Fakta o vztahu Paroubek-Ďuričko

Autor: Odjinud | Publikováno: 13.10.2008 | Rubrika: Politika
Paroubek 2

„Je to můj kamarád, ale nevěděl jsem to,“ uvedl Jiří Paroubek 22.7.2005 pro MF po informaci, že se chystá strávit dovolenou na jachtě Bohumíra Ďurička, někdejšího agenta StB. Ačkoliv se Jiří Paroubek od Ďurička na tiskovce distancoval, jejich vazby jsou hodně silné.

Seznámili se na konci 80. let. Ďuričko byl v té době náměstkem ředitele státního podniku Restaurace a jídelny. „Často jsme se potkávali. A pokračovalo to také po roce 1990, protože já jsem si od Restaurací a jídelen pronajímal množství různých podniků,“ uvedl Ďuričko ve stejném vydání Mladé fronty. Ďuričko zastával před listopadem 89 několik vysokých postů, pracoval na ministerstvu zahraničního obchodu, na konci osmdesátých let byl ekonomickým náměstkem Cestovní kanceláře Sportturist.

Byl rovněž v hledáčku Státní bezpečnosti, se kterou dobrovolně spolupracoval. „Podal osm hlášení na různé osoby a organizace. Můžeme si o StB myslet cokoliv, ale tohle by si nikdy nevymyslela. Řídící důstojníci Ďurička navíc chválí za informace i analýzu některých zpravodajských jevů‘. Podle mne je to jasný případ - agent Lipan (krycí jméno Bohumíra Ďurička – pozn. ZK) byl kvalitním agentem StB,“ uvedl ředitel odboru archivní služby ministerstva vnitra Dalibor Státník.

Ďuričko po roce 1989
 
Ďuričko je jednatelem hotelu AXA v centru Prahy a do roku 2001 byl předsedou představenstva Dukla Praha (v jiném zdroji uvádí rok 2005). Poté podíl převedl na Jaroslava Starku, který je podezřelý z vraždy otce Radovana Krejčíře a podíl na únosu italského bankéře Giuseppe Rosseliho, který chtěl investovat do krachující Union banky. Ďuričko v prohlášení v roce 2007 uvedl, že s Duklou Praha (později Příbram) a jeho představiteli „téměř 6 let nemá formálně ani prakticky nic společného.“ V rozhovoru pro časopis Hattrick však sám Jaroslav Starka uvedl: „Občas spolu mluvíme, teď ho pozveme na zápas Poháru UEFA, zájem pořád má. Lidé, kteří tvrdí, že někdo ukradl Duklu, si musí uvědomit, že Ďuričko ji na nějaký čas naopak zachránil.“ (rozhovor pochází z let 2001/2002).

Po roce 1989 zůstal v kontaktu s Jiřím Paroubkem, ač ten to odmítá. V již citovaném článku Mladé fronty z 22.7.2005 uvedl Ďuričko: „Často jsme se potkávali. A pokračovalo to také po roce 1990, protože já jsem si od Restaurací a jídelen pronajímal množství různých podniků.“ Své kontakty na Jiřího Paroubka potvrdil již dříve v otevřeném dopise pro Mladou frontu v listopadu 2006, kde poděkoval za uveřejnění „informace o mém přátelství s panem Jiřím Paroubkem, předsedou ČSSD.“ Svůj vztah s předsedou ČSSD v roce 2007 také komentoval „Nikdo nemohl tušit, že bude (Paroubek) premiérem. Přece kvůli tomu nebudeme měnit kamarády. Vždyť po volbách premiérem nemusí být. A přece na tu dobu nebudeme rušit přátelství.“ Těžko lze předpokládat, že v letech 2006-2007 by těmito prohlášeními sledoval postranní zájem, neboť Paroubek byl v té době již v opozici.

Nejčerstvější informace o vztahu Ďurička s Paroubkem pocházejí z již mnohokrát probrané Kubiceho zprávy. Údajně spolu měli strávit dovolenou na jachtě v Chorvatsku, Paroubek však po zjištění, že Ďuričko byl agentem StB, dovolenou zrušil. Nepotvrdily se informace, že by zde zneužíval Ďuričkovu nezletilou dceru.

Jiří Paroubek se od Ďurička na dnešní tiskové konferenci distancoval. Článek nechce nijak hodnotit noční událost, která je pro všechny zúčastněné a jejich příbuzné osobní tragédií, ani ji spojovat s Jiřím Paroubkem. Přináší pouze fakta, že Jiří Paroubek se s Ďuričkem dlouhodobě stýkal.
 
Napsal Zyněk Klíč pro http://www.blog.idnes.cz
 

8474 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

To je fakt padlé na hlavu, k čemu vede zvrácená genderová teorie. V anglickém východním Sussexu přikázali dívkám chodit do školy v kalhotáchPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

Eurabia.cz

Bičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Nepříjemný moment pro Babiše. Rok starý dopis. Jak se zachová?Hovado, kokoti! Milion chvilek jde do zbraně. Něco se chystá. Chvilkaři mají pro Zemana různá přání
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění