Tolik vousatý prostonárodní vtip. V současné době však výsostně aktuální. Oficiálně se k nevěře přiznává asi 70% můžů a téměř 50% žen. Přiznává. Skutečnost bude asi někde kolem devadesáti procent. Člověk totiž nebyl stvořen k monogamnímu vztahu a sex se stal, alespoň dle bulvárních titulků, alfou a omegou lidského žití. Kdo nesouloží jako králík – v podstatě nežije.

 

Otevřete-li jakékoliv noviny, časopis či internetovou stránku, nikdy zde nebude chybět nahotinka, úvaha o délce penisu, hledání bodu G, anketa o počtu styků za týden nebo odkaz na hardcore porno. Kdo tedy má odolat? Nikdo si nechce přiznat, že právě on je ten balík, co si to už patnáct let jednou za měsíc protrpí se stále stejnou maminou na misionáře. Společenský tlak jej vede úplně jiným směrem. Boubelky, brunetky, kozatky, lolitky, černoši, gayové, transsexuálové, koně, psi, vibrátory. Každý den, každou hodinu, pokaždé s jiným, pokaždé s jinou.

 

Má tedy klasicky oddaný pár vůbec šanci dodržet slib věrnosti v manželství po celý život ? V dnešní době jen velmi, velmi těžko. V podstatě by se muselo jednat o svazek asexuálního světce a frigidní krasavice z domu hrůzy. I tak by je mediální masáž přiměla alespoň k pokusu o návštěvu veřejného domu, popřípadě k flirtování s ovíněným šéfíkem na firemní oslavě vánoc. Jak tedy na nevěrníky nahlížet ?

 

Prastaré moudro našich babiček “Co oči nevidí, srdce nebolí,” se dá akceptovat jen do určité hranice. Chudák, který jako poslední z celé vesnice nechce vidět svoje dvoumetrové parohy není zrovna ideálem důstojného charakteru. Proto je třeba přes veškeré negativní dopady této problémové situace začít jednat. Řešení je několik. Od idiotského: nevidím, neslyším, myslím na děti, jsou to pomluvy, závidíte mi krásného manžela (manželku), až po brutální zásah do obličeje nevěrníka (nevěrnice).

 

Lidstvo si v tomto případě našlo asi jedinou možnou slušnou alternativu. Pověstné a vysmívané kufry přede dveřmi. Ukázat partnerovi, že není středobodem vašeho života. Že nebudete tolerovat ponížení jím způsobené ani za cenu budoucích komplikací a životních problémů. Záletník, který nepozbyl soudnosti a eventuálního citu ke svému protějšku se v tomto bodě zastaví a přeřadí na nižší rychlostní stupeň. Čas pomůže a rodinka může býti zachována.

 

Horší je to s jedinci, kteří ani takovouto výzvu nepochopí, nebo nechtějí pochopit. Mdlý rozum, navíc ovládaný dominantním libidem, není tou ideální kombinací pro solidní a férový manželský svazek. Statistiky nám však nastavují neúprosné zrcadlo. Každý druhý pár se rozvádí a absolutně většinovým důvodem je právě nevěra. Takže “je něco shnilého ve státě Dánském”. Téměř všemi médii vypěstovaný ideál stále připraveného nadsamce a pětkrát za sebou uspokojené vzdychající Bárbíny se vrací jako bumerang.

 

Jak se potom má obyčejný jedinec, vracející se unavený z práce, okřikující rozdováděné děti a večeřející topinky s máslem, vůbec podívat Blesku (Aha apod.) do očí? Místo exotické krásky manželka v natáčkách, místo rozdováděného býka, manžílek s lahváčem před televizí. Uf, přátelé, život není peříčko ani pozlátko novinových superstory. Buďte ke svému protějšku tolerantní. Vždyť dobré manželství je spíše než sexuální vichřice kamarádský vánek. Kdo po letech soužití nenajde spíše duchovní hodnoty svého partnera, bývá nešťastný. Kdo místo toho hledá bulvární ikonu krásy a tělesných radovánek, bývá nešťastný nadvakrát. Neexistuje !

 

Napsano pro http://www.blog.idnes.cz