Měli jsme možnost se dozvědět, že klid vládě po dobu českého předsednictví EU možná ČSSD dopřeje, pokud prý bude vláda hodná a zastaví reformy. Jinými slovy, pokud vláda začne dělat rozhazovačnou politiku ČSSD a plnit sliby této strany, pak, pokud Jiří Paroubek usoudí, nebude ČSSD po dobu půl roku šlapat vládě na paty a snažit se jí odvolat.

Už jste někdy viděli na světě vládu, která by vládla podle představ opozice a skákala tak jak opozice píská? Taková vláda by spáchala politické harakiri, protože by zcela zradila svůj program a voliče. To  nikde na světě žádná vláda neudělá, raději podá demisi.

Jiří Paroubek stále setrvává v pozici buldozeru, který chce, aby se vše řídilo jen podle něj. To je v politice velice krátkozraké. Může to sice přinést krátkodobý úspěch, ale o to rychlejší pak bývá pád. Jiří Paroubek je pro realizaci svého názoru ochoten se spojit s každým a proto teď znovu vytahuje komunisty na výsluní.

Možná si neuvědomuje, že otevírá Pandořinu skříňku. Pokud dá soud za pravdu Senátu a postaví komunisty mimo zákon, tak rázem Paroubkovi odpadne důležitý spojenec. Samozřejmě, že se komunisté v takovém případě přetransformují do jiné strany, která bude navenek demokratická, ale uvnitř bude možná ještě radikálnější než dnes. Jiří Paroubek by stejně s nimi spolupracoval.

Šéf ČSSD spoléhá na to, že si komunisty udrží trochu od těla a že komunisté ho přijmou jako vůdce české levice. Jenže v tom tkví největší Paroubkův omyl. V momentě, kdy komunista dostane jen trochu moci do svých rukou, začne svou moc posilovat a už ji z ruky jen tak lacino nepustí. Jiří Paroubek chce komunisty využít ve svůj prospěch a přitom bude jimi využit on sám.

V pořadu ale zaznělo něco mnohem důležitějšího. Jiří Paroubek se přiznal, že předvolební sliby, které lemovaly silnice na billboardech, nebudou splněny. Prý až za dva roky, tedy pokud ČSSD vyhraje volby, a to ještě možná.

Velký problém je i ohledně zrušení zdravotnických poplatků. Moderátor upozornil, že by se do této záležitosti mohla vložit i EU, protože není možné, aby se v jedněch nemocnicích poplatek platil a v jiných ne. Paroubkova arogantní odpověď? Zavedeme a než to EU projedná, tak uteče několik let...

Zároveň přiznal, že pokud bude kraj platit za obyvatele poplatky, musí vzít peníze z jiných projektů, například z peněz na infrastrukturu. Na námitku, že půjde cekem o miliardu korun, začal klasicky bagatelizovat, že si nemyslí, že by to bylo tolik.

Každopádně Jiří Paroubek přiznal, že udělal na voličích podvod. Slíbil jim něco, o čem dopředu věděl, že to je nesplnitelné. Slíbil jim vrátit cenu půlky krabičky cigaret, která ve svém důsledku bude stát každého občana krabičky dvě. To je výhodný obchod, nemyslíte?

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz