V posledním jeho rozhovoru se celým vystoupením jako červená nit vine arogance a ublíženost, že si někdo, komu "jen" přísluší zaplatit za stavbu jeho návrhu, dovolil na realizaci říci ne.

Kaplického umanutost a umíněnost, že když jednou vyhrál soutěž, tak za každou cenu musí být jeho stavba realizována, se stává směšnou. Takových soutěží už po celém světě proběhlo. Stačí si namátkou vzpomenout na různé soutěže o dostavbu Staroměstské radnice, přičemž ani jeden z návrhů realizován nebyl.

Už vůbec nechápu, jak může Kaplický vypouštět taková slova, jako že nerealizace jeho chobotnice je proti kultuře národa. Zároveň je stejně nepochopitelná arogance s jakou de facto Kaplický vyhrožuje: "...tady český ministr kultury zakazuje knihovnu a hlásí se k tomu. To už přesahuje všechno, je to mezinárodní ostuda a o tu se i já postarám."

Jan Kaplický nepochopil, že nikdo zde knihovny nezakazuje. Prostě se jen ten, kdo bude stavbu financovat rozhodl, že se tato stavba neuskuteční už například jen z toho důvodu, že realizace by nejméně dvakrát překročila původní rozpočet.

Architekt Kaplický je na realizaci pochopitelně finančně zainteresován. V případě, že se stavba uskuteční, získá určité procento z celkové ceny, která je dnes odhadována mezi čtyřmi a pěti miliardami. Pokud se stavba realizovat nebude, dostane jen odškodnění ve výši necelých čtyř milionů.

Troufám si tvrdit, že každý na jeho místě by bojoval za to, aby dostal x-násobek odškodnění než jen sasmotné odškodnění. Pan Kaplický by ale měl pochopit, že sliby opozičního lídra jsou stejně prchavé jako voda ve Vltavě.

Spoléhá-li se pan Kaplický na to, že po volbách se s velkou pompou za další násobek původního rozpočtu jeho chobotnice postaví a zárukou mu má být poradcovství Jiřímu Paroubkovi, pak by měl začít uvažovat alespoň trochu realisticky. Sliby politiků mají povětšinou trvanlivost kratší než uzeniny v supermarketech.

Jan Kaplický se stal Paroubkovým poradcem pouze z jediného důvodu. Protože se Kaplický prezentuje ve svém boji za peníze jako bojovník proti radnici a prezidentovi z ODS. Kaplického čeká stejný osud jako Švejnara. Bude využit jako klacek proti politickým oponentům a až nebude zapotřebí, bude odhozen.

K tomu, aby se Kaplický realizace dočkal, musí nejdříve ČSSD vyhrát volby a najít finance na realizaci. I když, pravda, za socialistů vždycky zdroje jsou. Když ne ve státní kase a v peněženkách daňových poplatníků, tak v zahraničních bankách na dluh.

Architekt Kaplický udělal velkou chybu. Dovolil, aby se stavba chobotnice zpolitizovala. Troufám si tvrdit, že většina architektů na jeho místě by byla sice naštvaná, že se jejich návrh realizovat nebude, ale mlčky by si vzali odškodnění a pracovali na něčem jiném. Ne vše se vždy podaří.

Jan Kaplický místo toho vyrazil do boje s něžností houfnice a taktem slona v porcelánu. Navíc tím, že se nechal slibem opozičního politika koupit ztratil hodně ze svého kreditu. Pokud by v roce 2010 došlo k vítězství ČSSD a Paroubek svůj slib splnil, bude se veřejnost na Kaplického dívat jako na někoho, kdo dostal odměnu a trafiku za svůj boj proti ODS. Tak jako tak, Kaplický politizací stavby prohrál.

V článku je to sice už uvedeno, ale pokud hlavní investor řekne ne, pak to znamená ne. Pan Kaplický by se měl naučit česky. Které části z onoho "ne" nerozumí? "N" nebo "e"?

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz