Připomeňme si rok 2002. Svatopluk Karásek se dostává do poslanecké sněmovny společně s herečkou Táňou Fischerovou na kandidátce KDU-ČSL. Oba dva, jak sami sebe prezentovali, nezávislí kandidáti před nástupem mandátu prohlašují, že nebudou žádné hlasovací stroje a budou se vždy rozhodovat podle svého vědomí.

Krátce po volbách se ale ukazuje, že US-DEU nemá dostatek poslanců k založení poslaneckého klubu, ze kterého plynou pro stranu zajímavé výhody jako například služební vůz pro předsedu parlamentní frakce či samostatná místnost. Lidovci promptně oba dva nezávislé poslance poskytují již tehdy skomírající US-DEU.

Za celé řtyři roky nenašel Svatopluk Karásek a ani Táňa Fischerová odvahu hlasovat jinak než jak si přála nejsilnější vládní strana. Paradoxně se tak stali nejoajálnějšími poslanci vládní koalice. V době, kdy vrcholila Grossova aféra, zmohli se oba tito nezávisle závislí poslanci pouze na zdržení se hlasování.

Svatopluk Karásek tak v mých očích ztratil kredit morálního zastánce, kerý už byl nalomen poté, co byl v roce 2003 přistižen opilý za volantem a zhruba o rok později jsem pana Karáska zahlédl na jedné z pražských laviček "společensky unaveného" odpočívat. Jinými slovy, byl tak opilý, že se ani nemohl postavit.

Snadný příjem z poslanecké sněmovny, kdy mohl místo něj sedět v lavici kývací pes, měl po volbách skončit. US-DEU byla již delší dobu v kómatu a tak se po volebním fiasku Svatopluk Karásek rozhodl z pozice místopředsedy strany (po pár měsících členství!) kandidovat na místo předsedy proti "telefonní ústředně" Pavlu Němcovi.

Kněz Karásek se spasitelem nestal. Zhrzen opustil řady US-DEU těsně předtím, než tato odešla do věčných lovišť. Po dvou letech chce Svatopluk Karásek absolvovat come back. Tentokrát jako nezávislý v barvách místních zelených. Před dvěma lety se neúspěšně pokoušel dostat do Sněmovny jako poslanec za LiRu a neuspěl ani v senátorských volbách.

Cožpak o to, Svatopluk Karásek se svou názorovou flexibilitou mezi nesourodý spolek zelených frakcí zapadne. Nicméně by se jak Martin Bursík tak Dana Kuchtová měli mít na pozoru. Svatopluk Karásek opět odkývá vše, co mu bude stranou předloženo a pravděpodobně se bude opět chtít, podobně jako v US-DEU, dostat k vedení strany.

Svatopluk Karásek v rozhovoru řekl: "Poslední dva roky jsem se s mnoha přáteli intenzivně zabýval myšlenkou založit novou politickou stranu, protože jsme neměli koho volit. Nakonec jsme se rozhodli novou stranu nezakládat, ale podpořit stávající Stranu zelených, která nás i mě osobně stále více přesvědčuje, že na naší politické scéně hraje pozitivní roli a často zaujímá postoje, které jsou nám i mně vlastní."

Politický turista by se raději měl dál věnoval své bohulibé činnosti faráře a písničkáře a do politiky se neplést. Již jednou dokázal, že na ni nemá. Jeho silně zmatené projevy v poslanecké sněmovně budily všeobecný úžas. Další nekompetentní osobu parlament nepotřebuje. Je jich pln.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz