Předseda socialistů poskytl rozhovor deníku Metro. Včera byl rozhovor zveřejněn a člověk se nestačil divit, jak je pán Lidového domu namyšlený a až nezdravě sebevědomý. Myslím, že si je pan poslanec vědom toho, že mu v blížících se volbách jde o bytí a nebytí, a tak záměrně háže svalnatými slovy, přehnaným optimismem a neochvějnou jistotou.

Avšak právě sebejistota jak je ČSSD skvělá a všemi žádoucí a oblíbená mizí v některých odpovědích rychleji než sněhulák na Sahaře. Zároveň předseda ČSSD dopředu přiznává, že některé nedávno vyhlášené záměry se jednoduše neuskuteční.

Jiří Paroubek je prý, podle jeho vlastních slov, smířlivý už dávno. Bylo by určitě zajímavé definovat, co v Paroubkově podání znamená dávno, protože se dodnes nesmířil s volební porážkou pře dvěma lety, kdy se stal "druhým vítězem". Jenže Paroubek nikdy nic nevyhrál, pokud se nepočítá jeho vítězství ve volbě na předsedu strany, když byl jediným kandidátem a kdy získal poměrně hanebný počet pouhých 60%hlasů.

Na jedné straně hýří optimismem, jak ČSSD vyhraje krajské volby a možná by mohla při šikovném povolebním vyjednávání dosáhnout až na počet deseti hejtmanů, ale vzápětí naděje stoupenců krotí tím, že volební vítězství by bylo zázrakem: "Sociální demokracie nikdy krajské volby nevyhrála. Lidé by neúspěch museli brát realisticky. On by to byl politický zázrak, kdybychom se z pozice čtvrté strany v krajských zastupitelstvech stali - jak předpokládám - tou první."

Kdo se těší, jak ČSSD zruší poplatky ve zdravotnictví, může se v klidu s touto vizí pomalu loučit: "...zrušíme většinu poplatků s jedinou výjimkou - poplatek za pobyt v nemocnici. Ale zavedli bychom určitá omezení, aby ho nemuseli platit lidé do 18 let, senioři, zdravotně postižení a podobně. Tento poplatek bychom však nechali." Opravdu hospodárné. Stát by tedy tak opětovně dotoval léky, které jsou každému cenově dostupné a mrhal miliardami za zbytečné šetření lidí tím, že si nechají předpsat Paralen na recept.

Před velice krátkou dobou slíbila ČSSD důchodcům třináctý důchod, což by znamenalo výdaj bezmála 25 miliard korun. Nyní ČSSD začíná z tohoto slibu pomalinku couvat: "Určitě k tomu budeme přistupovat podle možností státu. Ne, to uděláme, ale postupně. Možná že v prvním roce dostanou důchodci jen dva tisíce korun a ve čtvrtém pět tisíc."

ČSSD jak je jejím zvykem chce opět rozhazovat plnými hrstmi i když si uvědomuje, že to nelze dělat donekonečna. Poslanec Paroubek svého času řekl, že dluhy se neplatí a stát vesele žil na úkor příštích generací. Že lze dobře hospodařit se státními financemi aniž by to mělo na obyvatelstvo nějaký výrazný negativní vliv dokazuje současná vláda.

I přes pokles výkonnosti ekonomiky oproti předcházejícím tučným létům je v současné době státní rozpočet ke konci srpna v přebytku pěti miliard a na příští rk je pláován schodek ve výši pouhých 38 miliard. Takový schodek byl naposledy v roce 1999. Od té doby se stát pravidelně zadlužoval částkami okolo jednoho sta miliard ročně a dluh narostl z 228.4 miliard v roce 1999 na 892.3 miliard v loňském roce.

Lidový dům doufá, že se mu podaří zvítězit populismem a nesplnitelnými sliby. Populismem v případě placení zákonných poplatků ve zdravotnictví kraji, kterým tak budou nutně chybět finance jinde a v podstatě by tak došlo k tomu, že by lidé žijících v krajích, kde by nevládla ČSSD vlastně přes státní rozpočet dotovaly kraje, kde by ČSSD vládla.

Nesplnitelné sliby jsou ty, kterými ČSSD nastoluje v otázce krajských voleb celostátní otázky, přičemž kraje tyto celostátní problémy řešit nemohou z toho prostého důvodu, že k tomu nemají mandát ani finanční prostředky. Již v některém z minulých článků jsem tto taktiku přirovnával k situac, kdy místní zastupitelstvo řeší problém kterou místní komunikaci nechat vyasfaltovat a jeden člen zastupitelstva by prosadil, aby se obec zabývala dálničním obchvatem města na druhém konci republiky.

Přejme panu Paroubkovi optimismus. Bude ho potřebovat, protože, jako vždy opět nevyjde z voleb jako vítěz. ČSSD k tomu nepomůže ani Rathův autobus ani nastolování celostátních otázek tam, kde se řešit jednoduše nemohou. To by totiž ponejprv musela mít ČSSD v čele jiné lidi a především svůj vlastní program. "ODS mínus" při vší úctě může být programem pouze pro hodně jednduché lidi.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz