To Izraele je jiné kafe. Jen na město Sdrerot už dopadly desetitisíce kasámů z Gazy. Proto Spojené státy vyhoví Izraeli a posoudí možnost umístit na jeho území radar protiraketové obrany. Rozhodnutí ministra obrany Roberta Gatese je výsledkem právě proběhlé schůzky s izraelským protějškem Ehudem Barakem.

Peníze budou dány k dispozici protiraketovému obrannému systému Šíp (hebrejsky Til Hec, anglicky Arrow), který má zasáhnout nepřátelskou raketu v úvodní části trajektorie jejího letu, čímž má být zvýšena úspěšnost obrany.

Systém Železná kopule, vyvíjený zbrojovkou Rafael (Rafael Armament Development Authority), bude také nadále podporován. Pozemní jednotky dostanou velmi potřebné modernější zbraně, lépe chráněné obrněné transportéry a více tanků s vylepšenými systémy obrany před protitankovými raketami.

Také vzdušné síly budou omlazeny, a to novými „neviditelnými“ (stealth) letouny F-35 Joint Strike Fighter, které vyrábí americká zbrojovka Lockheed Martin v ceně 50 až 60 milionů dolarů (více než 1 až 1,2 miliardy českých korun) za kus.

Od Lockheed Martin budou zakoupeny dvě nové pobřežní bojové lodi (Littoral Combat Ships, LCS). Cena jedné takové lodi činí 250 milionů dolarů (více než 5 miliard korun).

Jedná se o nejmodernější raketovou loď na světě, určenou k vojenským operacím u pobřeží a k přepravě zvláštních jednotek, pěchoty, středně velkých vozidel a dvou vrtulníků.

Projekt by měl být částečně financován z vojenské pomoci USA a částečně také z již schválených financí pro izraelské vzdušné síly.

USA se budou také podílet na finančně náročných izraelských projektech určených na obranu proti raketám krátkého doletu a proti střelbě z minometů. K umístění radaru dojde velmi brzy, i bez referenda. Těžko bude někdo v knesetu proti, kromě poslanců arabských stran.

Život v největším izraelském městě Tel Avivu dostal ne tak dávno zase krutý staronový rozměr - lidé už jsou naučeni na přísnou ostražitost. Zažili pět arabsko-izraelských válek, dvě intifády a mají za sebou i válka šestou a zároveň druhou s Libanonem.

Mrazivého 18. ledna 1990 dopadly na izraelské město Tel Aviv rakety scud z Iráku, jako provokace v souvislosti s válkou o Kuvajt v Perském zálivu. V červenci roku 2006 se situace opakovala, rakety už hrozily nejen z východu a jihu, ale také ze severu.

Izrael byl sevřený v arabských kleštích. Moravští Židé museli znovu do protileteckých bunkrů.

"Z obavy před dalšími válkami už máme v bytech povinné kryty," řekl mi Rami, jeden ze tří synů opavského rodáka Petra Bachracha, když jsem si prohlížel v městečku u Haify jeho nový byt. "Máme místnost, jejíž stěny mají tlouštku skoro půl metru, dveře jsou ze dvou pětimilimetrových ocelových plátů a ve stropě je větrák s filtrem proti jedovatým plynům."

Své protiletecké kryty znovu zásobovali také v osadě Moledet na severu Izraele, kde žije Bedřich Eli Bachner, člen slavného rodu ostravských podnikatelů.

"V Moledetu žije asi padesát rodin a na každých deset připadá jeden podzemní kryt. Základní škola má ten největší, do něhož jsou každý den dodávány potraviny a voda,” seznamoval mě s krutou realitou moledetský ekonom v penzi.

"Prožili jsme pět válek s Araby, nebezpečí nám hrozí i dnes. Riziko teroristických útoků je nepřetržité; jsme pár kilometrů od arabských vesnic, na dostřel jsou hranice s Libanonem. Raketa k nám může doletět za pár desítek vteřin..."

"Scudy začaly dopadat na Tel Aviv den poté, kdy Saddám Husajn vpadl se svými vojsky do Kuvajtu," vzpomínal Bobby David, další z party ostravských Židů. "Ze sedmdesáti těchto střel jich na nás během války v Perském zálivu devětatřicet vystřelil...”

Už zase prověřují své domácí větráky a plynové masky. Místo scudů z Iráku dopadají na Izrael kaťuše z Libanonu. Znovu zavládl strach ze střel s bojovými biologickými látkami a jedovatými plyny. Za první dva dny nového konfliktu s Hizballáhem dopadlo do osad a Haify přes sto kaťuší.

Může se někdo soudný divit, že Izraelci na rozdíl od Čechů jsou pro radar všemi deseti. Minimálně...