Přiznávám, že takový výsledek voleb jsem opravdu nečekal. Netušil jsem, že tolik lidí naletí na primitivní populismus v krajích nesplnitelných slibů. Mým předpokladem bylo, že ODS uhájí osm hejtmanských postů a fakt, že i dokonce David Rath, i když ještě není úplně dopočítáno, ale o jeho vítězství se zdá není pochyb, dokáže získat hejtmanský post přes, nebo právě kvůli své rétorice, toho bych se skutečně nenadál.

Netřeba si zakrývat oči před porážkou. Navíc porážkou tak citelnou. ČSSD dokonale vyšla taktika, kdy voliče obalamutila "referendem o vládě", ač krajské volby jsou o regionálních záležitostech a ODS ke své porážce vydatně pomohla svou bohorovností: Nemalý díl na porážce určitě nese i premiér Topolánek a jeho občasné hulvátské výlevy.

Přesto si nelze nevšimnout, že ČSSD zvítězila jen negativní kampaní, kdy nepředstavila žádný program, jen stále opakovala, že celostátní politika ODS je špatná a ČSSD vše zruší. A je tragedií tohoto národa, že volí pouze vidinou pečených holoubat létajících vzduchem a ne rozumem či skutečnými možnostmi krajských zastupitelstev.

ČSSD tedy obsadí všechna hejtmanská místa v republice. Bude rozhodně zajímavé sledovat jak budou hejtmané stíhat práci v kraji a poslanecké sněmovně, ale především by určitě nebylo od věci, pokud by voliči požadovali splnění všech slibů uvedených v kampani.

ČSSD slibovala zrušení poplatků ve zdravotnictví. Jenže k tomu by bylo nutno změnit zákon, a k tomu nemá ČSSD v parlamentu potřebnou sílu. ČSSD se tedy omezila na to, že prý uhradí z krajských rozpočtů poplatky v nemocnicích v majetku krajů. Ani to ale není jednoduché, protože nemocnice a zdravotnická zařízení jsou ze zákona povinny poplatky vybírat.

V tom případě by krajské hejtmanství muselo pracně zjišťovat jména a adresy plátců a následně jim třicetikorunovou částku poštou vracet. Myslím, že v okamžiku, kdy hejtmané za ČSSD zjistí skutečné náklady, rychle tento slib opustí. Dalším slibem bylo zvýšení rodičovského příspěvku a vrácení dětských přídavků. I to je v pravomoci parlamentu a krajská zastupitelství s tím nemohou vůbec nic udělat.

Zvláštním slibem ČSSD rovněž bylo heslo "Zastavíme zdražování". Ve včerejším deníku Metro si ČSSD zadala reklamní přebal a tam bylo možno se dočíst: "Minule jsem nevolila. Pak mi snížili rodičovský příspěvek, dětské přídavky a všechno zdražilo." "Minule jsem nevolil. Teď platím u lékaře, všechno mi zdražili a nevyjdu s důchodem".

Laciná agitace nakonec slavila úspěch. ČSSD vsadila na hloupost voličů, kteří se nechali opít rohlíkem, že za zdražování, které se děje po celém světě zejména v cenách ropy (tím pádem zdražení všeho) a cenách potravin, může ODS. Ale budiž, ČSSD se tento manévr podařil a bude zajímavé sledovat, až se někdy podobné argumenty použijí proti ní samé, jak se k tomu postaví.

Jiří Paroubek se před volbami v rozhovoru pro iDnes nechal slyšet, že bude raději, pokud ČSSD bude vládnout s KSČM než s ODS. Voliči nalákaní na slib plného talíře na dluh (jinak toho v podání socialistů nelze dosáhnout) tak de facto zvolili restauraci nereformovatelných komunistů, s nimiž ČSSD hodlá vládnout. Blahopřeji. Jsem zvědav, jak se krajům pod koalicí ČSSD - KSČM povede.

Za týden čeká republiku druhé kolo voleb do Senátu. Je předčasné nyní spekulovat, jak toto kolo dopadne, ale pravděpodobně dopadne opačně než dnešní volby do krajských zastupitelstev. ODS stačí uhájit 9 senátorských křesel z 19 nominací do druhého kola. V osmi obvodech postoupila ODS buď z prvního místa nebo těsně druhá, takže s velkou pravděpodobností své postavení v Senátu obhájí. Nepochybně ČSSD v Senátu, už jen z důvodu 25 nominací do druhého kola, posílí.

Samostatnou kapitolou jsou Zelení, kteří totálně propadli. Pro Martina Bursíka je jediné štěstí, že se sjezd konal před volbami, protože teď by ho jihočeská mutter Kuchtová převálcovala.

Nabubřelost Jiřího Paroubka nebere konce. Stále opakuje svou lež, že volby do krajů byly referendem o vládě a na základě výsledků těchto voleb má prý vláda podporu jen 23% obyvatelstva. Proto by prý měla vláda okamžitě rezignovat a předat vládu do Lidového domu nebo alespoň vyměnit osobu premiéra.

Jiří Paroubek by si měl uvědomit, i když on to určitě chápe velice dobře, že krajská zastupitelstva nemají vliv na vládu a de facto s ní nesouvisí. Podle výsledků voleb v regionech nelze usuzovat na podporu vlády. Ale dopřejme Jiřímu Paroubkovi vítězný doutník, ke kterému se v přímém přenostu přiznal. Je to jeho první a dost možná i poslední vítězství. Smutnou skutečností ale je, že právě kvůli vítězství bude i nadále svou konfrontačním a silovým stylem a totalitními praktikami otravovat českou politickou scénu.

S komunisty nebo marťany?

 

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz