Pěšky i na voze ke změně voleb?

Autor: Bohumil Pečinka | Publikováno: 2.9.2008 | Rubrika: Politika
Volby

Toto politické téma se vrací do středu pozornosti se stejnou pravidelností jako jaro, léto, podzim a zima. Řeč je o změnách volebního zákona, které by přispěly k vytváření sourodých vlád levého nebo pravého středu. Bohužel, pokus současné vládní koalice je tím beznadějnější, čím užší mantinely si jednotliví hráči narýsovali.

Poslední návrhy, které ve středu projednávala vláda, vycházejí ze dvou podnětů. Prvním byl šok, který způsobil poslední volební výsledek. Síly sjednocené levice na straně jedné a občanského bloku na straně druhé totiž byly v naprosté rovnováze. Když po sedmi měsících nakonec vláda vznikla, stalo se tak jen s nejmenší možnou většinou v Poslanecké sněmovně. Topolánkova vláda tím kopírovala neradostné osudy většiny kabinetů od roku 1996, pro něž byla typická nestabilita.

Druhým podnětem bylo nemilé překvapení lidovců a především Strany zelených, kteří zjistili, že stávající volební systém má dvě tváře.

Stručně řečeno, platný systém se ve velkých volebních obvodech (Praha, střední Čechy, jižní Morava) chová poměrně, zatímco v malých krajích (Karlovy Vary, Liberec) má spíše většinové účinky. Pro menší strany je proto obtížné získat v menších regionech poslance.

Nejde přitom o intriku z dob opoziční smlouvy, jak to donekonečna opakuje Martin Bursík, ale o konsenzus všech stran z doby před volbami 2002. Vládní i opoziční poslanci tehdy hlasovali pro to, aby volební obvody byly totožné s hranicemi nových krajů. Nutno říct, že dominantně jsou to právě nestejně velké počty obyvatel v jednotlivých regionech, které způsobují poměrné nebo většinové účinky volebního zákona, nikoli matematická formulka přepočtu hlasů na mandáty.

Způsob, jak disproporcím čelit, ukázali ve volbách v roce 2002 právě lidovci s unionisty. Jejich předvolební uskupení s názvem Koalice překonalo toto omezení, čímž ukázalo, že nespravedlivým účinkům volebního zákona se dá vyhnout i jinými prostředky než legislativní úpravou. Fakt, že na existenci „systému dvojí tváře“ zapomněli lídři obou menších stran před volbami 2006, je tedy spíše jejich chybou než vadou volebního zákona.

Právě s touto dvojí negativní zkušeností přistupovali v lednu 2007 předsedové tří vládních stran ke koncipování Programového prohlášení vlády. Jako cíl si uložili volební reformu, která zpoměrní výsledky pro malé strany, ale současně přinese bonus pro vítěze. Už při prvním zveřejnění tohoto dokumentu měl člověk pocit jako v pohádce Boženy Němcové, kde jedna z postav šla pěšky i na voze, nahá i oblečená.

Středeční výstup z vlády tento dojem jen posiluje. Do dalšího legislativního kola prošly čtyři návrhy. Tři z nich byly z pracovních důvodů označeny názvy zemí (holandský, skotský, řecký) a jeden byl z dílny lidovců. Ve skutečnosti je inspirace zahraničními modely jen přibližná. Podstatné však je, že návrhy buď vycházejí vstříc menším stranám, nebo občanským demokratům, ale těžko se hledá společný průnik.

I kdyby se společné řešení našlo, je „v záloze“ Ústavní soud. Ten by spolehlivě zlikvidoval každý pokus, který by směřoval ke snadnějšímu vytváření většin v Poslanecké sněmovně, protože princip superpoměrnosti si už před lety vytkl jako své jedenácté přikázání.

Po dvanácti letech pokusů reformovat volební zákon je jasné jedno: bez strategické dohody dvou největších stran politického spektra se žádná podobná změna neodehraje. Je také pravděpodobné, že by se to neobešlo bez úpravy některých částí ústavy. Nezbývá než si počkat na příznivější politickou konstelaci.

Po dvanácti letech pokusů reformovat volební zákon je jasné jedno: bez strategické dohody dvou největších stran politického spektra se žádná podobná změna neodehraje.

Bohumil Pečinka

Autor je komentátor Reflexu.
Zveřejněno v deníku Mladá fronta DNES.

4486 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneForum 24 a Hlídací pes. Dva dezinformační weby, které si hrají na arbitra pravdy, peskují ty druhé a jiný názor než svůj označují za fake news. Sami ale fake news pilně šíříČerný scénář pro Ameriku. Reálně hrozí rozpad USA Náhle však tito naivnější občané nevěřícně zírají, že na zbožštěném Západě, kam jsme si zvykli obdivně vzhlížet, se kácejí další sochy. Už neobstojí ani Kryštof Kolumbus či dokonce ani Winston Churchill...Zrušte WHO

euPortal.cz

Deset bodů, proč už nepotřebujeme NATOČtyřiačtyřicetiletý profesionální záchranář Petr G. byl v Kraslicích na Sokolovsku málem umlácen k smrti třemi nepřizpůsobivými Romy...

Eurabia.cz

I v Polsku změna ústavy: Žádné adopce dětí homosexuály!Nadnárodní firmy požadují cenzuru internetu na Západě! Brzy to bude jako v Číně ...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Evropská komise vyvíjí iniciativu, která má dosáhnout toho, aby se internetem šířila pravda, pouze pravda a nic než pravda... Splnění tohoto plánu garantuje Věra JourováObchod s lidskými orgány odebraným asi třem stům zajatým nebo uneseným Srbům. Měl se na tom podílet právě Hashim Thaçi, tehdy již premiér nezávislého Kosova

eOdborar.cz

Byl zprovozněn nový most mezi Ruskem a ČínouTakže když potřebují zničit Trumpa, tak kvůli tomu zničí i USA?

ParlamentniListy.cz

USA: „Auto, auto!“ A lidé letí vzduchem. Krvavý svátek, střelba všude. I malé dítě mrtvé. A ozvala se HillaryKauza „udavačka z Lidic“: Máme svědectví, které se Wollnerovi z ČT líbit nebude. Právě to totiž v jeho reportáži nezaznělo
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění