Považuje se za duchovního otce tzv. rovné daně, kterou z nouze nejvyšší implantoval v určité podobě na Slovensku, kde sice tento daňový zázrak údajně skomírá, ale existuje. Zatím. 

Tlustý, který je během svého energeticky náročného rebelství už skoro hubený, dnes využívá příležtosti, jak svoji uraženou ješitnost pomstít a být opět středem pozornosti.

Trumf dostal v podobě many nebeské, tedy církevních restitucí, a světě div se, zřejmě má i tentokrát pravdu, a ČSSD mu vděčně aplauduje, když tvrdí, že vláda záměrně nebo omylem přiřkla církvím větší částku odškodnění, než jí patří.

"Církve chtějí po státu o desetitisíce hektarů víc, než kolik jim v únoru 1948 náleželo, a Topolánkova vláda jim v tom jde na ruku..."

Tvrdí povstalci z ODS Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel a Juraj Raninec. Jejich boj proti vládou navrženému vyrovnání s církvemi málem rozložil celou koalici a premiér už dokonce mluví o menšinové vládě.

Vláda ve svém doplňku, který na jejich žádost nedávno poskytla Sněmovně, uvádí, že k 25. únoru 1948 vlastnily církve a náboženské společnosti 181 326 hektarů lesní půdy a 72 202 hektarů zemědělské půdy.

Dohromady tedy církvím podle ní minulý režim sebral 254 tisíc hektary půdy. Ty nyní vláda chce církvím z jedné třetiny vydat a zbytek finančně nahradit.

Podle rebelů však církve v té době držely jen 170 tisíc hektarů, což potvrzuje i na vládě zcela nezávislý přehled církevního pozemkového majetku v Čechách a na Moravě, které zpracovalo 26. února 1948 pražské arcibiskupství.

Místo 83 miliard by se tak závratná suma smrskla na „pouhých“ 61 miliard korun. A v případě schválení šedesátileté splatnosti při zachování úroku 4,85 % církvím bylo rozděleno 270 miliard korun jen 204 miliardy...

To se nám to pěkně seběhlo... 

Ostatně, při vrozené skromnosti a prahnutí po chudobě, by se církve i tak pěkně "opeřily". Topolánek by tak jako předseda vlády ostrouhal, zvláště když ještě musel splatit stotisícový dluh, tedy skoro polovinu svého měsíčního příjmu, za výlet s milenkou do Itálie.

Tlustému však samozřejmě o církevní blaho pranic nejde. Ani náhodou. Jediné, po čem prahne, je naplnění pomsty za své pokoření.

Uražená politická čest je sviňa... Horší než nevěrná manželka... 

A jak to tak vypadá, jeho role přeběhlíka se pozvolna skutečně naplňuje. Třeba mu ČSSD nabídne vysněné místo ministra financí a jeho neukojené ambice ho dostanou opět na politický piedestal....

Všichni přece jednou byli soudruzi... Než čas oponou trhnul a bylo třeba převléct zimníky...