Včera při projednávání státního rozpočtu došlo k zajímavé situaci, kdy státní rozpočet na příští rok neprošel do druhého kola a zároveň nebylo přijato žádné stanovisko, například vrácení rozpočtu k přepracování. Rozpočet tak visí ve vzduchu a týmy právníků se dohadují jak z této situace ven.

Na dnešek svolala ČSSD mimořádnou schůzi, jejímž jediným cílem bylo odvolat Topolánkovu vládu vyslovením nedůvěry. Jenže ejhle, dvě "rebelující poslankyně" za Zelené řekly, že vládu neshodí a zdrží se hlasování a navíc se ze schůze omluvili uprchlíci Snítilý a Pohanka.

V této situaci je dalšímu uprchlíkovi Wolfovi vyhrožováno smrtí, pokud bude hlasovat pro Topolánkovu vládu. Zkrátka a jednoduše guláš, jehož jediným výsledkem je, že opozice nemá dostatek hlasů k odvolání vlády.

A tak Michal Hašek, šéf socialistických poslanců podal návrh na přerušení mimořádné schůze, dokud se nedodělá problém okolo státního rozpočtu. Každého tedy musí nutně napadnout otázka, proč vlastně ČSSD svolávala mimořádnou schůzi o vyslovení nedůvěry vládě, když záhy v momentě, kdy nemá dostatek hlasů, tuto svými hlasy prosazenou schůzi přerušuje?

ČSSD si nyní hraje na státotvornost s tím, že pro zemi je důležitější rozpočet. Jenže hlasování o nedůvěře mohlo zabrat dejme tomu dvě hodiny, zatímco řešení patu okolo státního rozpočtu může trvat i několik dní.

Cílem tedy je odsunout hlasování o nedůvěře až za druhé kolo senátních voleb, aby ČSSD měla další klacek v ruce. Zdá se, že se ČSSD ukvapila s hlasováním o nedůvěře a nyní využívá každou maličkost a každou příležitost k tomu, aby výsledek hlasování, který je vcelku jasný, odložila. Ani čtvrtý pokus Jiřího Paroubka úspěšný nebude. Pro mnoho lidí by to znamenalo konec o dva roky dříve.

Nicméně vše se ještě může zvrtnout jiným směrem. Vládní poslanci mohou udělat ústupek a sami navrhnout vrácení rozpočtu k přepracování (což by nebyl zas až tak hrozný problém) a pokud by tento návrh prošel, může se s klidem ještě po obědě znovu začít jednat o nedůvěře vládě.

Vlastimil Tlustý se zřejmě rozhodl už naprosto otevřeně jít proti Topolánkovi. Je smutné, kam až osobní antipatie mohou zajít a vše se tím pádem ve sněmovně ještě více komplikuje. Bylo by dobré, pokud by si tito dva pánové sedli a vše si u piva pořádně vyříkali anebo je oba dát do ringu, ať si to vyřídí ručně.

Ještě mne napadá jedna varianta náhlé snahy socialistů odložit odvolávání vlády. Dnes se koná pohřeb syna blízkého přítele Jiřího Paroubka, Václava Kočky mladšího. Je možné, že se Jiří Paroubek rozhodl pohřbu zúčastnit a tudíž program sněmovny musel ustoupit. Je to sice nesmysl, ale vcelku by mohl být i reálný.

V každém případě je konání socialistů nepochopitelné a dnešní jednání mimořádné schůze je fraškou. Svolat schůzi a v momentě nedostatku hlasů pro svůj cíl ji zase přerušit není znakem politické vyspělosti.

Dodatek: Poslanecká sněmovna bleskově schválila postoupení státního rozpočtu do druhého čtení, opozice svou snahu o vrácení rozpočtu k přepracování prohrála.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz