby sociální demokraté? Všechno nasvědčuje tomu, že ano.
Přesněji, vyhrála je strana velice blízká tomu, co by v Evropě náleželo k sociálnědemokratické orientaci.

Krize a hurikány

Sama Demokratická strana USA se tak vnímá také. Na což lze usuzovat z faktu, že udržuje kontakty s Evropskou socialistickou stranou (PES) sdružující sociálně demokratické strany v Evropském parlamentu. Američtí demokraté často zařazují do svých evropských cest také návštěvu bruselské centrály PES a jsou zváni jako hosté na klíčová jednání.

Blízkost k sociálnědemokratické orientaci lze vyčíst i z programové shody. Například v pozornosti k potřebám zaměstnanců a pravidelnému zvyšování minimální mzdy nebo v důrazu na veřejné služby a instituce, které jsou obdobou evropského zdravotního a sociálního pojištění.

V předvolebních bitvách zahrnul Obamův program další témata. Některá přinesla finanční krize, která přeskupila priority americké volební kampaně. Navíc po sérii hurikánů, které zpustošily jihovýchodní pobřeží Spojených států, se pozornost soustředila také na změny klimatu. Irácká válka a další konflikty v regionu Blízkého východu odhalily přežilost doktríny osamělé supervelmoci i rizika rostoucí závislosti USA na dovozu energetických surovin. Rekordní schodky obchodní bilance USA naznačily pomíjivost technologického předstihu USA a volají po podpoře výzkumu a vývoje spolu s reformou vzdělávání.

Internetové evangelium

Ekonomický balíček, který byl zatím vyčíslován na 190 miliard dolarů, chce Obama propojit s dlouhodobou podporou vědy a bezpečnější energetiky. Program obnovitelných zdrojů energie a energetických úspor v budovách a podpora vývoje hybridních motorů bude dostávat 15 miliard dolarů ročně po dobu 10 let.

Podobně uvažují i ikony technologické revoluce. Například jeden z tvůrců internetu Vinton Cerf (nyní »internetový evangelista« společnosti Google). Ten doporučuje soustředit vědeckovýzkumné kapacity na vývoj obnovitelných zdrojů, aby byly cenově srovnatelné s uhlím. Souběžně by měl pokračovat výzkum »čistého uhlí« (bez emisí) a obnova vývoje jaderných zdrojů.

Vojenský výzkum by měl pomoci vývoji lehkých konstrukčních materiálů pro automobily a letadla. Základní a střední školy čekají na vývoj vzdělávacích programů, které by děti přitáhly k přírodním vědám, technologiím, technice a matematice.

Obama zatím slibuje školství 8 miliard dolarů na zlepšení péče o děti s horšími výsledky. A 10 miliard dolarů na rozšíření předškolní výchovy. Studentům jsou pak určeny daňové úlevy. Zásadní změnu čekají Američané ve zdravotnictví. Nechtějí se smířit s tím, že je příliš drahé. Je na ně vydáváno nejvíc na světě (15 procent HDP), ale 45 milionů lidí v USA si nemůže zdravotní pojištění dovolit. Obama sliboval dostupnou zdravotní péči pro všechny.

Daně z příjmů obnoví někdejší progresi. Snižování daní zahájené Bushem bude pokračovat jen pro osoby s příjmy do 250 tisíc dolarů ročně. Osoby s příjmy do 200 tisíc dolarů ročně k tomu mohou dostat ještě daňovou úlevu.

Vládnout přes Google

Pozoruhodná je také Obamova snaha o obnovu demokratické účasti občanů na vládě. Před »inteligentním davem«, který debatuje na sociálních webech, se hůře schovávají nejrůznější triky. Také obrovský Obamův volební fond (kolem 600 milionů dolarů!), složený z milionů drobných příspěvků, můžeme považovat za projev odhodlané většiny. Teď na to chce Obama navázat programem »vládnutí přes Google«, tedy zpřístupněním dat úřadů tak, aby se dala porovnávat prostřednictvím internetových vyhledávačů.

Prezidentské plány Baracka Obamy tedy sledují prospěch většiny, mají jasné strategické cíle a snaží se udržet informovaný zájem občanů o věci veřejné. To jsou prvky programu, za který se nemusí stydět žádná sociálnědemokratická strana. A určitě je inspirativní také pro české sociální demokraty.


Jiří Paroubek

Autor je předseda ČSSD.
Publikováno v deníku Hospodářské noviny.
 

5870 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Objevuje se u nás stále větší počet osob zahalených v islámských nikábech?Evropská unie je škůdcem, parazitem, vrahem a rakovinou Evropy. Pokud chceme, aby Evropa přežila, musíme zrušit totalitní neomarxistickou instituci s názvem Evropská unie

Eurabia.cz

Miliardový byznys s ilegální imigrací a uprchlíky. Reportáž italské TV ukazuje pravdu o migraciVzdělání ve Švédsku rapidně upadá. Například mnozí švédští policisté neumějí psát

FreeGlobe.cz

Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?Tyranie pánů sociálních sítí

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Odstranění pomníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády je vítězstvím fašizmu v naší zemiLubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Markéta Šichtařová ztrhala portfolio Jourové: Evropské hodnoty? Na nich se s komunisticko-ekoteroristickou Evropskou komisí vůbec neshodnuTak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění