Jako by se vše proti Oranjes spiklo. Vyronání s církvemi se odložilo, vláda podle předpokladu v pohodě odrazila třetí atak, a tak prvomájové oslavy předsedovi z Lidového domu s posláním od vyšší bytosti pěkně zhořklo.

Dopoledne na stejném místě slavily Red sculls, vyslechly si procítěné veršování ženy pod pultem a uličku hanby přichystanou nacionalisty prošly bez uzardění. Celé dvě tisícovky vyznavačů dělnického a rolnického náčiní s pěticípou hvězdou se radostně smály za zvuku dechovky a hltali každé slovo agenta Famera.

Odpoledne vystřídala starou gardu její oranžová rezerva. I zde vyhrávala dechovka, i zde se plamenně rozhořčil přítel předseda opakujíce polopravdy a vyslovené lži o ožebračování nízkopříjmových skupin obyvatelstva. Fakt ale ta ODS musí být příšerná, když se kvůli její reformě zdražují potraviny po celém světě...

Jenže předsedovi se sexy mozkem nikdo neřekl, že návštěvníci mají dostat odměnu teprve poté, co si vyslechnou jeho projev. Lidový dům rozdal mezi návštěvníky své zahradní party tisíc vstupenek na pouťové atrakce od přítele Kočky a uplacení návštěvníci se místo oficiální oslavy vrhli skotačit na kolotoče, autodromy, střelnice a horskou dráhu.

Ještě, že mezi návštěvníky byli i pomalí důchodci, na které se vstupenky nedostaly. Jinak by zůstal Paroubek s tělem dvacetiletého h(r)ocha u Křižíkovy fontány sám jako kůl v plotě. Je to zkrátka pech. Jeden udělá všechno možné proto, aby vůbec někdo předsedův projev poslouchal a ti nezvedenci ani nemají kouska slušnosti v těle, aby tu chvilku přetrpěli.

Na druhou stranu se ukazuje, že kolotoče, autodromy, střelnice a horská dráha jsou daleko zajímavější atrakcí, než stokrát obehraná písnička, hraná stále dokola. Možná bych měl pro Lidový dům řešení. Příští rok by měli slavit společně se svou starou gardou.

Rétorikou ani názory se od sebe neliší, důchodci si rádi vyslechnou dvojitou dávku dechovky, zatleskají jak přestárlé seriálové prodavačce, tak oběma plameny dštícím předsedům a teprve poté, patřičně inspirováni, půjdou na lochnesku a střelnici. Pak se letošní blamáž nebude opakovat. A pokud by se to nepovedlo a novomanžel Paroubek neuspěl, může ho přítel Kočka zaměstnat v pokladně na vstupenky.

Ale, upřímně, je to smutné, když Lidový dům musí uplácet návštěvníky volňásky na atrakce, aby vůbec přišli slavit svátek práce společně s vedením ČSSD. Daleko lepší než svátek práce je oslava dne lásky s milovanou bytostí pod rozkvetlou třešní. Z toho by si jak Jirka, tak Vojtěch měli vzít příklad a hurá na Petřín!

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz