Česká prasata čeká možná zářná budoucnost.

Autor: Ahasweb | Publikováno: 4.6.2008 | Rubrika: Politika
Vlajka - Česká Republika

Miluje česká prasata...[Flickr.com]I dnes zůstaneme u prasat, tentokrát u těch skutečných. Čínská společnost Shanghai Maling v pondělí zahájila v Hrobčicích na Teplicku výrobu masových konzerv. Firma do vybudování závodu investovala 430 milionů korun, jde tak o zatím největší čínskou investici v České republice. Závod vyrobí až 10.000 tun konzerv ročně, což představuje roční tržby zhruba ve výši jedné miliardy korun. Na slavnostním zahájení provozu to řekl generální ředitel společnosti Qidong Heng. "V novém závodě plánujeme do konce roku 2008 zaměstnat až 150 lidí," řekl Heng. Ještě letos by se mělo vyrobit zhruba 4000 tun konzerv, v dalších letech by se pak měla naplnit maximální výrobní kapacita. Hlavními výrobky budou masové konzervy, u nás před převratem velmi dobře známé a oblíbené, vyráběné tehdy ovšem z čínských prasat za situace, kdy obyčejný Číňan neměl díky velkému Maovi co do huby: vepřový Luncheon Meat, vepřové ve vlastní šťávě a vepřová šunka. Konzervy budou prý především z českých surovin, na českém trhu ale skončí jen něco kolem 5 procent celkové produkce. Většina produkce bude směřovat na vyspělé trhy v zemích Evropské unie, do USA a zemí východní Asie.

Firma SHANGHAI MALING (CZECH) a.s. byla založena v roce 2006 jako dceřiná společnost čínské společnosti SHANGHAI MALING AQUARIUS Co., Ltd., která vyrábí a prodává konzervované potraviny již od 30. let 20. století. Nově kromě tradiční Maling bude uvedena nová produktová řada pod názvem Guding, pod kterou budou vyráběny další speciality typu hotových jídel jako je např. vepřové se sladkokyselou omáčkou nebo vepřové na kari.

V současné době firma hledá distributory výrobků pro trh v České republice a státech Evropské unie a dodavatele veškerých základních surovin pro produkci, tedy zejména prasat. Chovatelům prasat v Česku se tak možná nabízí nová perspektiva. Na českých polích se vypěstuje obilí, nechá se projít trávícím traktem českých prasat a ta se zapakují do konzerv, které nasytí hladové krky po celém světě. Z exkrementů zvaných kejda se vyrobí bioplyn a z něj elektrická energie! To přece za trochu smradu v české kotlině stojí, že? Říká se tomu globální byznys.

Budoucnost chovatelů prasat ale není tak růžová, jak by se mohlo zdát. Zákeřným nepřítelem chovů prasat je v současnosti syndrom multisystémového chřadnutí selat po odstavu (PMWS), který nejčastěji postihuje selata ve věku šesti až čtrnácti týdnů a chovatelům způsobuje velké ekonomické ztráty. České chovatele likvidují podle předsedy Agrární komory také levné dovozy masa ze zahraničí. A současné výkupní ceny masa jsou pro zemědělce tak nízké, že se jim nevyplatí do svých chovů investovat. Podle zemědělců i agrární komory chov vepřů pomalu zaniká, protože farmáři nemají z tohoto podnikání žádné zisky. Meziroční pokles stavů chovaných prasat se pohybuje kolem 9 procent. Stoupající ceny obilí vyvolané výrobou biopaliv zvyšují výrobní náklady nejen u nás. Chovatelé kvůli tomu loni na podzim demonstrovali před ministerstvem zemědělství a neúspěšně požadovali dotace miliardu korun z národních zdrojů. Nyní plánují několik setkání s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem, to první je naplánováno na 5. června. Takže dotace "z národních zdrojů". To je rozkošná formulace znamenající, že sice možná nestoupne cena vepřového na pultech až tak moc, ale vláda utrhne peníze daňových poplatníků pro chovatele prasat někde jinde. Třeba se "ušetří" na údržbě silnic, na zdravotnictví a důchodci se budou nadále pohybovat kolem hranice chudoby. Říká se tomu vytloukání klínu klínem.

Za tohoto stavu věcí mě připadá přinejmenším zvláštní, že čínský investor nasype peníze do továrny na vepřové konzervy právě do Česka. Buď jsou jeho manažeři naprostí idioti, nebo naopak vystihli, že mohou díky dotační politice Evropské unie právě u nás vyrábět lacino a na druhém konci světa prodávat draho. Otázkou tedy je, jakou výkupní cenu vepřového čínská konzervárna nabídne. Může dojít i k tomu, že nakonec ceny vepřového doposud diktované prodejními řetězci, půjdou nahoru a my jen budeme mlsně olizovat huby. A těch 150 i více zaměstnanců v konzervárně? Pravděpodobně to nebudou čeští občané, kterým se práce ve fabrice moc nelíbí. Tipuji spíše pár Poláků, nějaký ten Ukrajinec a Mongolové, kteří se rádi vypraví za prací do civilizované Evropy. Přeji krásný den a k obědu si dejte smažený řízek z českého prasete jako výraz podpory českým chovatelům prasat.

http://www.ahasweb.cz/

4604 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Zahraniční tisk vnímá roztržku mezi Prahou a Moskvou jen jako bizarní záležitost ČeskaEU chystá žalobu na Astru Zenecu

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Notičky z USA. Babiš na tiskovce vypadal, že se rozbrečí. Stvořitel Drahoše a Pavla vylezl z nory. Vyoral o týdnu války s Ruskem„Trapná nenávist k Rusku.“ Klaus účtuje za Vrbětice: Kdo z toho těží
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění