Storpnický: City při četbě Respektu

Autor: Odjinud | Publikováno: 1.5.2008 | Rubrika: Zamyšlení

Karel Schwarzenberg se těší všeobecné přízni médií, o níž se stará zástup loajálních novinářů, kteří prošli jeho Respektem. V tomto časopise se píše pod dojmem a s pocitem oprávnění. Autoři zaujatě hájí nestrannost a svobodu pravicového slova: takové volně podle pravdy.

Jako student žurnalistiky jsem, ač tehdy redaktor Literárních novin, strávil dvouměsíční stáž v Respektu. Jejich redakce v Křemencové ulici byla podobně neuspořádaná jako ta naše literárkovská. Počítače měli ale s rychlejším připojením k internetu a myši zbavené prachového nánosu. K šéfredaktorovi bylo nutno objednat se přes milou vrátnou.

Takhle nějak se v Respektu píší začátky reportáží: nejdříve navodit atmosféru, udeřit emotivním protikladem, vzbudit zájem, že vás autor přivede do míst, kam běžní čtenáři, zvlášť ti jiných časopisů, nesmějí.

Nic proti tomu, ale se splněním týchž kritérií lze čtenáře uvést do děje i takto: nad stolem pro redakční porady, který byl tehdy v Literárkách hlavním maskotem odporu části redakce, visel v Respektu dlouhý seznam mobilních kontaktů. Nechyběl Weigl a Šlouf, u jihoafrického mobilu Radovana Krejčíře byla hvězdička s poznámkou: nešířit a smajlík.

Vedle toho, že jsem se chtěl učit psát i jinak než dosud, zajímalo mě čistě novinářsky, jak Respekt chodí. Hledal jsem marně, všechno bylo v pořádku, nic zvláštního. Vynikající nuda. Až poslední text. Pořád mi to nešlo, pořád to nemělo důvod být otištěno v Respektu. Pozval si mě večer editor Ivan Lamper. V redakci, kde byl za dne burzovní shon, jsme byli sami dva a lampa se zakouřenou clonou. Tady u Lampera vzniká po dvacetiletí tajemství Respektu, došlo mi naráz.

Stačí volba slov, nahrazení anonymního šéfredaktora za denního světla tajemným editorem v duchu „…a lampa ještě svítila“ a z dobrotivé stařenky je, via babka kořenářka, ježibaba. Takové volně podle pravdy. V Respektu se píše pod dojmem a s pocitem oprávnění. Píše se tu s čistým úmyslem o věcech prohnilých, snaží se zlepšovat systém, pečuje se o demokracii, odhaluje se korupce.

Píše se tu zaujatě a hájí se nestrannost a svoboda slova. Velká část české intelektuální levice mezi válkami, která tvořila nejvlivnější think-tank své doby, když se vzpamatovala z roku 1929, své city nepřehodnotila a trvala většinově na svém. Tak trvá i Respekt, po nekritickém obdivu k Václavu Klausovi v devadesátých letech a procitnutí během balíčků, na ideologickém svém.

Tento časopis však zároveň nastavil naší době standard, kterého popravdě nikdo druhý tak úplně nedosáhnul. Mohl si dovolit to dělat, mělť štědrou kapsu Karla Schwarzenberga. Za těch dvacet let prošlo Respektem mnoho novinářů, kteří mají dnes jeho školu a tvoří vlivný směr. Bývalé respekťáky lze najít v Lidových i Hospodářských novinách nebo na internetovém Aktuálně.cz. Ve svém týdeníku se kdysi naučili poctivé práci i šetrné manipulaci s citáty a fakty.

Ono hájemství Křemencové, spočívající v pravicové svobodě s dobrým platem, splácejí dnes svému mecenáši zlatem: tvoří mu politickou auru, jakou neměl, vyjma polistopadových měsíců, Václav Havel ani, vyjma prvních let české samostatnosti, Václav Klaus. Cokoli udělá Karel Schwarzenberg, i kdyby to dopadlo úplně jinak, než zamýšlel, je dopředu označeno za mimořádný přínos rozvoji politiky, vědy i umění.

Polemika s jeho politickým působením je dopředu prohraná. Vadí mi vědět, že Respekt bude Mašíny vyznamenávat a Literárky je odsoudí, že tam radar je skvělý a tu, že je to zpozdilé. Na jednom pozoruhodném se Respekt i Literárky shodnou: nelahodí jim opozice ve Straně zelených. Důvody jsou už zase jiné. Respekt má za to, ústy svého šéfredaktora, že je antiamerikanistická, neodpovědná a bez smyslu pro realitu. Literárky, rovněž ústy svého šéfredaktora, že tato opozice nepředstavuje principiální alternativu a mnozí její představitelé jsou stejní jako Martin Bursík, jen méně schopní.

Co je naše, to je dobré. A na zelené si kdysi dělaly Literární noviny a dnes dělá Respekt jakési nároky, nikoli vzdálené majetnickým. Respekt ani Literárky, zdá se mi, nechtějí zelené, chtějí svou stranu. Jako příznivec odvahy Mašínů a odpůrce nesvéprávnosti radaristů, odkládám oba listy a zachmuřen si jdu s cigaretou kvality života napustit půlnoční vanu.

Ale než mi nateče voda, ještě dovětek: časem se každý, kdo si zvykl láskyplnou silou pečovat o povznesení druhých, octne příliš nad ně povznesen.

Matěj Stropnický

Autor je místopředseda Republikové rady SZ.
Zveřejněno v týdeníku Literární noviny.

3646 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Za Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI? Pane Fialo, že se nestydíte

euPortal.cz

Šéf ODS vyhodil Václava Klause ml. a pochvalně se vyjádřil o sprostém a vulgárním ODSakovi Pavlovi NovotnémVáclav Moravec se v České televizi zachoval jako totální prase. Podívejte se

Eurabia.cz

Francouzští intelektuálové sepsali apel proti proislámské cenzuře v Rakousku již podpořil Evropský soud pro lidská právaŠéf ODS vyhodil Václava Klause ml. a pochvalně se vyjádřil o sprostém a vulgárním ODSakovi Novotném

FreeGlobe.cz

Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)Teroristický útok v pražském metru: Hřib naštěstí nebyl atomový

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Vééélkýýý problém. Klaus našel podporu u Babiše, ODS v koncích, nedokáže ho odvolat z prestižního výboru ve SněmovněVystřelí Orbán a Salvini Zahradila do popředí v EU? Možné to je. Nové informace
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění