Nad Vlastimilem Tlustým se stahují mraky

Autor: Petr Žantovský | Publikováno: 22.9.2008 | Rubrika: Politika
Tlustý Vlastimil

Nad Vlastimilem Tlustým se stahují mraky. Dlouho doutnající spor mezi ním a předsedou strany Topolánkem nabral na intenzitě aférou poslance Moravy, v níž byl Tlustý nepřehlédnutelným aktérem. Tato aféra ale byla jen plácnutím do mediální vody. Nic neznamenal, nic nepřinesla, jen z Tlustého učinila veřejně kašpárka. Což někdejší šedá eminence této strany jistě nezamýšlela.

Naopak Moravova kauza posílila, alespoň mediálně, když už ne v celé veřejnosti, Mirka Topolánka. Ten se tak stal vítězem sporu s Tlustým, jakkoliv se to může jevit jako vítězství Pyrrhovo. Nicméně Topolánkovi zjevně nestačí pocit triumfu. On se musí nechat zvěčnit jako Samson nad tisícem pobitých nepřátel. Přeloženo do řeči české stranické bramboračky, je třeba Tlustého dorazit, a to nejde jinak, než jeho vyloučením ze strany, čímž se mu sice nevezme stávající mandát, ale zbaví se šance dostat se příště do Sněmovny a obtěžovat tam svou přítomností Topolánkovce a Tluchořovce. To zní sice logicky, ale není tím řečeno, co všechno eskapáda s možným vyloučením Tlustého z ODS může také přinést.

Předně Tlustý, jakkoliv je v izolaci, pozbyl veškeré stranické posty a ruce pryč od něj víceméně dal i jeho dosavadní protektor prezident Klaus, není ještě ve straně úplně sám a bez vlivu. Za ním stojí nejen viditelná skupinka poslanců Raninec, Schwippel či Klas, je tam ještě několik osob, dlouhodobě za Tlustým vídaných, byť dnes se vyjadřujících zdrženlivě a bez nadšení, Eva Dundáčová, Michal Doktor, Aleš Rádl, možná i další jména by padla, zejména ze seznamu poslanců pocházejících z Tlustého středočeské organizace. Topolánek nenechává mnoho věcí náhodě. Tak se za pomoci hejtmana Petra Bendla pokusil i toto hnízdo zarytých spojenců Tlustého rozprášit. Nepovedlo se to ale tak dokonale, jak si možná představoval. Exkomunikace Tlustého tak neklid ve straně spíše přitvrdí, než aby jej vymýtila.

Protitopolánkovské křídlo zbavené své ikony se upevní a sjednotí a bude zlobit na zimním volebním kongresu ODS. Už samotný fakt, že pravicová strana sahá po tak extrémní zbrani, jako je vyloučení, je hodně nestandardní. Z ODS se dosud na vrcholné úrovni vylučovalo jen jednou, šlo o Petra Kota, který svou opilostí způsobil hlasovací neúspěchy strany za Špidlovy vlády. ODS jej vyloučila a tím se zbavila velice důležitého hlasu při těsných hlasováních, která pak, dá se říci, i díky Kotovi prohrála. Koneckonců u Kota šlo navíc o lidské pochybení, nikoliv politický šprajc. Kdyby se tehdy ODS zachovala rozumně, podala by Kotovi pomocnou ruku, možná by ho z jeho problémů vytáhla a navíc by nepřišla o jeho hlas.

A ještě by to mohla mediálně traktovat jako výraz vnitřní loajality. Jenomže se tak nestalo. Od vyloučení Kota víme, že ODS kašle na své jednotlivé členy, vyžaduje pouze bezpodmínečnou poslušnost a v případě, že ji nedostane, dokáže se mstít celou svojí vahou. Což je pro ni první sebezáhubné. Když dnes vyloučí z ODS Vlastimila Tlustého, jistě to Topolánkovi lidé budou novinářům prodávat, jako triumf mravnosti nad nemravností, politické čistoty nad politikářskou špínou.

Tak jednoduché to ale není. Tlustý se jistě dopustil naprosté hlouposti, ODS by to měla vědět a zhodnotit. Měla by analyzovat, proč k takovým věcem dochází a poznáním příčin ji může jedině posílit. Když jej vyloučí, nezíská vůbec nic. Stranu to oslabí pro hlasování o rozpočtu, a tedy o dalším osudu koaliční vlády. To Tlustý a jeho tým samozřejmě ví a staví na tom. Uvědomuje si ale Topolánek, že bude muset k Melčákovi s Pohankou přibrat na vůz další opoziční přeběhlíky, aby odvrátil poslední zvonění?

To ale jeho, již tak vratkou vládu, ještě víc oslabí, neboť bude v neustálé palbě podmínek a požadavků programového typu, bude nucen ustupovat z původně nedotknutelných cílů ODS a tím vlastně poškodí stranu a její volební potenciál do budoucna mnohem víc, než nějaký hotelový výstřelek jednoho poslance. Před Mirkem Topolánkem leží možná nejdůležitější rozhodování za celou dobu jeho primariátu. Když zamezí Tlustého vyloučení, patrně si tím nezíská jeho vděk a loajalitu, ale ukáže se před stranou a veřejností, jako rozvážný muž a státník. Když dopustí, nebo vyvolá Tlustého vyloučení, projeví se jako přízemní konšel z Našich furiantů. V jednom i druhém případě to může být i naznačení cesty, po které se česká politika v budoucnu bude ubírat.

Petr Žantovský

Vysíláno na rozhlasové stanici ČRo6.
Zveřejněno na www.rozhlas.cz/cro6.

 

3893 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Existuje mnoho nevysvětleného kolem 11. září a v průběhu osmnácti let od útoku nevysvětlené ještě přibylo. Není jen shodou okolností, že přes 4 tisíce poškozených onemocnělo rakovinou?Kdo si myslel, že se nás problém islámského fanatismu a džihádismu bezprostředně netýká, byl velmi rychle vyveden z omylu

Eurabia.cz

Politicky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Podříznu tě! „Mašínové si zaslouží úctu,“ uvedl expert. Zabíjeli, ale... A pak se děly věci
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění