Ekonomika a sport: Tenistka Šarapovová bohatne díky slabému dolaru

Autor: Lukáš Kovanda | Publikováno: 21.1.2005 | Rubrika: Ekonomika
Šarapovová

Směnné kursy měn hýbou světem. Bedlivě je vedle devizových obchodníků sledují i třeba tenisté. Lindsay Davenportová, hráčka číslo jedna na žebříčku WTA, prohlásila, že čekala několik měsíců na výhodnější kurs, než v hotovost proměnila svůj šek za vítězství na Australian Open v roce 2000. Letošní vítěz by tak dlouho čekat neměl.

"Pamatuji se, jak jsem výherní poukázku přitáhla domů. Kurs byl tehdy opravdu hrozný," uvedla osmadvacetiletá Američanka Davenportová před začátkem letošního Grand Slamu. Šampión turnaje bude nyní "kasírovat" ekvivalent 900 tisíc dolarů, což je o 75 procent více než v roce 2002 brala za vítězství Jennifer Capriatiová. Od té doby se "prize money" na největší australské pravidelné sportovní akci vyhoupla o dvacet procent výše a pohyby kursu mezi americkým a australským dolarem přispěly k dobru dalšími 46 procenty.Když v roce 2001 zvítězila Venus Williamsová ve Wimbledonu, přišla si v přepočtu na 650 tisíc dolarů. Maria Šarapovová, jednička na trávě v loňském roce, obohatila svůj účet o téměř 400 tisíc dolarů vyšší sumou.

Zatímco sportovci se radují, majitelé práv k televizním a sponzorským právům "skřípou zuby". Tyto kontrakty jsou totiž uzavírány právě v "tvrdé měně". Společnost Tennis Australia, organizátor turnaje, uvedla, že oslabení americké měny ji letos přinutí k tomu, aby sáhla do hotovostních rezerv. Jinak by nepokryla náklady.

"Rezervy jsou tu od toho, aby pokryly ztráty zisku, způsobené buď měnovými fluktuacemi, nebo nedostatkem sponzorů. Nefinancuje nás žádná kouzelná babička," řekl mluvčí pořadatelské společnosti, John Lindsay, agentuře Bloomberg. Ve čtvrtek dopoledne se jeden australský dolar prodával za 75,88 amerického centu. Od ledna 2002, kdy měla jednotka platidla "protinožců" hodnotu 51 centů, až do konce loňského roku si australský dolar připsal 53 procent.

"Americký dolar je globálně nejrozšířenější měnou, v níž jsou vyčíslovány sponzorské a vysílací smlouvy," tvrdí Paul Smith, vrchní manažer u sydneyské společnosti Repucom, jež se zabývá sponzorským managementem. "Problémem Australian Open a obdobných akcí je fakt, že organizátoři nemohou mnoho z výdajů na zajištění akce kalkulovat v amerických dolarech," upřesňuje Smith a dodává: "Místo konání prostě organizační tým předurčuje k tomu, aby své závazky splácel většinou právě v australských dolarech." Tedy zatímco příjmy plynou do turnajové pokladny v oslabených dolarech amerických, výdaje z ní odtékají ve stále silnějších dolarech australských.

Společnost Tennis Australia navíc uvedla, že kvůli silnému domácímu platidlu bude škodná i po zajištění vůči měnovým rizikům. "Posilování australského dolaru trvale devalvuje sponzorské a televizní příjmy," praví se ve výroční zprávě firmy z října loňského roku.

Další dva pořadatelé velkých sportovních akcí na nejmenším světadílu světa, společnost Formula One Race a Australská ragbyová unie, již prohlásili, že se rovněž zajistili proti rizikům plynoucím z pohybů v kursu vůči americkému dolaru.

Vyšlo též v Hospodářských novinách 22. 1. 2005.

4807 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Pomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlastPozdně komunistický režim nás chránil před jinými totalitami - ekologickou a multikulturní. Na konci socialistického režimu ale došlo k tomu, že estébácké kádry se dokázaly dohodnout se Sorosovými lidmi

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Plukovník Šlachta promluvil. I o kauze Nagyová. Mnohým se to nebude líbitA Petříček mlčí! Tereza Spencerová žaluje Západ za jatka, o kterých se mlčí. Jde i o Trumpa. A o vás
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění