Paní senátorka Gajdůšková, která se proslavila "moderováním" debaty s prezidentskými kandidáty v senátorském klubu ČSSD a kde shořela jak benzínem politý papír, se rozepsala o hrůzách návrhů ministra zdravotnictví Julínka.

Návrhy ministra Julínka přirovnala k "tunelování republiky"jako u kuponové privatizace. Paní senátorka píše: "Za tisícikorunu v kuponové privatizaci prý každý dostal majetek v nominální hodnotě deset tisíc korun, přitom byl tak rozdán majetek v hodnotách stovek miliard. Problém byl v tom, že většina národa se s bídou shledala s onou vydanou tisícikorunou, zatímco Kožený a jemu podobní získali stovky miliard. Českou republiku, tedy nás všechny, to stálo jeden roční státní rozpočet, každého z nás jednotlivě ročně o patnáct až dvacet procent nižší životní úroveň, než jakou bychom bez tohoto tunelování mohli mít."

Možná by paní senátorka mohla prozradit, kolik peněz získala za své dvě kuponové knížky.  Privatizace se zúčastnilo okolo šesti milionů oprávněných osob. Paní senátorka tedy tvrdí, že nejméně 3.000.001 osoba nedostala zpět svou tisícikorunu.

Mohu soudit pouze podle svého okolí. Společně s rodiči a manželkou jsme v první vlně investovali do jednoho fondu ve druhé už různě. Každý jsme dostali za svou tisícovku 10.500 korun za první vlnu, za druhou od 8.000 do 14.800 korun. V mém okolí mezi známými neexistuje nikdo, kdo by na privatizaci svou tisícovku prodělal. Jedna známá uposlechla slov tehdejšího ministra financí Klause a investovala přímo do podniku. Výsledek? Získala za svou tisícovku téměř 350.000 korun.

Argumentace paní senátorky je demagogická, snažící se vytlouci kapitál od závistivců, že ostatní investovali lépe. Je zajímavé, jak s postupem času narůstají čísla zveřejňovaná ČSSD, kolik že nás stála kupónovka. Nejprve se mluvilo o 200 miliardách, pak půl bilionu a dnes už se mluví o jednom státním rozpočtu (ten je ve výši jednoho bilionu). ČSSD ráda hovoří o kupónovce jako o loupeži století. Předpokládám, že paní senátorka určitě získala více, než kolik do kupónovky investovala. V tom případě je i ona zlodějkou století.

Nejkrásnější ale na celé záležitosti je, jak ČSSD jen kritizuje, že se vše udělalo špatně. Co ale dokázala sama ČSSD, když byla osm let u moci? Prakticky každá privatizace pod její taktovkou byla problémová a zaváněla korupcí. Malá ukázka: Gripeny, Unipetrol, Telecom. Já si nedokážu představit, jaký chaos by byl, pokud by se kupónovka odehrávala v režii ČSSD. Možná by dnes ČSSD za drobky, které by při privatizacích spadly do jejího klína už vlastnila celou ČR a Maledivy.

Vzpomeňme si, jak Miloš Zeman bránil privatizaci bank, aby potom ČSSD kritizovala ODS, že banky nebyly zprivatizovány. Hledá-li ČSSD loupež století, pak je na místě připomenout převzetí IPB Československou obchodní bankou za symbolickou korunu a neomezené státní záruky.

Paní senátorce se nelíbí privatizace nemocnic. A už se zase straší: "Dojde k vytunelování rozsáhlých majetků zdravotnických zařízení, ale také odplývání nejméně dvaceti procent toho, co platí každý občan na zdravotním pojištění do soukromých kapes mimo systém zdravotní péče (povolená hranice možného zisku soukromých pojišťoven podle návrhu ministerstva), kterou si pak občané budou muset zaplatit nebo ji prostě nedostanou."

To už je opravdové vyvolávání paniky stejně jako tvrzení Julínkova předchůdce, jak dostává tisíce dopisů denně s tím, že pisatelé nemají třicet korun za poplatek u lékaře. Ať paní senátorka jmenuje byť jedinou nemocnici, která po "privatizaci" zkrachovala či přestala přijímat pacienty.

ČSSD převedla zadlužené státní nemocnice na kraje tehdy s heslem "když má ODS kraje, tak ať si to vyžere". A ODS si poradila. Nemocnice byly oddluženy a převedeny na akciovky, v nichž je hlavním akcionářem kraj. Drtivá většina těchto nemocnic začala prosperovat a světe div se, péče o pacienty nebyla nijak omezena, apíše naopak. Pro každou nemocnici platí, že spokojený pacient se rád vrátí, až bude opět potřebovat pomoc.

Co udělala ČSSD? Snažila se získat oddlužené a prosperující nemocnice zpět do vlastnictví státu nebo alespoň do postavení, kdy o dění v nemocnici by rozhodoval stát bez ohledu na vlastníka, který by byl zodpovědný za případnou ztrátu (síť neziskových nemocnic).

Pokud jsou privatizované nemocnice takovým zlem, tak proč exministr zdravotnictví Rath koupil zdravotnické zařízení? Exministr Rath je populista nejhrubšího zrna. Dříve zastánce tvrdých poplatků za ošetření, vysokých platů lékařů bez ohledu na finanční situaci nemocnice náhle prozřel a je proti poplatkům, proti privatizacím, straší pacienty a vyvolává mezi nimi paniku.

David Rath je obyčejný politický hochštapler, který jde jen za vidinou co největšího koryta. Z ODS byl odejit a nakonec zakotvil v ČSSD, kam ho dotáhla jemu podobná příšerka. Věřím tomu, že kdyby zde přistáli pověstní Paroubkovi Marťani, bude David Rath první, kdo se obarví na zeleno a začne nosit tykadla. Ale abych ČSSD nekřivdil, přeci jen je tato strana v něčem jednička. V počtu šibalů k počtu získaných křesel a zastávaných funkcí.

Paní senátorka Gajdůšková má obavu, že budou nemocnice vytunelovány. Doporučil bych jí, aby šla navštívit nějakou zprivatizovanou nemocnici a přesvědčila se na vlastní oči, v jak otřesných podmínkách tam jsou pacienti-důchodci škemrající o pomoc po infarktu žmoulaje v rukou pětadvacet korun. Pak ať zde napíše, co je pravda a co je jen socialistická propaganda.

Mimochodem, vybírání poplatků přineslo po čtvrt roce už své prní výsledky. Nemocnice investují do prostředí pro pacienty, zakupují nové sanitní vozy a tak dále. Pacienti si laciné léky kupují za své bez receptu (vyjde je to laciněji) a u lékařů jsou o něco kratší fronty. Mohu to posoudit - sám jsem musel nedávno kvůli akutním zdravotním potížím vyhledat pomoc v nemocnici (zlí jazykové budou tvrdit, že to je proto, že mi ČSSD leží v žaludku). A co je nejzajímavější? Protože jsem měl evidentní bolesti, nikoho nezajímalo, jestli jsem zaplatil u vchodu třicet korun. To počkalo až po ošetření, zlepšení mého zdravotního stavu a propuštění do domácího ošetření.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz