Stalo se tak v půlce února a teprve dnes o tom píší Lidové noviny. Šlo o klasickou dopravní nehodu, hlavním městě nejobvyklejší - nedodržení bezpečné vzdálenosti. Takových nehod jsou jen v Praze ročně tisíce.

Podstatnější na této vcelku banální nehodě je ale fakt, že Petr Dimun, toho času poradce poslance Jiřího Paroubka, měl pozitivní dechovou zkoušku na alkohol. Zajímavé jsou i rozdílné verze policie a Petra Dimuna. Podle policie "... zmiňovaný muž 14. února po jedné hodině odpoledne spáchal dopravní nehodu na nábřeží Edvarda Beneše tím, že nedobrzdil svůj vůz za automobilem, který zastavil na přechodu pro chodce."

Petr Dimun má jinou verzi: "Ve 13 hodin jsem naboural z boku vedle jedoucí vozidlo poté, co mne z pruhu vytlačila bílá dodávka, která z místa ujela." Nehoda se stala na Nábřeží Edvarda Beneše a tam mnoho přechodů pro chodce není. A už vůbec ne takových, kde by byly dva pruhy vedle sebe.

Buď jak buď, Petr Dimun je "podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky." Alkohol prostě za volant nepatří. A je zcela jedno zda jde o "vesnického Pepíka", osmipromilového Čurdu, poslance za ODS nebo Paroubkova poradce.

Většina provinivších se politiků se ke svému činu staví čelem. Nechají se zbavit imunity a zaplatí pokutu společně s několikaměsíční řidičskou abstinencí. Menšina politiků hledá výmluvy a k úniku případně využijí své imunity. Zaplatí pokutu ve sněmovně, ale řidičák jim zůstane.

Některé výmluvy jsou ale tak směšné, že se jimi provinilec totálně ztrapní. To je i příklad Jana Francovky Kavana, který v opilosti naboural několik aut, pak odmítl dechovou zkoušku a svůj alkoholový odér vysvětloval tím, že si namazal Alpou bolavá záda.

Podle Petra Dimuna je na vině jeho opilosti a následné nehody ODS. "Den předtím mě bez důkazů v přímém přenosu obvinil premiér Mirek Topolánek z tzv. kauzy Savoy. Po této události jsem byl v těžké psychické situaci, a proto mě podpořili přátelé, kteří mě pozvali na oslavu. Bohužel můj špatný fyzický i psychický stav způsobil, že ačkoli jsem řídil po více jak 12 hodinách poté, co jsem požil poslední alkoholický nápoj, měl jsem v krvi stále přítomen alkohol. Šlo o takzvaný zbytkový alkohol."

Takže chudák Dimun se zpil do němoty kvůli ODS, popřípadě ho ODS násilím donutila chlastat jako duha. Pokud je pravda, že měl v krvi ještě po dvanácti hodinách od konzumace zbytkový alkohol, který musel být větší než 0.2‰ (lékařsky uznávána hranice neprůkaznosti požití alkoholu), tak by to odpovídalo zhruba patnácti velkým panákům, to je 0.75 litru vodky (viz alkulačka). Možná, že když za jeho opilost a nehodu může ODS, tak by si přál, aby trestní stíhání a pokuta byly adresovány Mirku Topolánkovi.

Koneckonců i jeho šéf Paroubek svádí své dopravní přestupky (či přestupky svých řidičů) na jiné. Stačí si vzpomenout na nehodu, kterou způsobila vládní vozidla v době Paroubkova premiérování u Ostravy, zběsilou jízdu na jeho svatební reprízu či čtvrteční nehodu jeho tiskové mluvčí. Vždy za to mohl někdo jiný.

Pane Dimune, i chlastat se musí umět. Řídíte-li nacamraný, pak vám ani vaše výřečnost ani váš šéf nepomohou.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz