Nejde o nic jiného než plánovaný radar v Brdech, přesně ten radar, který má chránit kromě USA i téměř celou Evropu. Je všeobecně známo, jak se v případě Jiřího Paroubka měnil postoj, který má za cíl pouze jediné. Přesvědčit voliče, že ČSSD nemá s radarem nic společného a za vše může zlá a zkorumpovaná ODS.

Ve svém humorném sloupku (Stanovisko předsedy ČSSD), ve kterém se poslanec Paroubek vyjádřil k vládnímu schválení smlouvy SOFA dští síru na Topolánkovu vládu a amerického prezidenta Bushe. Zašel dokonce tak daleko, že přijal rétoriku zakázané komunistické mládeže a přidal úderné heslo "Ne Topolánkově vládě, ne Bushovu radaru". I když Cimrmanovo heslo "Chlast, slast" by bylo daleko výmluvnější.

Jiří Paroubek zkrátka opět šlápl vedle, což není u něj nic neobvyklého. Rád označuje britské labouristy či americké demokraty za ideové souputníky, jenže právě na Obamově příkladu se ukazuje, že americká zahraniční a bezpečnostní politika je v drtivé většině konzistentní bez ohledu na to, zda je prezidentem republikán nebo demokrat.

Barack Obama, na kterého se Jiří Paroubek spoléhal s tím, že demokraté zaujmou k radaru naprosto opačný postoj než republikáni, stejně jako to u nás dělají socialisté vůči ODS, zcela rozbil Paroubkův sen.

"Vezmeme-li v úvahu to, co se stalo v Gruzii, domnívám se, že musíme vyslat jasný signál, že se Polsko a další země v tomto regionu nestanou předmětem zastrašování a agrese," řekl Barack Obama televizi Fox News. Až doposud se opatrně vyjadřoval pro vybudování systému protiraketové obrany jen jako ochranu před případnými střelami z nestabilních států s nespolehlivými režimy, například Íránu.

Barack Obama nyní dal jasně najevo, že radar bude zároveň pojistkou před stupňující se ruskou agresivitou a expanzivitou. Rusko by rádo dostalo své bývalé "kolonie" znovu pod svůj vliv a předeším by rádo ovládlo veškeré surovinové zdroje v dosahu, zejména ložiska plynu a ropy.

ČSSD má k britským labouristům či americkým demokratům stejně daleko jako komunisté k demokracii a svobodné společnosti. Obama zhatil Paroubkovy naděje, a tak se od ČSSD dá očekávat pár dní ticha a nenápadný ústup z pozice antibushistů. Možná dojde i pozvolna ke změně názoru, aby po čase bylo řečeno, že ČSSD vždy vybudování radaru podporovala. Na podobné veletoče jsme už u ČSSD zvyklí.

Dočkáme další mimořádné tiskovky, na které bude Paroubek pro změnu láteřit nad Obamovým radarem a bude Obamu poučovat, jak se má správně dělat zahraniční politika, na níž je přeci Paroubek expert? Objeví se billboardy s Obamovým parte? Bude o něm Paroubek mluvit jako o psychicky narušeném jedinci? Obviní ODS, že Obamu zkorumpovala? Bude Paroubek o Obamovi mluvit jako o kreatuře? Asi ne, protože Obama je přeci ten hodný ideový souputník, na kterém ČSSD žádné politické body nezíská.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz