Fakta o vztahu Paroubek-Ďuričko

Autor: Odjinud | Publikováno: 13.10.2008 | Rubrika: Politika
Paroubek 2

„Je to můj kamarád, ale nevěděl jsem to,“ uvedl Jiří Paroubek 22.7.2005 pro MF po informaci, že se chystá strávit dovolenou na jachtě Bohumíra Ďurička, někdejšího agenta StB. Ačkoliv se Jiří Paroubek od Ďurička na tiskovce distancoval, jejich vazby jsou hodně silné.

Seznámili se na konci 80. let. Ďuričko byl v té době náměstkem ředitele státního podniku Restaurace a jídelny. „Často jsme se potkávali. A pokračovalo to také po roce 1990, protože já jsem si od Restaurací a jídelen pronajímal množství různých podniků,“ uvedl Ďuričko ve stejném vydání Mladé fronty. Ďuričko zastával před listopadem 89 několik vysokých postů, pracoval na ministerstvu zahraničního obchodu, na konci osmdesátých let byl ekonomickým náměstkem Cestovní kanceláře Sportturist.

Byl rovněž v hledáčku Státní bezpečnosti, se kterou dobrovolně spolupracoval. „Podal osm hlášení na různé osoby a organizace. Můžeme si o StB myslet cokoliv, ale tohle by si nikdy nevymyslela. Řídící důstojníci Ďurička navíc chválí za informace i analýzu některých zpravodajských jevů‘. Podle mne je to jasný případ - agent Lipan (krycí jméno Bohumíra Ďurička – pozn. ZK) byl kvalitním agentem StB,“ uvedl ředitel odboru archivní služby ministerstva vnitra Dalibor Státník.

Ďuričko po roce 1989
 
Ďuričko je jednatelem hotelu AXA v centru Prahy a do roku 2001 byl předsedou představenstva Dukla Praha (v jiném zdroji uvádí rok 2005). Poté podíl převedl na Jaroslava Starku, který je podezřelý z vraždy otce Radovana Krejčíře a podíl na únosu italského bankéře Giuseppe Rosseliho, který chtěl investovat do krachující Union banky. Ďuričko v prohlášení v roce 2007 uvedl, že s Duklou Praha (později Příbram) a jeho představiteli „téměř 6 let nemá formálně ani prakticky nic společného.“ V rozhovoru pro časopis Hattrick však sám Jaroslav Starka uvedl: „Občas spolu mluvíme, teď ho pozveme na zápas Poháru UEFA, zájem pořád má. Lidé, kteří tvrdí, že někdo ukradl Duklu, si musí uvědomit, že Ďuričko ji na nějaký čas naopak zachránil.“ (rozhovor pochází z let 2001/2002).

Po roce 1989 zůstal v kontaktu s Jiřím Paroubkem, ač ten to odmítá. V již citovaném článku Mladé fronty z 22.7.2005 uvedl Ďuričko: „Často jsme se potkávali. A pokračovalo to také po roce 1990, protože já jsem si od Restaurací a jídelen pronajímal množství různých podniků.“ Své kontakty na Jiřího Paroubka potvrdil již dříve v otevřeném dopise pro Mladou frontu v listopadu 2006, kde poděkoval za uveřejnění „informace o mém přátelství s panem Jiřím Paroubkem, předsedou ČSSD.“ Svůj vztah s předsedou ČSSD v roce 2007 také komentoval „Nikdo nemohl tušit, že bude (Paroubek) premiérem. Přece kvůli tomu nebudeme měnit kamarády. Vždyť po volbách premiérem nemusí být. A přece na tu dobu nebudeme rušit přátelství.“ Těžko lze předpokládat, že v letech 2006-2007 by těmito prohlášeními sledoval postranní zájem, neboť Paroubek byl v té době již v opozici.

Nejčerstvější informace o vztahu Ďurička s Paroubkem pocházejí z již mnohokrát probrané Kubiceho zprávy. Údajně spolu měli strávit dovolenou na jachtě v Chorvatsku, Paroubek však po zjištění, že Ďuričko byl agentem StB, dovolenou zrušil. Nepotvrdily se informace, že by zde zneužíval Ďuričkovu nezletilou dceru.

Jiří Paroubek se od Ďurička na dnešní tiskové konferenci distancoval. Článek nechce nijak hodnotit noční událost, která je pro všechny zúčastněné a jejich příbuzné osobní tragédií, ani ji spojovat s Jiřím Paroubkem. Přináší pouze fakta, že Jiří Paroubek se s Ďuričkem dlouhodobě stýkal.
 
Napsal Zyněk Klíč pro http://www.blog.idnes.cz
 

8354 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Klaus ml. se odklonil od ODS. Novotný vyzývající k "utrácení" lidí program reprezentuje? Sociální sítě zaplavily fotky nahaté Kateřiny Bursíkové Jacques. Hodlá se stát českou Cicciolinou a vrátit se do politikyKdyž revoluce začne požírat své dětiPatnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?

euPortal.cz

V roce 1999 se všelijací pragováci v čele s principálem Havlem předháněli ve schvalování útoku NATO na Jugoslávii. Někteří tak spláceli svůj dluh novému protektorovi a zajišťovali si pohodlnou budoucnost...Po přečtení článku vám bude jasnější, proč je Česká televize dlouhodobě nazývána Al Jazírou z Kavčích hor. Ideologický blábol hodný vojína Jasánka...

Eurabia.cz

Konvička: Čučkaři z BIS zatím bojují s "dezinformačními zdroji" a mezitím Muslimskou komunitu v Praze ovládli radikální muslimovéCenzura na internetu zesiluje. Česko-švédská spisovatelka je cenzurovaná kvůli Tommymu Robinsonovi

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Herec Županič: Zeman? Šestá cenová. Znám národ líp než KSČM a Okamura. Závidím ČaputovouFOTO Klaus ml. se vyfotil se srbskými školačkami. Tím, co k tomu následně připsal, ale rozpoutal bouři
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění