Humorné. Copak u nás už někdy nějaká parlamentní vyšetřovací komise něco vyšetřila? Vyšetřovací komise jsou obyšejným šidítkem pro voliče pro oba hlavní politické směry. Nicméně nutno podotknout, že co se počtu návrhů na zřízení parlamentních vyšetřovacích komisí týče, nemá ČSSD partnera.

Mírně ji sekunduje ODS, která se snažila touto cestou nahnat politické body při objasňování některých závažných afér v podání ČSSD. Jenže právě ČSSD se snaží při takřka každém, s odpuštěním, pšouku hned zřizovat vyšetřovací komise.

A tak jsme byli svědky snahy zřídit vyšetřovací komise, které se měly zabývat nikoli obsahem Kubiceho zprávy, ale jak to, že unikla na veřejnost, které se měly zabývat Topolánkovými slovy, aby se zjistilo, odkud tyto informace premiér má a nedávno dokonce návrh, aby se zřídila evropská vyšetřovací komise, která by se zabývala rusko-gruzínským konfliktem.

Jedna strana navrhuje zřízení komise, druhá se snaží vznik komise zablokovat. Je to jakýsi druh sportu. Skoro to až vypadá, že páni poslanci berou za svou účast ve vyšetřovacích komisích nějakou odměnu, jinak by nebylo možné, aby byla snaha několikrát do roka nějakou vyšetřovací komisi zřídit.

Je jasné, že Jiří Paroubek cítí velkou šanci, jak to ODS natřít. Jenže ve své netrpělivosti a politické neobratnosti nedokáže mlčet. Přitom by mnohdy mlčení bylo výmluvnější než okamžité svolávání mimořádných tiskovek, častých výzev k odstoupení kohokoliv či právě návrhů na zřizování parlamentních vyšetřovacích komisí.

Možná, pokud by Jiří Paroubek či Mirek Topolánek souhlasili s komisemi, které by měly vyšetřovat aféry týkající se vlastních stran, bylo by takové snažení přijatelnější. Zřídit ale parlamentní vyšetřovací komisi jako klacek na svého politického oponenta je mrhání státními financemi.

Jiří Paroubek je posedlý průzkumy veřejného mínění, četností výskytu jeho maličkosti v médiích, tiskovkami a zřizováním parlamentních vyšetřovacích komisí. Možná by bylo k jho dobru, pokud by trochu ubral na plynu, protože všeho moc škodí.

Pro mne jako občana by určitě bylo přínosnější, pokud by se poslanci věnovali své práci a nemařili čas v jakýchkoli vyšetřovacích komisích, pokud by se nejednalo o opravdu bytostně důležité věci, které beztak nic nevyřeší.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz