Dnes už jsou to konformní elegáni v oblecích šitých na míru, bez skrupulí, zato s pragmatickým milionářem Martinem Bursíkem v čele, jenž si už může dovolit urážet lidi kolem sebe s autokratickou nadřazeností.

Chvíli submisivní, když se pokorně sklání před řevem Ivana Langera, že leze někomu do pr..le a že za to půjde někdo bručet, chvíli zase pořád stejný svou podstatou křivého vyčůránka, který posílá své milence SMS, v níž pomlouvá svoji kolegyni.

"Ona ta kráva nás už ani neumí oslovit. To je neuvěřitelný. Donutíme je ke spolupráci silou, kaťuško. Políbení, Martin..."

Adresátem byla předsedkyně poslaneckého klubu zelených Kateřina Jacques, které se kvůli zinscenované předvolební potyčce s policií říká Jacques Jau Jau.

"Já jsem někdy v noci unavený odklikl reakci, která se netýkala ani Olgy Zubové, ani nebyla určena jí," řekl vzápětí, když šokonaná příjemkyně SMS vše oznámila. Posléze dostala od Bursíka omluvu...

Sjezd absolvoval tradiční české obstrukce, když se Bursíkovi opozičníci už smířili s tím, že namají šanci na svého předsedu a tak chtěli alespoň tomu stávajícímu i budoucímu znepříjemnit život a u vědomí, že sjezdové projevy jsou v přímém přenosu v české televizi, se snažili alespoň jednou za život zviditelnit.

Martin Bursík byl už před obědem naprostý suverén, který ani na okmžik nezapochyboval o svém vítězství. Navíc se ještě nechal slyšet, že do sedmičlenného vedení by chtěl jen takový zelené, kteří jsou schopni splnit jeho zadání.

Toto slovo je významově velmi široké a dá se vyložit mnoha způsoby. Jedním z nich může být i ten, který říká: Už jednou jsem byl ve vládě a jak to dopadlo. Teď už budu dělat první poslední, abych si tuto místopředsednickou vládní moc udržel co nejdéle..

Lipidárně řečeno: Z koalice s ODS a KDU-ČSL nepůjdeme ani za nic na světě. Třeba i na úkor toho, že z našeho zeleného politického i volebního progamu už nenávratně zmizel boj proti jederným elektrárnám či odmítání stavby radaru. Obojí si už stejně ODS prosadila, takže co jinak s tím...? A naše kategorické zelené gesto, že nebudeme v jedném vládě s Jiřím Čunkem...? Prostě jenom trochu šlechticky zmodralo...

Přesto si byl Martin Bursík jistý svým obnoveným předsednictvím až natolik, že v rozhovoru pro jeden z webů bez rozpaků uvedl:

"...Sjezd problém loajality poslankyň poslaneckému klubu přímo nevyřeší a já nemůžu vědět, jak zareagují na jeho výsledky. Už mám ale velmi pečlivě rozmyšleny další kroky, které budu konzultovat s novým předsednictvím. Chci přizvat k vyjasnění vztahu mezi poslanci a klubem zástupce dvou krajů, které tyto poslankyně (Jakubkovou a Olgu Zubovou) do Sněmovny nominovaly. Bude to jednou z priorit bezprostředně po sjezdu..."

Zkrátka; uštvi svoji Zubovou!

Ministr dopravy udělal Bursíkovi alespoň těsně před volbami velké potěšení, když souhlasil se zastavením v Česku provozu kamionů na českých dálnicích od pátku do neděle, což byl jeho hlavní trumf do volby předsedy SZ.

Politicky vyzrálé prý od Bursíka také bylo, že jezdil po Česku a nahonem zakládal základní organizace v místerch, jež mu byla nakloněna, aby si tak získal co nejvíc svých delegátů.

Zelení na svém sjezdu v Teplicích pokračovali v sobotu v hádkách a rozepřích. Při máchání špinavého prádla se jasně ukázalo, že usmíření táborů Martina Bursíka a Dany Kuchtové je zřejmě v nedohlednu.

Delegáty překvapila slova "fundamentalistky", předsedkyně republikové rady Olgy Zubové, která reagovala na slova šéfa Státního fondu životního prostředí Petra Šťepánka. Ten řekl, že Republiková rada dělá mediální ostudu.

"Až já zveřejním, že máme ve straně svoje Moravy, a jaké praktiky se používají nejen při zakládání nový základních organizací, tak to teprve bude mediální ostuda,“ uvedla Zubová. Narážela tak na poslance ODS Jana Moravu, který je podezřelý, že ji chtěl vydírat.

Debata o změně stanov se pravděpodobně protáhne až do nočních hodin. Bursík chce podřídit Republikovou radu, která má doposud vlastní vedení, předsednictvu. Podle oponentů míní tak soustředit veškerou moc do svých rukou. Jak také, jinak by to bylo přece politicky nevyzrálé...

Není jistě náhodou, že se před sjezdem objevil web antikuchtova.cz, který hanobil místopředsedkyni strany a soupeřku předsedy Martina Bursíka o post šéfa SZ Danu Kuchtovou, a že kromě majitele domény Štěpánka se objevilo i jméno Kašpar.

V okolí Martina Bursíka se pohybují dva Kašparové, jeden je jeho asistentem, druhý je mluvčím ministerstva životního prostředí. Oba jakoukoliv souvislost odmítají. Ve Straně zelených jsou také dva členové jménem Štěpánek; jde o bratrance.

"Spekulace o tom, že web antikuchtova.cz na doméně zaregistrované na jméno Petr Štěpánek, je vytvořen, registrován nebo iniciován některým z SZ, je lichá a oba se od něj důrazně distancujeme. Jde o účelový falzifikát," uvedli oba Štěpánkové ve stranickém tiskovém prohlášení.

Webu antikuchtova.cz byl pozastaven provoz. Když už udělal svoji špinavou propagandu...

Starý předseda odešel, Ať žije ten nový, triumvirátní...!

A ten při inauguraci svým vstyčeným prostředníčkem dal do sálu najevo, že jsou všichni "jedničky" a čí chleba že to jí a bude jíst, přímo zobat z ruky...