Ale budiž. Pokud si to socialisté platí ze svého, ať si jezdí třeba Formulí 1. Zajímavé spíše je to, jak celá strana myšlenkově ustrnula a od dob Miloše Zemana nebyla schopna něco vymyslet, aniž by nápad od někoho nepřevzala či "neukradla".

Miloš Zeman svého času vyrukoval s Zemákem a ten mu tehdy pomohl vyhrát volby. Autobus Karosa znají i v té nejzapadlejší vesničce, je to vlastně "lidové" vozidlo hromadné přepravy. Svým způobem byl tehdy nápad geniální, protože přiblížil špičky ČSSD jejich voličům zejména z méně výdělečné skupiny obyvatel.

Další čtyři roky, ve kterých se vystřídali tři předsedové strany, byly jen myšlenkovou setrvačností, kdy se nejen premiéři, ale i ministři měnili častěji než apoštolové na pražském orloji. Přišly další volby a ČSSD místo svého vlastního programu vsadila pouze na negaci svého soka a představila "ODS mínus".

Byla to doba, kdy se poslední socialistický předseda chlubil svými fotografiemi se státníky světa a všichni tito opravdoví státníci byli jeho přáteli, ačkoli se s ním kolikrát de facto pouze nechali vyfotit. Pan předseda mi tehdy připomínal chlapce, který sbírá fotografie slavných sportovců s jejich podpisy a chlubí se tím, že se se všemi osobně zná.

Tehdy "přítel" Blair zapůjčil našim socialistům jeden z pravých londýnských doubledeckerů, které byly vyřazovány z provozu. S velkou slávou se doubledecker vydal na svou pouť, aby se nakonec zjistilo, že takové vozidlo nemůže podle silničního zákona vůbec na pozemní komunikaci.

Letos se Zemák proměnil v ještě větší vozidlo - americký truck Kenworth. Konečně vozidlo, které plně odpovídá předsedovu politickému stylu. Prakticky ve všech filmech, kde se podobný truck objeví, smete ze silnice nějaké osobní auto. Zákonitě vyvstává otázka, zda tento kolos může jezdit po našich silnicích, zejména zda vůbec bude moci pro své rozměry projet do středu měst a obcí. Možná se socialisté dopustili další blamáže.

Miloš Zeman si vymyslel Zemák a ČSSD od té doby tento nápad dokola opakuje, jen přidává na pompéznosti. Jenže méně mnohdy znamená více a tvrdí-li ČSSD, že za letošní kampaň vydá 50-70 milionů korun, pak pravdivá částka bude dvoj až trojnásobná. Vždyť jen samotný ojetý truck Kenworth W900L bez návěsu stojí okolo 110 tisíc amerických dolarů. K tomu přidejte návěs, úpravu návěsu na pódium, oblepení celého vozu...

Kampaň "Oranžový svět" je po "ODS mínus" dalším převzatým názvem. Nevím jak komu, ale mě evokuje použitý svět zcela jinou barvu - tmavomodrou. A program? Přeci nemůžete po současných socialistech chtít nějaký program. Jediným programem je vrácení se zpět do doby před zahájením reforem, které chce ČSSD zrušit.

A samozřejmě nesmí chybět sliby ve formě různých úplatků. Kraj prý zaplatí za pacienty zákonem dané poplatky, kraj zaplatí za děti a studenty jízdné ve vlaku a autobusu, kraj přidá, kraj dá, kraj pomůže, ale už nikde neslyšíme, kolik to bude stát a hlavně kde na to chce ČSSD vzít finance. Vlastně ono je to přeci jednoduché. ČSSD si zase půjčí a bude utrácet na dluh.

Co na tom, že jen letošní rok musí ČR zaplatit na úrocích za půjčky bezmála padesát miliard korun, které by se zcela určitě daly využít daleko lépe a účelněji. ČSSD stále setrvává ve Špidlově heslu "zdroje jsou". Jenže Ministerstvo práce a sociálních věcí spolkne na výdajích téměř polovinu státního rozpočtu a další narůstání mandatorních výdajů si stát těžko může dovolit.

Pokd by stejně hospodařila kterákoli rodina, už by ji dávno navštívil exekutor a bydlela by pod mostem. ČSSD by si měla uvědomit, že nemůže dávat peníze všem, i když jejím ideálem, jak se jeví, je sebrat všem lidem veškerý příjem a pak všem nějakou částku vracet formou sociálních dávek.

ČSSD trpí myšlenkovou prázdnotou a personální krizí. Jinak si těžko lze vysvětlit, že ona předsedou ražená modernizace spočívá v nominování "nových tváří" do senátních a krajských voleb typu agenta KGB Palase, naprosto neschopné exministryně zdravotnictví Emmerovou nebo politického turisty a bezcharakterního kariéristy a hulváta Ratha.

Lidový dům neumí vytvořit vlastní program, a tak parazituje na ostatních stranách, zejména na ODS, kterou pouze neguje. Neumí přijít s nějakou novou myšlenkou, pouze se snaží zaujmout čím dál větší bombastičností a pompézností. Doporučoval bych, aby se této kampaně zúčastnil nejúspěšnější socialista, který určitě naláka veliké procento voličů, kteří se mu budou chtít v jeho úspěšnosti vyrovnat a stejně jako on se stát z nuly multimilionářem. Ale vlastně, vždyť on je teď přeci v nemilosti, protože si miliony nechal pro sebe a nemyslel na stranu a předsedu, který má větší výdaje než příjmy.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

Nadpis redakčně upraven