ODS se vždy řadila k eurorealistickým stranám, neprávem označovaná jako euroskeptická. Podpisem Lisabonské smlouvy náhle nastal obrat a ta tam je postoj vyznávající vůli obyvatelstva prostřednictvím referenda.

Možná, že se Mirek Topolánek snaží vyhnout označení České republiky jako hrobníka Eurosmlouvy 2 a právě proto je tak velká snaha z jeho strany protlačit Lisabonskou smlouvu, která navíc nemá a nebude mít oficiální překlad, pouze parlamentem. Mnozí voliči to však vnímají jako zradu ODS na svých ideálech.

Mirek Topolánek svému předchůdci v některých ohledech nesahá ani po pověstné kotníky. Způsob vedení ideové konference, kdy směli vystoupit pouze vyvolení jedinci, tzv. garanti je dost nešťastný. Samozřejmě je pochopitelné, že se diskuse mohla zvrhnout do mnohahodinové debaty bez ladu a skladu, ale možnost vystoupit by měl mít každý delegát.

Lstí se dostal k mikrofonu jeden z delegátů, který chtěl veřejně vyjádřit svůj nesouhlas s premiérem: "Pan předseda zmínil, že dialog by měl zaznít na jednáních, jako je toto. Bohužel z jeho strany se jednalo pouze o monolog, diskuse s panem předsedou nebyla žádná. Tak abych se dostal k panu předsedovi na pódium a mohl vůbec promluvit, vzal jsem v jídelně z vázy kytku a tu jsem mu donesl. Pak jsem mu vzal mikrofon," řekl médiím "rebel" René Franěk.

Impulsem k tomuto činu bylo premiérovo vyjádření, že s Lisabonskou smlouvou souhlasí 85% voličů ODS. Nevím, kde bere Mirek Topolánek takovou jistotu, že pouze tři z dvaceti voličů ODS jsou proti Euroústavě 2. Mám mezi svými přáteli mnoho voličů ODS a jen málo z nich Lisabonskou smlouvu vítá. Řekl bych, že premiérem zmíněný poměr je přesně opačný.

Premiér Topolánek Reného Fraňka okřikl, aby mlčel. Pokud chce být Topolánek kromě úspěšného předsedy, který vyhrává volby, rovněž státníkem, pak by si měl uvědomit, že dobře míněná kritika je zapotřebí. Nikdo není neomylný a projevovat se vůči svým spolustraníkům, kteří ho vynesli na místo předsedy takto nedemokraticky je k politování a závažnou politickou chybou.

O Václavu Klausovi se všeobecně tvrdí, že je arogantní a narcistický. Jenže Václav Klaus vždy byl pro diskusi, ve které zaznívaly i kritické hlasy, které se mu rozhodně nelíbily. To ale nebyl nikdy důvod k tomu, aby kritici byli okřikováni, naopak, tyto hlasy bral Václav Klaus vážně a bral si je k srdci.

Topolánkovo dilema nestat se státem, který setne hlavu paskvilu zvanému Lisabonská smlouva možná nakonec vyřeší Irové. V Irsku jako v jediné zemi bude Lisabonská smlouva probíhat schvalováním v rerferendu. Za poslední měsíc významně poklesl počet zastánců a výrazně stoupl počet odpůrců. Šance, že by Lisabonská smlouva v Irsku prošla se stále tenčí a už dnes je téměř jisté, že Lisabonská smlouva v Irsku narazí.

Mirek Topolánek by měl občas raději mlčet. Často ho ovládají emoce, kterým dává volný průběh a to je ve většině případů jen na škodu. Premiéru by měl konečně někdo říct staré a pravdivé přísloví: "Mluviti stříbro, mlčeti zlato."

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz