Když pominu středeční frašku s třetím pokusem odvolat vládu, tak jako tak, prvomájový dýchánek se socialistům nevydařil. Úplatek pro návštěvníky v podobě volňásků na lochnesku se ukázal být lákavějším soustem, než páně Paroubkovy slovní výpady vůči vládě.

Ještě že má mezi příznivci "smradlavé důchodce", kteří si jej rádi vyslechli. V opačném případě by hovořil pouze k najatým brigádníkům, pořadatelům a stanu. Vrchní socialista svolává tiskovky ke všemu možnému a takřka neustále. Je tedy s podivem, že s klidem přešel incident, ke kterému během dýchánku na Výstavišti došlo a o kterém napsal kolega blogger Goldmann (viz zde).

Možná to bylo proto, že by musel spílat spolustraníkům a nebylo na koho vinu hodit. Vždy ale mohl použít své oblíbené klišé, že za incidentem stojí agenti - přisluhovači v žoldu ODS. Ale třeba byl tak rozčarován z na atrakce rozprchnuvších se hostů, že si toho ani nevšiml.

Pátek byl ve znamení zmateného Zaorálka. Obvinil vládu ze zatajování smrti českého vojáka v Afghanistánu, která údajně o ní věděla už před hlasováním o vyslání dalších vojáků do této oblasti. Zaorálek zřejmě nepochopil, že jde o vojáky, kteří skutečně bojují a na vojáky si jen nehrají.

Každý voják, který jde na zahraniční misi si je moc dobře vědom toho, že nejede na dovolenou. Vybral si rizikové povolání, kde smrt je rovna pracovnímu úrazu. Tohle ale zřejmě stínový ministr nechápe a nerozumí tomu.

Ve své snaze nasadit vládě za každou cenu psí hlavu začal počítat minuty a vteřiny, aby dokázal, že vláda o tom musela vědět. K traggické události došlo před půl jednou, zraněný voják při převozu do nmocnice svému zranění podlehl. Hlasování proběhlo okolo čtvrté hodiny.

Zaorálek: "Nedovedu si představit, že by tuto informaci zatajili představitelům vlády. Takže bylo dost času na to, aby premiér nebo ministryně obrany před hlasováním informovali, že došlo k bezpečnostnímu incidentu v Afghánistánu." Jednání se podle něj mělo přerušit do doby, než se zprávy upřesní a potvrdí.

Sám Zaorálek připustil, že by informace hlasování neovlivila. Proč tedy prudí? Proto, že si vojenské nasazení představuje jako Hurvínek válku. Pokud by měla být stejným způsobem informována například americká exekutiva, pak by americké ministerstvo obrany nedělalo nic jiného.

Samozřejmě, smrt je tragédií jak pro samotného vojáka, tak pro celou jeho rodinu. Bohužel, při vojenském nasazení se s ní musí počítat. Ale možná že jen Zaorálek nemůže armádě odpustit, že vyšlo najevo, jak ještě ve funkci předsedy sněmovny cestoval domů do Ostravy.

Sobota byla ve znamení dvou socialistických poslanců, kteří se rozhodli jít podpořit aktivisty Greenpeace v jejich nezákonném pobytu ve vojenském prostoru, kde má stát americký radar. Pokud by řekli pravdu, a nevymýšleli si směšné báchorky, možná by udělali lépe.

"Jako poslanci budeme rozhodovat o umístění radaru, chceme se proto přímo na místě přesvědčit o podmínkách, v jakých aktivisté pobývají, a zároveň jim vyjádřit podporu," řekl jeden z poslanců, který následně neoprávněně vstoupil do vojenského prostoru odvolávajíc se na svou poslaneckou imunitu.

Jestli dobře chápu jeho slova, pak podle kvality nelegálního stanového tábora a instalovaných plošin ve stromech se bude pan poslanec rozhodovat, zda bude souhlasit s radarem. Ještě by měl prozradit, zda jeho rozhodování ovlivní například stabilita aktivisty vybudovaného mostu (kde tito rádoby zelení aktivisté asi brali materiál?).

V neděli pak zaperlil panoš z Tří oříšků pro Popelku. Při jeho výroku, že blob, chobotnici nebo chrchel, jak je lidem nazývána Kaplického budova Národní knihovny, zpolitizovala ODS proto, že Kaplický je "pravdoláska".

Bodrý Jandák má možná pravdu v tom, že někteří zastupitelé ODS servilně přijali názor prezidenta republiky, ale politikum z toho začali dělat právě v Lidovém domě, když z politizace obvinili ODS. Exministr Jandák vůbec nevzal v potaz, že Kaplického stavba je tak příšerná, že se lidem jednoduše nelíbí.

Od samého počátku, kdy jsem poprvé viděl návrh, tvrdím, že tato budova nemá v blízkém sousedství Hradu a Belvederu co pohledávat. Stavba se mi nelíbí a pokud by někde měla stát, tak určitě někde dál od centra, kde by nebyla až tak rušivým elementem.

Nabízí se například Pankrác, kde by tato budova mohla tvořit předěl mezi paneláky a mrakodrapy. Takovéto monstrum rozhodně nepatří do míst spojených s českou státností. Ani svým vzhledem, ani svou velikostí.

Začíná nový týden a určitě budeme svědky dalšího prudění ze všech stran. Politika je bojem o to, kdo na koho vylije víc špinavých kyblíků. Zatím ale prim hraje Lidový dům, který ostatní strany převyšuje o dva řády. Muselo by se stát něco naprosto nepředvídatelného, aby tomu tak nebylo i nadále. Buď přílet Marťanů nebo odchod socialistické "ostřelovačské čety".

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz