Je to zajímavé, ale během jeden a půl roku fungování vlády opouští klub nejsilnější opoziční strany už čtvrtý zákonodárce. Po Melčákovi, Pohankovi a Snítilém následuje poslanec Wolf. Scénář je vždy stejný. Poslanec se rozhodne hlasovat nebo jinak vystoupit na základě svého nejlepšího vědomí a svědomí, což mu nakazuje Ústava.

Následuje až neskutečný nátlak, aby se "zbloudilá ovečka" vrátila do stáda doprovázen výhrůžkami silného kalibru a rozhodne-li se poslanec neuposlechnout stranického diktátu, je okamžitě označen za zrádce, zaprodance, kterého koupila ODS a je okamžitě vyloučen ze strany. Někteří členové ČSSD jsou dokonce tak hodní, že nechají rozvěsit po republice na billboardech fotky "zrádců" ve formě parte.

Poslanec Wolf přitom pouze použil svou vlastní hlavu a svůj vlastní rozum. To je však pravděpodobně v ČSSD trestné, protože tam se musí na slovo poslouchat a dělat stejné myšlenkové veletoče jako současný předseda. Podívejme se, jak to vypadá u jiných stran.

O komunistech se nemusíme bavit, protože tam jsou vždy všichni jednotní a tímto skanzenem komunistického myšlení se netřeba zabývat. U lidovců "zlobí" poslanec Hovorka. Občas hlasuje proti vládě, ale nikdo ho nevylučuje. U zelených "zlobí" všichni, hlavně sebe navzájem. Ani tam jsem si nevšiml, že by někdo rebelující dvě poslankyně vylučoval ze strany.

U ODS začal "zlobit" poslanec Tlustý. Ani on není ze strany vylučován. U vládních stran se s "rebely" mluví a obě strany sporu se snaží dojít ke vzájemnému kompromisu. U ČSSD ale vše funguje zcela jinak. Poslanec Snítilý hovořil o neskutečném tlaku na jeho osobu.

Stačí si vzpomenout na prezidentskou volbu. V pátek večer byl Snítilý vyfocen na chodbě spolu s dvěma představiteli ODS. Ti, podle ČSSD, vyvinuli na Snítilého takový tlak, až se z toho v sobotu na zasedání klubu ČSSD zhroutil. Prohřešek?  Poprvé za dobu svého poslancování Evžen Snítilý hlasoval jinak, než jak zněl stranický diktát.

Proto také trvali zástupci ČSSD na veřejné volbě. Kdo si všiml poslance Haška, předsedy klubu ČSSD, nemohlo mu uniknout vytáčení těla do různých pozic pohyby, které by mu záviděla leckterá hadí žena, za účelem kontroly vlastních poslanců, jestli náhodou někdo nehlasuje jinak, než jak vedení nařídilo.

Důsledek Snítilého hlasování mohli všichni vidět v přímém přenosu. Rozčilený Paroubek řekl, že by se nedivil, pokud by byl Snítilý vyloučen ze strany. A ejhle, pár dní na to se přímo nevyřčené předsedovo přání do puntíku splnilo.

Poslanec Wolf si dovolil setrvat v původním názoru ČSSD na americký radar a je ochoten pro něj hlasovat. Poté, co několik týdnů čelil tlaku v podobě výhrůžných SMS se rozhodl z poslaneckého klubu vystoupit. A stanovisko strany? "Je to naše chyba, zmýlili jsme se v jeho nominaci." Jinými slovy, do dvou týdnů bude Wolf vyloučen z ČSSD.

Předseda socialistických poslanců, "slavnější jmenovec" nějakého hokejové brankáře má ve všem jasno: Za odchodem poslance Wolfa z klubu sociální demokracie stojí ODS, "jednoznačně začneme uplatňovat nulovou toleranci vůči takovým způsobům vládnutí pana Topolánka a jeho koalice. Takhle to dál  nejde."

Jako trest za opuštění klubu ČSSD poslancem Wolfem nebude ČSSD párovat ODS ve Sněmovně a nedopřeje vládě klid během českého předsednictví EU. Místo toho, aby se přátelé z ČSSD ptali, kde udělali chybu, nastupuje opět hrubá síla proti jimi nenáviděné ODS.

Připusťme na okamžik, že by skutečně ODS "nakupovala" poslance u ČSSD. V tom případě je ČSSD totálně neschopná, když dala na kandidátky tolik prodejných lidí. Jako daleko pravděpodobnější se ale jeví možnost, že poslanci z klubu ČSSD utíkají sami. Možná utíkají před tím, jak musí hlasovat jen tak, jak si to přeje vedení, možná utíkají před atmosférou strachu, možná utíkají, protože vidí, jak diktátorsky je strana vedená.

ČSSD si za tuto situaci může sama. Vsadila vše na konfrontaci, kdy se snaží jen škodit s heslem "čím hůř, tím snáz vyhrajeme volby." Vedení ČSSD si neuvědomuje, že pokud by zde pokračovala taková rozhazovačná politika jako za vlád ČSSD, tak to s naším státem půjde hodně rychle z kopce. Ale vždyť dluhy se neplatí a reformy nejsou zapotřebí.

Jen aby vedení ČSSD nakonec neskončilo jako kormidelník na Titanicu. Nedá mi to použít na závěr citát jednoho z diskutérů na iDnes: "Slušní lidé z ČSSD odcházejí, Rathové zůstávají." Jen aby na konci volebního období ČSSD nemusela počítat své poslance pouze na prstech jedné ruky.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz