Kostka cukru? Kampaň, kterou oceňují i v Bruselu

Autor: Alexandr Vondra | Publikováno: 19.9.2008 | Rubrika: Politika
Evropská unie

První dějství reklamní kampaně »Evropě to osladíme« má za sebou dva týdny života. Účel, totiž upoutání zájmu domácího publika o české předsednictví EU, byl naplněn. Spot ke kampani je hitem na YouTube a mluví se o něm v hospodách. Kostka cukru nenechává nikoho chladným. Někomu se nápad líbí, jiný ho kritizuje. A právě necenzurovanou debatu jsme očekávali a chtěli.

Názor pana Michala Srba Evropě »sladíme« hořkým cukrem, HN 12. září) ale spadá do jiného soudku. Zaměňuje subjektivní dojmy s objektivními pojmy, když tvrdí, že kampaň musela vládu stát stamiliony. Takže ještě jednou: stála 12 milionů, a to včetně konceptu, výroby spotu a plakátů a jejich umístění v médiích a na billboardech.

Na projektu spolupracovali lidé, kteří pochopili jeho výjimečnost. Všech sedm známých osobností vystoupilo ve spotu bez nároku na honorář (dokonce bez nároku na úhradu letenek). Česká televize vědoma si významu předsednictví nám poskytla vysílací čas zdarma. Soukromá média i agentury nám poskytly slevy vzhledem k nekomerční povaze projektu. To by ale autor, který se pasuje do role »mediálního specialisty«, mohl tušit. Jenže dost možná to tušit ani nechce, protože mu vadí, že jsme odmítli dát »stomilionový« kšeft »na klíč« některému z jeho kolegů v branži.

Není také pravda, že spot je zbytečný. Ačkoli jsme nyní cílili na domácí publikum, zájem o něj projevily zahraniční televize i respektovaný bruselský informační server euobserver.com.

Předsednictví je pro každý stát hozenou rukavicí, jak Unii přiblížit širší veřejnosti. Češi mají smysl pro humor a z toho jsme vycházeli. I proto je naše kampaň tak trochu jiná. »Spot není patetický, oficiální, ale hravý a určený pro všechny« - cituji uživatelku ze serveru stream.cz. Co se týče ambivalence sloganu - ano, nastoluje otázku pro každého z nás: jak to s unií vlastně myslíme, jak ona s námi a co od nás může očekávat?

Na odpovědi, jak to Evropě osladíme, dojde v další fázi kampaně. Tato úvodní, provokativní, připravuje terén pro tu, která bude vysvětlovat. Její čas přijde koncem roku.

A ještě zajímavost na závěr. Když jsem minulý týden diskutoval v Olomouci se studenty tamějšího gymnázia, položil jsem jim otázku, kolikátí jsme v EU co do počtu obyvatel (z 27 členů). První odpověď (jistá): dvacátí. Druhá odpověď (nesmělá): patnáctí. Teprve napotřetí studenti trefili, že jsme dvanáctí. Tento zdánlivý detail je z psychologického hlediska velmi významný. Vidíme se menší a horší, než jsme. Podceňujeme se, nevěříme si, bojíme se, co nám řeknou ostatní.

Skromnost je sice sympatická vlastnost, ale pro fungování v unii, kde každý často velmi tvrdě hájí svoje zájmy, není moc praktická. I proto slogan říká, byť mezi řádky: Češi, máte na to. Jednoho dne můžete být, podobně jako statistka v šedém kostýmu ve spotu (která zatím unikla všem jeho analytikům), mezi slavnými a úspěšnými. Chce to fair play, víru ve své schopnosti - a chuť to osladit. I Evropě.

Alexandr Vondra

Autor je místopředseda vlády pro evropské záležitosti.
Publikováno v deníku Hospodářské noviny.

5057 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Existuje mnoho nevysvětleného kolem 11. září a v průběhu osmnácti let od útoku nevysvětlené ještě přibylo. Není jen shodou okolností, že přes 4 tisíce poškozených onemocnělo rakovinou?Kdo si myslel, že se nás problém islámského fanatismu a džihádismu bezprostředně netýká, byl velmi rychle vyveden z omylu

Eurabia.cz

Politicky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění