Recenze: Odstřelovač nebo mariňák, my jsme jedna rodina

Autor: Petr Černý | Publikováno: 10.4.2008 | Rubrika: Recenze

Na vojáky – každý kluk si na ně hrál, zběsile běhal po dvorku s plastovou imitací ,,kalacha“, křičel a pronásledoval nepřítele v podobě mladšího bratra nebo svého kamaráda. A když přišel večer, nebyl problém vybalit svou sbírku vojáčků v kyblíčku a rozehrát  válku v obýváku. Touha nosit výhradně maskáče jistě postihla kdekoho z nás. Tu a tam postihne i filmové tvůrce – není, ale jisté, že to divákovi přinese stejné potěšení jako kdysi na jeho ,,domácí frontě“.

Mariňák

Anketa úvodem – John Cena – říká ti to čtenáři alespoň drobet něco? Tipuji, tak z 80%, že ne. I když u některých dam, byt´ ho neznají, by jim srdce zaplesat mohlo. Při pohledu na Cenu je vidět, že v tom fitku strávil nejeden pátek a tak se raději vyvarujte koukat na ,,Mariňáka“ se svou drahou polovičkou. Mohla by Vás totiž chtít nastrkat do nejbližší posilovny, což je vražda, kór takhle na jaře, ještě nedávno po vánočním hodech. Každopádně, pokud sledujte wrestling, přesněji federaci WWE, Cena je zápasník, tuším, že momentálně i světový šampión, stejně jako kdysi třeba býval The Rock. A ,,Mariňák“ je dalším filmovým kouskem jako nedávná ,,reality“ ,,Zab nebo budeš zabit“ od produkce WWE.

John Triton to v Iráku trochu přehnal. Vystřílel vše, co nohy mělo, tudíž neuposlechl rozkaz a je z armády propuštěn. Snaha najít si práci by tu byla, jenže jako ochranka by neměl prohazovat lidi výlohou a lámat jim ruce, takže nám mariňák putuje zpátky domů za svou pěknou ženou. Na psychologické drama ,,Proč, když řeším všechno pěstí, nemůžu najít práci ?“ se tu nehraje a proto musí přijít nějaká ta záminka, aby nám John ukázal, co všechno ho kdysi na té vojně naučili. Záminka zde má podobu bandy rádoby gangsterů, kteří právě přepadli klenotnictví a jsou na útěku před policií. Co osud nechtěl, John, co právě jel se svou ženou na výlet, musí zastavit u benzínové pumpy a … napětí graduje, u pumpy je policejní vůz a zrovna sem přijíždí i ona banda zlodějů. Kdyby nestříleli na každého policajta, kterého zrovna vidí, John už si támhle někde v klidu mohl  na louce dělat se svou ženou piknik, jenže padne výstřel – dva a zloději si usmyslí, že potřebují rukojmí a tak si berou Johnovu ženu. A jak už se to v těch klišé – béčkách, céčkách říká, to neměli dělat. Zbytek stopáže je nejednomu divákovi, co vyrůstal na akčních vybíjených z 80. let, známý a již předem jasný. Získání ženy bude stát nějaký ten zlomený vaz, krev, nábojnice, výbuchy a dokonce jednu tu automobilovou honičku. V samotném závěru se dopracujeme překvapivě i k motorové pile, ale bohužel  jatka, co  by jako z originálu ,,Texaského masakru“ vypadla, se tu nekonají. Pomineme – li v bonusech veškeré ty promo materiály, kde film oslavují jakoby vyhrál minimálně 10 zlatých plešounů a všichni dokola jej vychvalují, položme si otázku, co se dá čekat od takového standardního akčního béčka? Např. ráznou akci a hlášky, které by se v reálu člověk styděl vyslovit, ale sem prostě patří. Zkrátka oddechovou zábavu bez jakéhokoliv zapnutí mozku. Tady nás to, ale bohužel nutí zapínat hned několikrát – a to ne, že by šlo o nějaké drama plné dějových zvratů.

Akční scény tu sice jsou, ale jejich schéma se neustále opakuje –vždy končí tím, jak John vyskakuje z něčeho, co mohutně exploduje (domy či letící hořící auto). A přiznejme si, i když semtex máme rádi, po druhém výbuchu to diváka omrzí. Hlášky, to je kapitola sama o sobě – na svědomí je má především skupinka zlodějů, John je spíše takový tichý mstitel. Pokusy o vtip tu sice jsou, ale vůbec nevycházejí (a to ani nemluvě o vtipech mířených na černochy). Celé to dorazí samotný záporák – co si budeme namlouvat, záporák má být většinou svině od pohledu, tady je v podobě Roberta ,,kdysi jsem byl terminátorem z tekutého kovu“ Patricka spíše k smíchu. A kór když promluví, třeba ve snaze přihodit hlášku. Asi to bude dabingem, ale ve výsledku je ta snaha vyznět drsně spíše k smíchu. Další produkt od WWE je tak sice stravitelnější než ten předchozí, ovšem vydržíte-li to napoprvé, těžko si dáte repete. Leda kvůli Kelly Carlson hrající Johnovu ženu. Nicméně k tomu nepotřebujete tento film, ale postačí Vám internet, kde je jejích fotek nemalé množství.

1,5 z pěti

Odstřelovač

Nejednomu z nás zaplesá srdce, patříte –li mezi náruživé hráče FPS stříleček, když do pracek dostanete odstřelovačku, hledáčkem najedete na svého nepřítele a stiskem spouště mu vyhloubíte důlní šachtu přímo do mozku. Nádherný pocit, dají mi jistě sběratelé headshotů za pravdu. Namísto toho, abychom rozebírali jaké emoce ve Vás evokuje fakt, že jste zasáhli cíl a na zdi se rázem nemalý cákanec krve objevil, si rozebereme  odstřelovače filmového.

Tenhle odstřelovač, Bob Lee Swagger, musí se mu nechat, jak uvidíme hned v úvodu, zvládá headshoty pohotově jako zavazování tkaniček u bot. Jenže na poslední akci jej velení nechá na pospas nepříteli, odnese to jeho part´ák a on je poté v záchvatu vzteku svou puškou schopen zdevastovat i samotný vrtulník. Škoda jen toho násilného střihu s titulkem ,,O 3 roky později“. Ten, kdo se těšil na to, jak namíchnutý sniper vystřílí hnízdo nepřátel, musí hledat někde jinde anebo si pro zklidnění pustit Arnoldovo ,,Komando“. Spokojili bychom se aspoň s explozí samotného vrtulníku, bohužel slyšíme jen chrčení a poté ten střih, kdy  se už nacházíme v chaloupce kdesi v horách, kde se náš odstřelovač, teď´ již s vizáží zarostlého dřevorubce, po odchodu z armády usadil. Ovšem stejně jako u předešlého řádění mariňáka nám je jasné, že nezůstane jen u nostalgického vzpomínání na ty nejlepší mise při štípání dříví a potulování se horskou krajinou. Za naším sniperem se do hor vydají lidé z vlády, aby jej přemluvili k návratu. Respektive, dostali hlášku o možném atentátu na prezidenta, který má mít v nejbližší době veřejný projev a tak chtějí, aby Bob obhlédl místo konání a vytipoval odkud by mohl pálit potenciální atentátník. Stačí mu říct pár vlasteneckých řečí a vzápětí už nám běhá po ulici a mapuje možná útočiště. Kdyby, ale  jen tak tušil, že se tu celou dobu chystá  bouda šitá jemu přímo na míru. Začne se totiž střílet a Bob je na útěku, protože to všechno hezky hodili na něj. Že tuhle zápletku znáte? A co teprve až Bob vystřílí na jedné farmě celou jednotku. Nejeden z Vás si bude říkat, že je to sice fajn, jak je tam všechny pěkně kosí, ale pořád Vás bude hryzat otázka, zda jste tohle neviděli už někde v lepším balení.

Viděli a tím se přikládá ,,Odstřelovači“ do mušky jeden velký zápor. Už ze začátku, odmyslíme –li si několik kil svalové hmoty navíc, kdy vládní úředníci přijíždí na Bobovu horskou chatu, nám to připomnělo začátek Komanda. Až na to, že Arnie měl dceru, Bob má psa. Jeho útěk před policií, skrývání se, kde se dá a pátrání po tom, kdo za to může, zase lehce připomene Jasona Bournea. A závěrem, jak už bylo naznačeno , se opět při vybíjené na farmě dostaví vzpomínka na ,,Komando“, byt´ jde o likvidování decentnější a v porovnání s Arnoldem zde padne daleko méně hlav. Vykrádání je docela běžné, takže stále by se to přežít dalo. Jen kdyby nás film nezásoboval neustálými řečmi o vlastenectví. Pořád se tu mluví o dělání dobré věci pro svou vlast a i dočkáme se i zpomaleného záběru na americkou vlajku. Wahlberg je sympat´ák, vojenský výcvik mu věříte, jenže díky tomu, že film připomíná filmy jiné a že se bere příliš vážně, na něj po prvním shlédnutí lehce zapomenete a raději si vyčkáte až v televize budou zase dávat staré dobré ,,Komando“.

2 z pěti

http://www.blackcompany.wz.cz/

3699 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Řádění norského sociálního úřadu Barnevernet. Doslova krade lidem děti pod různými nesmyslnými záminkami typu, že děcko dostalo na zadek a podobněVědci přišli na to, že ti, kteří uprchlíky nechtějí, nejsou xenofobové, ale svědomití a pečliví lidé používající rozum. Emoční centra, a tedy ani strach, se totiž v postojích odmítačů nezapojují

Eurabia.cz

Muslimové ve Skotsku usiluji zákeřný způsobem o zrušeni zákazu ženské obřízkyNěmecka vláda utratila zhruba 125 milionu korun, aby zaměstnala dva syrské uprchlíky ...

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Odstranění pomníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády je vítězstvím fašizmu v naší zemiLubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

ČT má průšvih? Za pořad o „fake news“. Vrchní kontrolor: Jak z 80. let. To nejhoršíOdporné. Vy maloměšťáci... Zdeněk Zbořil ke konci kauzy Čapí hnízdo: Je to plán Putina!
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění