Nadace Člověk v tísni podporuje parazity, flákače a bordeláře

Autor: Miroslav Červenka | Publikováno: 5.2.2005 | Rubrika: Zamyšlení

Společnost Člověk v tísni zahájila propagační kampaň pod názvem "Likviduj! Česká ghetta". První, čeho si při návštěvě stránek www.ceskaghetta.cz všimneme, je, že se lidé z této organizace snaží tím, že iniciativu odstartovali právě v těchto dnech, zneužít - použitím slova "ghetto" v názvu akce - šedesátého výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim. Spojovat nezměrné utrpení nevinných obětí nacistické lůzy s vystěhováním občanů, kteří se dlouhodobě chovají asociálně, do míst, kde alespoň nebudou škody jimi působené tolik na očích, je přinejmenším nevkusné.

Dále může až překvapit razance, s jakou se pokouší tato neziskovka, jež je štědře podporovaná Českou televizí, svalit primitivně vinu za bídné životní podmínky v místech pro neplatiče nájemného na majoritní společnost namísto těch, kteří si za svou tíživou situaci v drtivé většině mohou jedině sami - samotných neplatičů.

Člověk v tísni nenabízí řešení

Člověk v tísni přitom nepřináší žádné řešení, pouze klasicky socialisticky rovnostářsky apeluje: všichni mají právo na určitý životní standard a ti zodpovědnější a pracovitější by se měli postarat o flákače a bordeláře, byť by si za svou situaci stokrát mohli sami.

Nebylo by přitom na škodu, kdyby se čas od času aktivisté uvedené organizace zajeli podívat někam (třeba některé panelové domy na sídlišti v Boleticích u Děčína jsou takovým místem), kde pozdější klienti jimi kritizovaných "ghett" žijí před tím, než budou naprosto po právu vystěhováni na místa, kam patří - mezi sobě rovné občany navyklé na parazitní způsob existence.

Krysy, exkrementy a hladoví psi

Viděli by tam opravdové oběti jimi podporovaného systému. Mnohdy rovněž chudé (jinak by se z těchto míst již dávno odstěhovali), avšak spořádané lidi, kterým jejich spoluobčané svým chováním vytvářejí peklo na zemi. V nedávno nových domech je vše rozbité (výtahy, dveře, okna) a co je jen trochu cenné, je již odvezeno do sběrných surovin. To aby bylo na automaty, alkohol, cigarety a drogy.

Všude po domě se nacházejí lidské exkrementy a po neuvěřitelně zaneřáděném okolí, které slouží zároveň jako popelnice i skládka, pobíhají krysy a hladoví psi. Zoufalá je v této souvislosti především situace starých lidí, kteří ze skrovného důchodu platí nájem i energie a jsou často svědky toho, jak se na chodbovou elektřinu napojují jejich sousedé, kterým elektrárenské společnosti odpojily - kvůli dluhům - dodávku proudu, či jak jsou popelnice, jež rovněž hradí pouze oni, naplňovány na chod domu "nepřispívajícími nájemníky", pakliže se dá tento eufemismus vztáhnout na ty, kdož nikdy nájem neplatili, ba ani to nikdy neměli v úmyslu.

Právě těmto skutečným obětem by se organizátoři podobných projektů měli pokusit vysvětlit, že ti, kteří jim prakticky dennodenně ničí klidný život, jsou oběti hodné jejich podpory.

Humanistické aktivisty realita nezajímá

Možná že by zmíněné aktivisty několikadenní pobyt v takových místech, která jsem se pouze zkratkovitě (veškerý obsah utrpení postižených patrně nelze předat) a neuměle pokusil popsat, přiměl i k úvaze o tom, není-li jejich humanismus tak trochu postaven na hlavu. Pochybuji však o tom, mám spíše za to, že realita života humanitární aktivisty pramálo zajímá, hlavní přeci je idea humanismu.

V této souvislosti by mne docela zajímalo, kolik osob z těchto "ghett" si již vzali organizátoři inzerující na zmíněném webu hesla jako "Pomoz nám z ghetta! Vyber si jednoho z nás!" sami k sobě domů. Měli by přece jít ostatním příkladem, uvést vznešené ideály do praxe a sami v prvé řadě podat ruku.

Celá akce však vzbuzuje pochybnosti i z jiného důvodu. Člověk v tísni je obecně vnímán jako humanitární organizace pomáhající lidem, kteří se dostali - v důsledku různých okolností (zejména přírodních katastrof), nikoliv vlastní vinou (!) - do složité životní situace.

Dá se vcelku logicky předpokládat, že na takto orientovanou činnost lidé ochotně přispívají. Nevěřím ale, že by se našel někdo, kdo by ze svých našetřených úspor podporoval ty, jež se do obdobných potíží dostali vlastní vinou v důsledku svého asociálního chování.

Podpora asociálů, nikoliv obětí

Je pak otázkou, jakým právem používá Člověk v tísni prostředky nashromážděné pro pomoc obětem živelných katastrof ve prospěch obyvatel "českých ghett". Uvedu krajní příklad. Velice pochybuji, že by například babička v domě, z něhož byli nedávno odstěhováni neplatiči, která zároveň přispěla na pomoc obětem zemětřesení v jihovýchodní Asii, souhlasila s použitím peněz, jež odeslala na pomoc potřebným, na návrat oné rodiny (do mezitím renovovaného bytu), jež ji tak za svého pobytu v domě trápila.

A není to první příklad podivného investování prostředků a úsilí této organizace na účely, jež se s jejím prioritním zaměřením evidentně rozcházejí. Stačí vzpomenout prvoplánově ideologicky koncipované aktivity - jedním a půl miliónem od České televize dotované organizace - v rámci programu "Lidská práva a demokracie".

Člověk v tísni se zkrátka některým svým počínáním zcela vymyká obvyklému schématu humanitárně zaměřených organizací, a nutno dodat, že tyto jeho výjimečné postupy snižují hodnověrnost jeho jinak jistě chvályhodné činnosti.

(mezititulky redakce)

10329 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanůmVypelichaný „třicetiletý samet“17. listopad 1939 a 1989 - pěstování kultu osobnosti Václava HavlaPokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokem

euPortal.cz

Strašné. Afričtí imigranti prodávají na ulicích drogy a ještě se lidem vysmívají. Podívejte seNezletilí imigranti hromadně znásilnili 14-leté děvče. Máme tady děsivou ukázku toho, co by se mohlo stát, kdyby se europoslankyni KDU-ČSL Šojdrové podařilo prosadit přijetí „syrských sirotků“

Eurabia.cz

Chorvatská policie na hranici zahájila na imigranty palbuImigranti si ulovili dvě dívky a bestiálně se na nich střídali a natáčeli na video

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Jsou v pasti.“ Po Letné a oslavách: Erik Best sčítá a účtuje Milionu chvilek, novinářům a jiným. A vidí změnuUbodání syna německého prezidenta: „Co je to za svět...“ Nové informace
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění