Milan Štěch nakonec upřesnil, že práci přerušilo jen asi 300 tisíc lidí. Myslím, že i toto číslo je nadsazené. Celkový počet bych tipoval zhruba na 100 tisíc lidí. Nejviditelnější byli zdravotníci, kterých se mělo zapojit celkově (pravděpodobně i jen sympatizací) okolo 30 tisíc a tradičně železničáři.

Některé odbory stávkují ihned, jakmile jen zaslechnou slovo stávka, aniž by kolikrát tušily, proti čemu vlastně protestují. Mezi takové odboráře lze určitě zahrnout železničáře a škodováky. Ve včerejších reportážích padala čísla stávkujících převážně ve výši okolo jednoho tisíce. Úžasnou stávku předvedli právě škodováci. Podle reportáže mnozí stávkující šli jednoduše o hodinu dřív domů.

Titul nejkomičtějších stávkujících si zcela určitě zaslouží pražští taxikáři napojeni na skupinu ze Staroměstského náměstí. Tato skupina proslula svým sporem s městem. Na stanovišti taxi patřícímu městu totiž musí taxikáři dodržovat pravidla stanovená magistrátem. Na základě takové dohody pak město firmě stanoviště pronajme. Právě na Staroměstském náměstí ale taxikáři pravidla porušili a vozili zákazníky za 99 korun na kilometr.

Tito taxikáři zablokovali včera pražské ruzyňské letiště v rámci svého boje proti konkurenci. Čtenář nechť sám posoudí, zda šlo o protest proti vládním reformám nebo jen o snahu co nejvíc odírat zákazníky a vynutit si  pro sebe lukrativní místo se stabilním přísunem zákazníků. Druzí nejkomičtěší se stali průvodci po památkách. Těm pro změnu vadí nízké platy, ale to je věc, kterou si musí vyjednat se svým zaměstnavatelem, nikoli s vládou.

Pražská MHD měl být Štěchův majstrštyk. Pražany to mělo hodně zabolet, ale jak se ukázalo, Štěch v Praze silně narazil. Stávkovala čtvrtina autobusů a pouhých sedm tramvajáků. Kolega blogger Ďuran ve svém článku naznačuje, že tramvajáci by mohli být zastrašeni tím, že za svou stávku nedostanou za včerejšek stravenku. To jsou na tom tramvajáci tak špatně, že o jejich vůli stávkovat rozhodne osmdesátikorunová stravenka?

Milan Štěch rád sype čísla z rukávu a potvrzuje tím, jak byla stávka úspěšná. Pokud vezmu za bernou minci Štěchových 300 tisíc bez ohledu na to, že se jedná i o ty stávkující, kteří práci přerušili jen na čtvrt hodiny, tak se jedná o cca 5% pracujících. To je ten generální protest, který Štěch a jeho bližní slibovali?

Pokud si Milan Štěch myslí, že se mu podaří vrátit reformy zpět, je na velkém omylu. Nikdo takový krok neudělá a Milan Štěch si toho je dobře vědom. Tady skutečně nešlo o nějaké vládní reformy, ale o předvolební kampaň, která má za cíl vyburcovat voliče ČSSD, s kterou jsou odbory bytostně i personálně propojeny.

Pro Štěcha stávka skončila prakticky fiaskem. Štěch a ČSSD to určitě nepřiznají, ale je to nezpochybnitelný fakt. Štěch slibuje další protesty a další akce. určitě si to rozmyslí, protože čím víc stávek vyhlásí, tím víc bude jeho obliba u lidí postižených stávkou klesat a nakonec se obrátí proti němu.

Troufám si tvrdit, že pokud Milan Štěch nebude kandidovat v nějakém místě s výraznou levicovou orientací, tak svůj mandát neobhájí. Jedině dobře. Odbory by neměly být spjaty s jakoukoli politickou stranou, ale k tomu jak se zdá, vede ještě cesta dlouhá a trnitá.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz