S velkým zájmem jsem si přečetl článek, ve kterém ČSSD ustupuje od svých starých slibů. Což o to, věci jako registrační pokladny, či placení v nemocnici za hotelovou službu nejsou zase až tak stěžejní. V prvním případě snad i oni věděli že jediný přínos bude mít toto opatření nejspíše jen pro výrobce oněch pokladen a ve druhém se jen potřebovali nějak vymezit proti té "zlé" ODS.

Co mne ale opravdu zaujalo je ustoupení od dvou model, na kterých se ČSSD dlouho pokoušela sbírat politické body. Prvním je zrušení plošných majetkových přiznání a druhým ustoupení od zavedení minimální daně.

Přeloženo do češtiny k prvnímu opatření: ČSSD se již nedomnívá, že každý člověk který vydělává nadprůměrné příjmy je automaticky (oblíbeným termínem) zloděj-tunelář, který musí doložit, že svého majetku nenabyl vykořisťováním prostého dělnického lidu. Nebo i ČSSD došlo, že by se tak jako v akci čisté ruce, mohla trefit nejvíce do vlastních řad. Nicméně už snad nebude mezi malými českými závistivci dále rozesévat vrozenou zášť k podnikatelům. Chápu, že ne všichni jsou svatí, nicméně podnikatelská kultura za několik let doznala určité kultivovanosti a světe div se podnikatelé skutečně nejsou kombinací Kmotra a imperialisty.

Nyní přeložme do češtiny druhé opatření, tedy ustoupení od zavedení minimální daně: Už si nemyslíme, že každému kdo hodlá hledat svou seberealizaci i jinde než na úřadě práce jeho snahu řádně osolíme (když mu nemůžeme více sebrat na dani z příjmu, abychom mohli zaplatit ty, kteří se o sebe starat nechtějí).

Celkem hezky tyto snahy zapadají do neúčasti předsedy Paroubka na sjezdu KSČM, neboť by dle předsedy poslaneckého klubu Michala Haška ČSSD hrozilo, že ODS bude lidem podsouvat, že KSČM je s ČSSD snad nějak spojena. Pan Hašek nejspíš nepředpokládá existenci samostatně uvažujícího svéprávného voliče, který si ještě pamatuje minulé volební období dlážděné rudooranžovými zákonnými perlami typu zákoníku práce.

Když celou tuto snahu, která bude s blížícími se volbami nabývat na intenzitě, zjednodušíme dostaneme přibližně následující výsledek. ČSSD nechce ztratit současné voliče, ale potřebuje přilákat nové, mladé a vzdělané. Tato formulace mne sama o sobě celkem pobavila, znamená to snad, že ČSSD volí jen staří a nevzdělaní? Ale zpět k tématu. Aby toho dosáhla musí vyrobit tzv. kočkopsa. Tedy vzít od každého kousek nějak úhledně to namixovat a vydávat za své. Soudný člověk by namítl ale co po volbách, kdyby je (snad ne) vyhrála? Nicméně i toto má řešení. Opět vystoupí ministra čehokoli (naposledy to byl ministr financí Bohuslav Sobotka) a prohlásí, že sliby bohužel nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a pojede se zase po staré koleji. Viz. volby 2002.

Tedy jako jsem již několikrát opakoval když jde o ptákoviny to se levice snaží, když jde o to udělat něco nepříjemného jako reformy penzí či zdravotnictví je na vše dost času, protože o co jde nejvíce? O to být především zvolen. Je smutné, že velká část národa tento několikrát jasně dokázaný fakt není schopna pochopit.

Teď mě napadlo možná by pan Paroubek nějaké voliče ještě zlákal například kouřením marihuany a nošením dredů, jako to zkoušela v posledních parlamentních volbách Unie Svobody.

A jen na úplný závěr, abych alespoň trochu otupil výlevy některých jedinců, které budou patrně následovat v diskuzi, nejsem podnikatelem ale řadovým zaměstnancem.

Napsal Petr Klouček pro http://www.blog.idnes.cz