Správný socialista totiž musí své bohatství před voliči tajit. Jak by to vypadalo, vykřikovat na náměstí, že chudí důchodci nemají třicet korun na doktora a přitom si létat na víkend do Miami nebo cpát tučný břich v pětihvězdičkovém hotelu?

To se musí dělat nenápadně. Třeba si potichu koupit zdravotnické zařízení, zatímco nahlas je nutno kritizovat privatizace ve zdravotnictví. Nebo podniknout svatební cestu, nazvat ji studijním pobytem a ještě si onen pobyt nechat zaplatit.

Mašinfíra Standa představuje pro socialisty ohromný balvan na noze už od té doby, co se stal premiérem. Právem byl pro neschopnost odejit, i když se záminkou k odchodu stal dodnes nevysvětlený původ peněz na Grossovic barrandovské bydlo s bazénem.

Socialisté nevědí, jak se neúspěšného expředsedy a úspěšného akcionáře zbavit. Předseda ze všech nejpředsedovatější nedávno řekl, že Gross nemůže být stranicky trestán, protože je jen řadovým členem bez jakékoli funkce a že je vše pouze soukromou záležitostí pana koncipienta.

Docela mne to překvapuje, protože Lidový dům dokáže bez mrknutí oka vyhodit dlouholetého a loajálního člena jen proto, že jednou jedinkrát projevil vlastní názor. Přitom právě poslanec Snítilý nehlasoval proti socialistickému "programu".

Jenže to bylo do voleb ještě daleko. Čím víc se volby blíží, tím víc musí být vedení opatrné. Každý vyhazov ze strany by mohl voličům ukázat, že ČSSD má "D" ve svém názvu neprávem. V Lidovém domě teď musí řešit dilema, co s Grossem.

Kočka odstřelovačJak Grosse odstřelit a nezašpinit si přitom ruce? Těžký oříšek. Ačkoliv je Grossův nákup  prodej akcií vyšetřován, výsledek šetření je zatím v nedohlednu. Pokud by se prokázala Grossova levota, měla by ČSSD vyhráno a vyhazovem Standy by mohla získat i kladné body.

Lidový dům má ale jasno. Gross (jak jinak?) rozhazuje své lehce vydělané miliony proto, aby socialisty poškodil, myslí si privatizátor Rath. Takže zase oblíbená písnička "nikdo nás nemá rád, nikdo si s námi nechce hrát a všichni nám jen ubližují"?

Gross je bezpochyby intrikán. Určitě má ještě z dob svého působení na ministerstvu vnitra spoustu kontaktů a přátel, kteří by dokázali na jeho přání rozjet nějakou diskreditační kampaň vůči ČSSD. Pokud  by chtěl Gross škodit, nebyl by to vhodnější způsob?

Právě proto, že Gross tuto možnost nevyužívá je nabíledni, že škodit socialistům nějak zvlášť nechce. Prý pomsta za to, že se nedostal na kandidátku a před dvěma lety byl odejit z funkce v bezpečnostní komisi. Za Grossovými nákupy je podle mne něco úplně jiného.

Je možné, že za svá léta ve vrcholné politice nasbíral nemálo "všimného", které v loňském roce částečně legalizoval. Do té doby by tedy musel vše držet pod pokličkou a pečlivě počítat, aby neutrácel příliš mnoho. Teď konečně zábrany spadly a Standa je z legálních milionů v nakupovací euforii. Vždyť podobné modely chování jsou známy z různých kriminálek a detektivek, kdy se lupič nemůže dočkat, až začne "své peníze" konečně utrácet.

Bohužel, poslední věrohodný předseda socialistů odešel z Lidového domu před šesti lety. Každý následovník byl už jen horší a horší. Současný nejsilnější předseda s nejnižší členskou podporou je ošlehán předrevoluční politikou. To ale neznamená, že by byl lepší než Standa Mašinfírovič.

Jirka Kamveřejnýprůzkumtamplášť má narozdíl od Standy plná ústa péče o chudé, nemajetné a ublížené. Tím ale veškerá podobnost končí. Rád se novinářům předvádí v drahém obleku a spokojeně chrochtá "kdo z vás to má", rozvod s bývalou manželkou vydává za přednost, ač ta se o rozvodu dozvídá až z novin, heroické Jirkovo tažení proti "pisálkům", aby milenku nenazývali milenkou mu navíc dodalo směšnosti.

Ani se nedivím, že Miloš Zeman raději z ČSSD odešel. Z jeho nástupců mu muselo být, velmi slušně a korektně řečeno, silně nevolno až š(l)oufl. Ještě pár Grossových nákupů, pár Paroubkových "studijních cest", pár Jandákových pohrdání "smradlavými důchodci" a voliči přejdou k ideologickým souputníkům socialistů.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz