Když v loňském roce o prázdninách vyhrožoval Jiří Paroubek, že pokud nedostane křeslo předsedy Sněmovny začne provádět autonomní zahraniční politiku všichni se mu smáli. Jak se zdá, začíná slova naplňovat a to v míře takové, že soudně uvažující člověk se musí ptát, zda se Paroubek nezbláznil.

Celá cesta do Sýrie je obestřena tajemstvím. Bulvární tisk nejprve přinese zprávu, že Paroubkovi jedou na utajenou dovolenou. Syrská média zase přinášejí zprávu, že Jiří Paroubek přijel do Sýrie "probrat s politickými protějšky vzrůstající spolupráci mezi oběma zeměmi".

Jiří Paroubek označí tuto cestu za studijní a cílem cesty je zlepšit vztahy mezi Sýrií a Českem. Teprve včera v pozdním odpoledni se na webu ČSSD objevuje zpráva, která upřesňuje, že Jiří Paroubek se "v průběhu své návštěvy se delegace setká s představiteli syrského průmyslu a obchodu, ale také s vrcholnými představiteli státní správy a parlamentu".

To syrská média o návštěvě hovoří už dva dny a v neděli před odletem měl údajně Jiří Paroubek prohlásit, že je "Sýrie trvalým partnerem České republiky". Jenže tady vzniká nikoli háček, ale pořádný hák. Je mi záhadou, jak řadový poslanec může cokoli vyjednávat za Českou republiku či vůbec mluvit jejím jménem.

Nic na situaci nemění, že Jirka a kryptostínová Petra si vzali s sebou jako domácího mazlíčka místopředsedu Sněmovny, vrtulníkového Zaorálka. Za Českou republiku mohou jednat pouze oficiální místa a tím řadový poslanec, byť předseda opoziční strany ani jeden z místopředsedů Sněmovny nejsou.

Podívejme se ale, čím je Sýrie pro Českou republiku (rozuměj ČSSD) tak lákavá. Od roku 1963 je moc v rukou jedné strany, BAAS, která má svou vedoucí úlohu zakotvenou v syrské ústavě. Sýrie je socialistickou lidovou republikou, v zemi panuje přísná cenzura a rozhlasové vysílání řídí přímo stát. Pro Jiřího Paroubka samé lákavé věci.

Sýrie otevřeně podporuje terorismus a z jejího území jsou činěny teroristickými skupinami výpady na sousední Izrael a Irak. HDP na hlavu je cca 1200$, přibližně dvacetkrát méně než v ČR. Státní dluh Sýrie byl ještě před dvěma lety ve výši lehce přes 100% ročního HDP, asi 3.5 krát vyšší než míra zadlužení ČR, ale poté, co Rusko Sýrii odpustilo její dluh, zadlužení se snížilo zhruba na třetinu.

Je naprosto nepochopitelné, proč ČSSD (cesta je podle ministerstva zahraničí na úrovni politických stran) navazuje styky s teroristickou stranou. Buď je to využití možnosti k exotické dovolené a svatební cestě zdarma, na které působí Zaorálek jako pucflek nebo chce Jiří Paroubek navazovat vztahy s diktaturami světa a mopslík Zaorálek má jeho touhu zaštiťovat svou funkcí v parlamentu.

Svým krokem poškozuje zájmy České republiky i přeneseně Evropské unie. Václav Klaus bývá kritizován za svůj projev na půdě OSN ke globálnímu oteplování, že měl poškodit prestiž a důvěryhodnost České republiky. V tom případě navázání vztahu s teroristickou diktaturou by mělo být považováno skoro za vlastizradu.

Ale vsaďme se, že tomu tak nebude. Pár příznivců našich socialistů sice prozře, ale drtivá většina jich bude Jiřího Paroubka do krve bránit a omlouvat. To by dělali i v případě, kdy by v rámci zlepšování vztahů se Sýrií Jiří Paroubek vlastnoručně odpálil raketu na Izrael.

Nicméně se možná projevuje odvrácená Paroubkova tvář, která touží po vládě jedné, té jeho, strany a pevné ruky s cenzurou a dirigismem. A hlavně ať je to socialismus! Určitě se dočkáme vbrzku cest i na Kubu, do Venezuely či do KLDR, možná i do Íránu. Pokud se Jiřímu Paroubkovi tamní režimy líbí, mohl by tam rovnou zůstat pomáhat plnit socialisticko-komunistický sen v praxi. Tady by nikomu nechyběl.

V každém případě by se měl Jiří Paroubek ze své cesty a navázání styků se stranou vyznávající terorismus zodpovídat a to nejen svým spolustranníkům. Ale co můžeme očekávat od předsedy ČSSD Paroubka, když místopředsedkyně strany Vaňhová nám dává za vzor čínské politické praktiky? To kdyby si totéž dovolil Topolánek, to by bylo něco, to by byl hon...

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz