Jak ČSSD utáhla lid na třicetikorunovou nudli

Autor: Odjinud | Publikováno: 3.11.2008 | Rubrika: Politika
ČSSD

Oranžoví revolucionáři, zhnusení současnou politikou postavili svou kampaň na jediném – na škudlivosti obyčejných lidí. „Vrátíme Vám do peněženek Vašich třicet korun, které Vám ti neurvalí pravičáci násilím a neoprávněně urvali od huby!“ To je tónina, na kterou je jednoduché naladit masy lidí. Rozhněvaných lidí. Tahle vládnoucí garnitura je přeci okradla o třicet korun! Mechanicky se zvednou se správně vyplněným volebním lístkem a šourají se k urně. Jako roboti. Za třicet korun. Nechápou, že těch třicet korun ve veřejných penězích bude někde chybět. Že třeba nezbude na rekonstrukci jejich nemocnice. A že se vrátí do čekáren simulanti, kteří berou návštěvu u lékaře jako rozptýlení z nudy. A zbytečné plýtvání začne nanovo.

Pak těch ušetřených třicet korun uvalí za pár esemesek, nebo za litr benzínu, když jsou líní někam dojít pěšky. Třicet korun! Jak směšná suma, a přesto obrátila myšlení lidí naruby.

Sáhněme si do svědomí, kolika z nás se po zavedení třicetikorunového poplatku zhroutil rodinný rozpočet?

ČSSD neváhala populisticky zprofanovat systém, který konečně funguje. Který šetří a posunuje nás kupředu. ČSSD slibuje rozbít něco dobrého jen proto, aby se dostala zpátky ke korytu. Aby rozjela svůj vlastní kolotoč legislativních opatření. Už neříká věci pod čarou, že ty prachy prostě někde budou chybět. Tak jako chyběly před zavedením poplatku.

Nejsem příznivcem, aby platili děti předškolního věku. Ale rozhodně jsem proti, aby byli osvobozeni od poplatků sociální případy. Bude to jen dalším krokem nazpátek – v jejich případě dále od dveří potencionálního zaměstnavatele, aby si začali hledat práci a něco se svým životem dělali. V hlavě se jim spustí jednoduchá úvaha: když nebudu makat, nebudu muset platit ani těch třicet korun; nemakat se mi prostě vyplatí.

Gratuluji všem naivkám, které vhodily oranžově vyplněný volební lístek do urny v letošních volbách. Těch jejich vrácených třicet korun vydají v několikanásobně vyšší sumě zpět do systému právě na sponzoring těch, co nemakají, a pokud to půjde takto dál, nikdy makat nebudou.
 
 
Napsal Jan Boettiger pro http://www.blog.idnes.cz

5043 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Zahraniční tisk vnímá roztržku mezi Prahou a Moskvou jen jako bizarní záležitost ČeskaEU chystá žalobu na Astru Zenecu

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Karty na stůl! Profesor Drulák rozstřelil vyhoštění. „Budeme mít ještě problémy,“ říkáDiplomat Kobza: Babiš mluvil pravdu, ale pak mu to vysvětlili. V Rusku ostrouháme, přijdou jiní
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění